V minulém týdnu proběhlo již třetí měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB v tomto roce a zároveň čtvrté zasedání v řadě na kterém bankovní rada snížila úrokové sazby. Základní úroková sazba se snížila na úroveň 5,25 %. Pro toto snížení po delší době jednomyslně hlasovalo všech sedm členů bankovní rady. Tempo snižování by se ale mohlo začít mírně zpomalovat, a to zejména z důvodu některých potenciálních proinflačních faktorů, jako jsou např. vysoké ceny v sektoru služeb, ceny v pohostinství, vyšší ceny ubytovacích služeb či také i ceny nájemného z bytu. Další proinflační faktor může v dohledných měsících být i vyšší cena ropy a následně tím pádem poměrně vysoké ceny pohonných hmot. Naopak protiinflačně by měly opět zapůsobit hlavně ceny potravin a energií. Další měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB proběhne již 27. června.
V minulém týdnu byla také zveřejněna prognóza ČNB ohledně možného vývoje kondice českého hospodářství v následujících měsících a letech. Česká ekonomika se dle zveřejněné predikce začíná zotavovat z útlumu, kterým prošla v průběhu minulého roku. Tahounem zvyšování hospodářského výkonu bude oživování růstu soukromé spotřeby, zejména z důvodu již obnoveného růstu kupní síly domácností. To bude celkově podpořeno postupným snižováním míry úspor a zvyšováním ještě donedávna spíše opatrného nákupního apetitu spotřebitelů v ČR. Rovněž v naší zemi dojde ke stabilizaci vývoje zásob. Zároveň však bude oživování českého hospodářství tlumeno vládním konsolidačním balíčkem, kvůli kterému bude tudíž fiskální politika v roce 2024 působit restriktivně. Dle prognózy ČNB by se pak inflace v ČR v letošním roce měla v průměru držet na 2,3 %.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu opět nedařilo. Pro pražskou burzu to tím pádem byl už třetí týden poklesů v řadě. Hodnota indexu PX se tedy snížila o 1,5 % na závěrečných 1520,2 bodů. Nejvíce se minulém obchodním týdnu dařilo akciím zbrojařské společnosti Colt, ta totiž v minulém obchodním týdnu posílila o 7,87 % na 685 korun za akcii. Tato zbrojařská společnost si tak již od začátku roku k minulému týdnu připsala přibližně okolo 29 %! Naopak v minulém obchodním týdnu se nejvíce nedařilo společnosti Komerční banka, jejíž akcie v minulém obchodním týdnu oslabily o výrazných 8,82 % na konečných 180,5 korun za akcii. Následovaná akciemi společnosti Pilulka, které oslabily o 3,05 % na konečných 175 korun za akcii. Česká koruna ke konci minulého týdne vůči euru v porovnání se čtvrtečním závěrem posílila o čtyři haléře na hodnotu 25,03 korun za euro. K dolaru pak naše měna naopak posílila, a to o 15 haléřů. K páteční páté hodině odpolední se tak česká měna obchodovala na hodnotě 23,24 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 3. 5. 2024 oproti pátku 26. 4. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,53 % na hodnotu 5,19 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z úrovně 3,86 % na hodnotu 3,82 %.
V minulém obchodním týdnu se světovým indexům v čele s indexem S&P 500 poměrně dobře dařilo. Index S&P 500 si tak za celý minulý obchodní týden připsal do zisku 0,55 %, technologický index Nasdaq za celý minulý obchodní týden vzrostl o 1,43 % a index Dow Jones pak za celý minulý obchodní týden povyrostl o 1,14 %. Nedávné údaje o inflaci a trhu práce v USA v minulém týdnu podnítily obavy, že by Fed mohl být nucen držet úrokové sazby v USA na vyšší úrovni déle, než jak trh doposud předpokládal. Dokonce v průběhu minulého obchodního týdne panovaly i ty obavy, že by Fed mohl úrokové sazby zvýšit. Nakonec Fed ale ve středu minulého týdne sazby ponechal beze změny na stávajících úrovní. Dle zveřejněného reportu z minulého týdne míra nezaměstnanosti v USA v dubnu vzrostla, a to na 3,9 % z 3,8 % v předchozím měsíci. Tím pádem jde o již 27. měsíc v řadě, kdy je míra nezaměstnanosti v USA pod 4 %. Akcie společnosti Starbucks v minulém týdnu ve středu po zveřejnění svých slabších hospodářských výsledků, než jak se investory očekávalo, klesly o přibližných 17 %!
Naopak společnost Apple v minulém obchodním týdnu povyskočila o 6 %, a to poté, co výsledky za druhé čtvrtletí překonaly předběžné odhady a kdy tento technologický gigant představil tzv. program zpětného odkupu akcií za 110 miliard dolarů a také i navýšení dividendy investorům. Ceny ropy pak v minulém týdnu klesly a byly na cestě k nejstrmější týdenní ztrátě za poslední tři měsíce, a to právě po zprávě o pracovních místech a nezaměstnanosti v USA. Americká ropa WTI tak ke konci minulého obchodního týdne vzrostla o 1,06 % na 78,11 dolarů za barel. Také i severomořská ropa Brent v pátek ke konci minulého obchodního týdne vzrostla, a to o 0,85 % na konečných 82,96 dolarů za barel. Futures na zlato ke konci minulého obchodního týdne také vzrostly, a to o 0,1 % na konečných 2 310,05 dolarů za trojskou unci. S tím, že gigant Goldman Sachs se v průběhu minulého týdne nechal slyšet, že vidí potenciál pro růst cen zlata v tomto roce dokonce až nad 3000 dolary za trojskou uncii. To pak zejména právě z důvodu zvýšené celosvětové poptávky po žlutém kovu zapříčiněné ekonomickými a obzvlášť geopolitickými nejistotami.