Představuji si, jak se druhý den po zvýšení sazeb ze strany ČNB otvírala brána do garáží ČNB celé odpoledne a dovnitř vjížděly postupně děkovné kamióny bank plné zboží. Francouzský kamión (Société Génerale – majitel Komerční banky) plný francouzského vína, vlámský kamión ( KBC – majitel ČSOB ) plný belgických pralinek a rakouské kamióny (Erste bank a Raiffeisen – majitelé České Spořitelny a místní Raiffky) plné mozartových koulí a Sacher dortů.
Kam tím mířím?
Představte si velký farmářský trh s bramborami, kde všichni trhovci nakupují brambory od farmářů zdarma a prodávají je za 0,75 Kč/kg . Pak přijdou jednoho dne zákazníci a řeknou – víš co, my ty brambory budeme kupovat dráž, a to za 1,50 Kč/kg. To nezní špatně, co ? Také byste chtěli takhle podnikat ? Ano, tak jednoduché to dnes banky mají. Pojďme se na to podívat v překladu do bankovního slovníku.
ČNB zvýšila oficiální repo sazbu z 0,75 na 1,5 % v naději, že bankovní domy zdraží lidem hypotéky na přehřátém realitním trhu a trhu bobtnajícím inflací. Ale další krok je samozřejmě naivně vyhlížen tak, že tyto bankovní domy adekvátně zvýší úročení běžných i spořících účtů klientů, kteří mají v bance peníze dlouhodobě za nula. Nemají tak až na výjimky vůbec žádné zhodnocení.
Výsledek? Nic. Tiskoví mluvčí všech velkých bank oznámili, že neplánují jakékoliv navýšení úročení běžných a spořících účtů. Volně přeloženo , necháme si tento dáreček v podobě navýšení možnosti si uložit u ČNB peníze třikrát týdně na 2 týdny za 1,5 % zcela pro sebe.
Jelikož se český bankovní systém potýká s enormním přebytkem likvidity, banky nikdo nedonutí se o zisky rozdělit. Jestliže je dnes objem těchto repo tendrů 3 biliony korun, tak by každá banka vygenerovala zisk 45 miliard ročně bez práce a stačily by jí jen 3 zaměstnanci – ( ředitele, uklízečka a pracovníka treasury, který ukládá tyto přebytky v 10:00 hodin do ČNB ) Tedy jen to samotné poslední zvýšení přinese 22,5 miliardy pro majitele našich bank navíc. Máte pocit , že to není spravedlivé ? Proč ČNB neurčí maximální rozdíl od úročení běžných a spořících účtů a touto repo sazbou? Nemám zdání.
Na jedno si s dovolením mohu vsadit. V této situaci jejich „perpetua mobile“, jakmile komerční banky pocítí výrazné snížení zájmu o hypotéky – sazby navyšovat přestanou, oni nemusí jít přes hranu, stále přeci mají primární vklady zdarma, i když z hlediska cash flow se jedná o peníze s diametrálně odlišnou splatností – český střadatel má práh bolesti téměř neomezený a bude mít pravděpodobně peníze v bankách za nula i při dalších zvýšení sazeb ČNB.
Jaké děkovné náklaďáky pak budou vjíždět do garážích ČNB ? Nedokážu odhadnout. Snad belgické diamanty, francouzské značkové kabelky či rakouské lyže.