Ve čtvrtek 21. 12. jednala bankovní rada ČNB na svém posledním loňském měnově-politickém zasedání, na kterém se jednohlasně rozhodla pro snížení úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pro již velice dlouho očekávané snížení základní úrokové sazby tak hlasovalo poměrně nečekaně právě všech sedm členů bankovní rady. Dvoutýdenní repo sazba se tím pádem snížila na 6,75 %, diskontní sazba tedy poklesla na 5,75 % a lombardní sazba se snížila na 7,75 %. Další měnově-politická zasedání bankovní rady ČNB proběhnou 8. února a 20. března. Co týče hodnoty inflace za prosinec, tak ta by měla předběžných odhadů setrvat na úrovni mezi 7,2 % až 7,5 %. Měla by tak tím pádem být svou hodnotou na obdobné úrovni jako inflace listopadová. Protiinflačně se dle předběžných predikcí měly projevit především ceny pohonných hmot, které v průběhu prosince zlevňovaly, a to zejména z důvodu nižší ceny ropy díky zmírnění napětí na Blízkém východě v prosinci a také v té době stále poměrně silnému dolaru. Naopak proinflačně se v prosinci s velkou pravděpodobností v ČR projevily ceny potravin. Ty totiž opět měly tendenci růstu, podpořeného i předvánočními viditelně navýšenými cenami základních potravin spotřebního koše. Velké snížení hodnoty inflace pak můžeme očekávat až u inflace lednové. Do té se totiž již nebude započítávat efekt tzv. úsporného tarifu, který se naposledy projeví právě ve zmíněné prosincové hodnotě inflace. Lednová inflace by tedy měla po velmi dlouhé etapě již začínat očekávanou trojkou. Přesnou hodnotu lednové inflace se dozvíme již pár dní před první půlkou února.
Další nedávno velice důležitou zprávou je zveřejněná statistika ohledně stavební aktivity a produkce v České republice za listopad minulého roku. Stavební produkce v naší zemi totiž v listopadu jak z meziměsíčního, tak i meziročního pohledu poklesla. Z meziročního srovnání se stavební produkce snížila o 6,5 % a z meziměsíčního srovnání pak konkrétně poklesla o 3,8 %. Stavební úřady v ČR v listopadu loňského roku vydaly z meziročního srovnání o 11,7 % stavebních povolení méně, než jak tomu bylo v prosinci roku 2022. Z meziročního srovnání bylo zahájeno i méně bytů, a to o 40,7 %, než v jak tomu bylo v minulém roce ve stejném období. Z meziročního srovnání bylo dokončeno i méně bytů, a to o 19,2 %.
Pražská burza
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu v novém roce poměrně dobře dařilo, jelikož index PX během zkráceného obchodního týdne posílil o 1,7 % na závěrečných 1438,5 bodů. Ze všech titulů pražské burzy v minulém týdnu nejvíce posílila společnost Pilulka, a to o výrazných 15,04 %. Druhým nejúspěšnějším titulem z minulého týdne pak byla společnost Photon Energy, jejíž akcie v minulém týdnu povyrostly na konečných 48,65 korun za akcii. Tím pádem se jednalo o nárůst 5,99 %. Za celý minulý rok 2023 na pražské burze objemy obchodů z meziročního srovnání poklesly, a to o 26 % na výslednou hodnotu 123,5 miliardy korun. Tento pokles tak nastal po třech rostoucích letech po sobě.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 5. 1. 2024 z minulého týdne oproti pátku 29. 12. 2023 z týdne předchozího snížila z úrovně 6,77 % na hodnotu 6,71 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z 3,90 % na 3,93 %.
Světové trhy
Akciový trh v závěrečných měsících minulého roku 2023 zaznamenal velmi pozoruhodnou vzestupnou dynamiku. Ta tak nejen ke konci minulého roku poháněla všechny tři hlavní indexy jak k měsíčním a čtvrtletním ziskům, tak ve výsledku i právě k ziskům ročním. Za celý minulý rok totiž všechny tři nejznámější americké indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones vykázaly dvouciferný růst. Prakticky celý minulý rok 2023 byl svým vývojem velmi bouřlivý, jelikož byl v březnu poznamenaný poměrně silnou bankovní krizí nejen v USA, zároveň se rozjel jakýsi boom umělé inteligence, a ve druhé polovině byl poznamenán nebývalou nervozitou ohledně dodávek ropy odvíjející se z konfliktu na Blízkém východě. V neposlední řadě byl ovlivněn i obavami, že by stále poměrně restriktivní politika Fedu, nebo-li držení úrokových sazeb na stále poměrně vyšších úrovních v USA mohla uvrhnout americkou ekonomiku do recese.
V minulém roce pak velmi pozitivně překvapily především sektory technologií, komunikačních služeb či také společnosti podnikající se spotřebním zbožím. Velmi výrazný výkon indexu S&P 500 v minulém roce 2023 tak vynesl tento index za celý rok do zisku, a to o velice výrazných 26 %. Prakticky ze všech zmíněných sektorů rozšířených indexů se nejvíce dařilo právě informačním technologiím a komunikačním službám, které výrazně přispěly k markantnímu růstu akciových indexů a vygenerovaly tak v minulém roce velmi silné zisky, a to konkrétně 58 % a 56 %. Co se týká nejaktuálnějších predikcí ohledně kondice akciového trhu v tomto roce, tak za zmínku stojí predikce jedné z největších investičních společností světa, Goldman Sachs. Tato společnost tedy očekává, že by index S&P 500 mohl nadále růst i v tomto roce, ve výsledku až o 8 %.