V tomto článku budu pokračovat s osvětou v oblasti investičních možností, navážu na předchozí blog o fondech a vysvětlím vám, jak se v nich vyznat. Tentokrát se hlouběji ponoříme do dluhopisů.
Dluhopis je cenný papír, kdy investor půjčuje firmě (či státu) peníze a očekává za to výplatu úroku a po splatnosti (skončení) dluhopisu dostává svou jistinu zpět. Vlastnosti a souvislosti dluhopisů jsem detailněji řešil v jednom z mých předchozích textů. Tento článek je rozcestníkem a vysvětluje často používané pojmy.
Dle konstrukce dluhopisu rozlišujeme:
Pořizovací cena s diskontem – jedná se o dluhopis, kdy je jeho nominální cena vyšší než cena pořizovací. Výnosem pro investora je pak právě tento rozdíl.
Výplata kuponu - nominální cena je rovna ceně pořizovací, výnosem pro klienta je pak vyplacený kupon. Výplata kuponu může mít různou frekvenci (měsíční, čtvrtletní, roční…) a kupon může být pevný (předem definovaný) nebo variabilní (navázaný na jiný ekonomický ukazatel, např. inflaci)
Dle doby splatnosti:
Krátkodobé - do jednoho roku (2)
Střednědobé - 2-5 let (10)
Dlouhodobé - 5+ (10+)
Dle charakteru emitenta
Státní dluhopis - emitentem je stát, výnos se liší dle ratingu konkrétního státu. Italské a řecké dluhopisy mají vyšší výnos (ale i riziko!) než např. americké. Krach státu je velmi nepravděpodobný (i když i takové případy již byly), a proto je nabízený úrok v nízkých jednotkách procent. Proto jsou státní dluhopisy vnímány jako nejbezpečnější investice. Podobné dluhopisy jako stát může vydávat i samosprávný celek - municipální dluhopisy.
Korporátní dluhopis - riziko, že zkrachuje konkrétní firma je obecně vyšší, než že zkrachuje konkrétní stát, proto korporátní dluhopisy musí nabídnout určitou rizikovou prémii pro investora, při investici do korporátního (firemního) dluhopisu je pro investora zcela zásadní prověřit si danou společnost. Velké korporace dostávají rating podobný tomu u státních dluhopisů, menší firmy si tuto možnost dovolit nemohou, ty pak musí nabídnout rizikovou prémii ještě vyšší. Obecně platí čím větší, známější a stabilnější společnost je, tím menší rizikovou prémii nabízí. U dluhopisů malých firem s vysokým slibovaným výnosem je zcela nezbytné prověřit hospodaření, majetek, zadlužení, byznys plán a vizi firmy.
Hlavním rizikem těchto dluhopisů je úpadek emitenta. V tom případě jde firma do likvidace a investoři dostávající podíl na likvidačním zůstatku. Pokud ale ve firmě žádný majetek není, tak není co vyplácet…
Závěrem
Dluhopisy jsou standardním investičním nástrojem. Spolu s akciemi, nemovitostmi a zlatem tvoří základní mix investičního portfolia. Státní dluhopisy jsou vnímány jako ta nejbezpečnější investice, firemní dluhopisy naopak jako rizikovější investice. Tomu odpovídá i zhodnocení na obou typech. Riziko úpadku emitenta lze eliminovat důkladnou analýzou. Zde by měla investora zajímat hospodářská kondice společnosti - jmění a závazky, vize a byznys plán. Pokud máte k dluhopisům další otázky, neváhejte se obrátit na odborníka.