Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejní hodnotu inflace za září a dle předběžných odhadů by se měla z meziročního srovnání mírně zvýšit zejména z důvodu nižší srovnávací základny z minulého roku. Inflace by tak měla oproti srpnové hodnotě 2,2 % vzrůst do pásma mezi 2,5 % až 2,9 %. Proinflačně v září na spotřebitelské ceny v ČR i nadále zapůsobily stále poměrně vysoké ceny nájemného z bytu, a i vyšší ceny v sektoru služeb a nejvíce pak v pohostinství a ubytovacích službách. Protiinflačně se v září zachovaly citelně nižší ceny pohonných hmot a také již kvůli končící sezóně i nižší ceny rekreací a dovolených. V neposlední řadě měly na zářijovou míru inflace pozitivní vliv, byť už výrazně mírněji než doposud, snižující se ceny potravin. Dle nedávného vyjádření některých členů bankovní rady ČNB v ČR i nadále přetrvává riziko zrychlení spotřebitelských cen především právě kvůli zvýšenému tempu růstu cen služeb. Pro bankovní radu je také argumentem pro mírnější snižovaní úrokových sazeb na dohledných měnově-politických zasedáních i výraznější plošné zdražování nemovitostí v ČR. Bankovní rada ČNB se tak již na zářijovém zasedání rozhodla pro opětovné snížení základní úrokové sazby o 0,25 %. Jediným členem sedmičlenné rady, který tedy hlasoval pro snížení úrokových sazeb o 0,5 %, pak byl Tomáš Holub.
Důležitou zprávou posledních dní současně je, že míra nezaměstnanosti dle zveřejněné zprávy Eurostatu v EU v srpnu klesla o 0,1 % na 5,9 %. Co se týče eurozóny, tak zde nezaměstnanost setrvala na červencové hodnotě 6,4 %. Nezaměstnanost v naší zemi pak dle dat Eurostatu poklesla na 2,6 % a zůstává tedy nejnižší v celé EU. Nejvyšší míru nezaměstnanosti v EU s 11,3 % v srpnu zaznamenalo Španělsko. Následované Řeckem, kde v srpnu byla zaznamenána 9,5 % nezaměstnanost. Třetí nejvyšší nezaměstnanost v celé unii potrápila Švédsko, které se potýkalo s 8,5 % nezaměstnaností. U našich sousedů, Slovenska míra nezaměstnanosti v srpnu činila 5,3 %. Dle odhadů Eurostatu v srpnu bylo v celé EU bez zaměstnání 13,027 milionu lidí a z toho 10, 925 milionu v eurozóně. Oproti červenci se počet lidí bez práce v EU snížil o 108 000 a v eurozóně se počet lidí bez zaměstnání snížil o 94 000. Na rozdíl od minulému roku je tedy aktuálně nezaměstnanost mírně nižší jak v eurozóně, tak i v celé EU. Ve dvaceti státech platících eurem totiž v srpnu minulého roku nezaměstnanost činila 6,6 %. V celé EU pak v srpnu minulého roku činila nezaměstnanost 6 %. Nezaměstnanost v ČR v loňském srpnu byla 2,6 %, což je stejná hodnota jako v srpnu letošního roku.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden spíše nedařilo. Index PX za celý uplynulý týden poklesl oproti předchozímu týdnu o 1,1 % na závěrečných 1591,7 bodů. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Philip Morris. Výrobci tabákových produktů tudíž za celý uplynulý týden akcie povyrostly o 1,19 % na konečných 15 340 korun za akcii. Akciím této společnosti totiž v pondělí výrazně pomohly zveřejněné pololetní hospodářské výsledky. Naopak největší ztráty za celý minulý obchodní týden zaznamenala společnost Pilulka, která za uplynulý týden poklesla o 14,89 % na konečných 160 korun za akcii. Česká koruna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,34 korun za euro a za 23,10 korun za dolar. K euru tak naše měna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru posílila o dva haléře. Naopak k dolaru koruna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila o deset haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 4. 10. 2024 oproti pátku 27. 9. 2024 z týdne předchozího snížila z hodnoty 4,19 % na úroveň 4,17 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,32 % na úroveň 3,25 %.
Akciový trhům se za celý minulý obchodní týden spíše nedařilo. Index S&P 500 si za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 1,15 %, technologický index Nasdaq si za celý minulý obchodní týden odepsal 1,46 % a index Dow Jones si pak za celý uplynulý týden odečetl 0,89 %. Ani akciovým indexům v Evropě se nedařilo. Německý index DAX si totiž za celý uplynulý týden ze své hodnoty odečetl 1,14 %, francouzský index CAC 40 si za celý týden odečetl 0,78 % a hlavní index eurozóny Euro Stoxx 50 si pak za celý minulý obchodní týden odepsal 0,61 %. Jako jednomu z mála evropských akciových indexů se za celý minulý obchodní týden zadařilo britskému indexu FTSE 100. Tento index za celý uplynulý týden zaznamenal nárůst 0,81 %. Naproti tomu asijským indexům se dařilo poměrně dobře. Například hongkongský index Hang Seng si tak za celý uplynulý obchodní týden připsal do plusu 3,20 %. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500 ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 6,25 % na 19,21. Dle nejnovějších predikcí bankovního giganta Goldman Sachs pak může už v dohledných týdnech právě index S&P 500 pokořit hranici 6000 bodů. S tím, že ke konci minulého obchodního týdne index S&P 500 uzavřel již nad úrovní 5 800. Prosincové dodávky zlata ke konci minulého obchodního týdne poklesly o 0,30 % neboli o 8,05 dolaru na konečných 2 671,15 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v listopadu vzrostla o 1,30 % neboli o 0,96 dolarů na konečných 74,67 dolarů za barel. Kontrakt na severomořskou ropu Brent ke konci minulého obchodního týdne také vzrostl, a to o 0,84 % neboli o 0,65 dolarů na konečných 78,27 dolarů za barel ropy. EUR/USD ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 0,51 % na 1,10. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 62 400 dolarů za BTC.