V současné době je téma investování skloňováno všude, proto je dobré si připomenout základnídruhy investičních rizik, tedy rizik, se kterými se můžeme při investování nejčastěji potkat.
Kreditní (úvěrové) riziko – jedná se o riziko emitenta, tedy toho, kdo si od nás jako investorů půjčuje prostředky, že nebude mít na splacení svých závazků (na splacení půjčené částky včetně úroků). Nejčastěji se s tímto rizikem setkáme u dluhopisů, směnek, půjček či jiných dluhových nástrojů. Proto je velmi důležité si vždy dopředu pečlivě prověřit kvalitu dlužníka, jeho historii, majetek, ručení, jeho současný stav zadlužení či např. úrokové krytí.
Úrokové riziko – jedná se o riziko pohybu tržních úrokových sazeb. Jako příklad můžeme uvést situaci, kdy budeme vlastnit např. již 2 roky dluhopis firmy ABC přinášející úrok 5 %ročně, ale v současné době (např. díky rostoucí inflaci) se výnos na trhu pohybuje běžně kolem 7 % ročně (předpokládejme stejnou rizikovost). Pokud tedy budeme chtít náš dluhopis prodat dříve, budeme muset nabídnout nižší cenu, aby si ho někdo nyní (s nižším úrokem, než je na trhu) koupil. Na druhou stranu – v opačné situaci, když budou sazby na trhu např. 2 % a my budete mít dluhopis za 5 % ročně, můžeme ho prodat za vyšší cenu, investoři se o něj „poperou“. Toto riziko se týká hlavně veřejně obchodovaných dluhopisů na burze.
Riziko likvidity – jedná se o riziko, že v případě, když budeme jako investoři chtít získat peníze z prodeje dluhopisu dříve, než je jeho splatnost, nemusí se najít v daný moment vhodná protistrana, partner, který by ho od nás odkoupil. Toto riziko se projevuje nejčastěji v době krize a viděli jsme ho také na začátku covidové krize v roce 2020, kdy většina investorů nebyla schopna své dluhopisy na trhu prodat zpět ani při vysoké „slevě“ na ceně. Doporučuji vždy raději počítat s držením dluhopisu až do jeho splatnosti a nechat si vedle toho dostatečnou finanční rezervu na nenadále výdaje.
Tržní riziko – jedná se o riziko poklesu hodnoty investice vdůsledku změny podmínek na trhu a jeho vývoji. Jako příklad můžeme uvést geopolitické podmínky (např. válka na Ukrajině), politické podmínky (např. zavedení zdanění, bariér podnikání), ekonomické podmínky (např. prudký růst ceny ropy, komodit, růst inflace a následný pokles trhů), přírodní podmínky (např. záplavy) atd. Jako ochrana zde může sloužit tzv. diverzifikace portfolia, tedy široké rozložení investic do různých investičních nástrojů.
Měnové riziko – jedná se o riziko poklesu hodnoty investice z důvodu možného nepříznivého vývoje měnových kurzů. Příklad: řekněme, že máme nakoupené např. Americké akcie za 1000 USD při kurzu 22 CZK/USD (tj. za 22.000,- CZK) a třeba po půl roce jsme na nich vydělali 100 USD. Budeme chtít realizovat tento 10 % zisk a prodat akcie zpět do českých korun. V době prodeje však dolar prudce oslabí vůči koruně např. na 19 CZK/USD, tedy našich 1100 USD prodáme jen za 20.900,- CZK. Riziko znehodnocení zahraniční měny, ve které investujeme, nám tak může, jako v tomto případě, eliminovat celý zisk a ještě přinést dodatečnou ztrátu. Jako ochrana může sloužit tzv. měnové zajištění, které je však nákladnější, případně investovat v korunách do investic obchodovaných v korunách.