V minulém týdnu ve čtvrtek proběhlo ostře sledované měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB, na kterém se po delší době všech sedm radních jednomyslně shodlo na snížení úrokových sazeb o 0,25 %. A to poprvé v tomto roce, ale zároveň už podruhé od prosince loňského roku. Dvoutýdenní reposazba se snížila na 4,50 %, diskontní sazba tudíž poklesla na 3,50 % a lombardní sazba se snížila na 5,50 %. Pro mírnější snížení sazeb, a tedy ponechání stávajících vyšších úrovní úrokových sazeb, se bankovní rada ČNB rozhodla zejména z důvodu slabší koruny, která je vůči euru na nejslabší úrovni za posledních více než 29 měsíců od doby započetí války na Ukrajině a napjatému trhu práce. V neposlední řadě také kvůli stále vysokým cenám v sektoru služeb, a to zejména kvůli vyšším cenám v pohostinství a ubytovacích službách. Nově stanovené úrokové sazby začaly být platné od pátku 2. 8. s tím, že již v tento den započalo mnoho bank s dalším citelnějším snižováním úročení na svých spořicích a termínovaných účtech. Další měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB proběhne 25. září. Současně v minulém týdnu ČNB také představila svou novou makroekonomickou prognózu. Dle ní by mělo HDP ČR v letošním roce vzrůst o 1,2 %. ČNB v této prognóze mimo jiné předpokládá, že v příštím roce hospodářský růst ČR již zrychlí na 2,8 %. Průměrná inflace pak v tomto roce bude 2,2 % a v příštím roce dokonce dle prognózy klesne na dvouprocentní cíl centrální banky. Průměrný kurz naší měny by pak měl dle odhadu ČNB být v letošním roce na hodnotě 25,10 korun za euro a v příštím roce na hodnotě 25 korun za euro.
Další důležitou zprávou posledních dní je, že schodek státního rozpočtu dle Ministerstva financí na konci července vzrostl na 192,3 miliardy korun, a to z červnových 178,6 miliardy korun. Výsledek hospodaření státu za posledních sedm měsíců je nejlepší od počátku pandemie covid-19. Současně je ale schodek pátý nejhlubší od vzniku samostatné ČR, tedy od roku 1993. V minulém roce v červenci pak byl deficit 214,1 miliardy korun. Ministerstvo financí prostřednictvím samotného ministra financí ale věří, že se podaří splnit celoroční plánovaný deficit v celkové výši 252 miliard korun. Rozpočtové příjmy za prvních sedm měsíců roku dosáhly 1,107 bilionu korun. Oproti minulému roku tudíž příjmy vzrostly o 3,6 %. Výdaje státního rozpočtu do konce července dosáhly 1,299 bilionu korun. Z meziročního srovnání byly tedy vyšší o 1,3 %.
Pražská burza a kondice CZK
V minulém obchodním týdnu se pražskému indexu PX obdobně jako dalším větším světovým akciovým indexům nedařilo. Index PX tak za celý minulý týden poklesl o 1,8 % na závěrečných 1568,95 bodů. Pražská burza tedy již druhý týden po sobě uzavřela v červených číslech. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo nápojářské společnosti Kofola, jejíž akcie v minulém obchodním týdnu povyrostly o 0,99 % na konečných 305 korun za akcii. Následována energetickou společností ČEZ, které se hodnota akcií za celý minulý obchodní týden zvýšila o 0,77 % na konečných 912 korun za akcii. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu zadařilo společnosti Erste Group, která v minulém obchodním týdnu oslabila o 4,79 % na konečných 1143 korun za akcii. Česká koruna v závěru minulého týdne v pátek vůči euru i dolaru posílila. V pátek odpoledne se tedy česká měna obchodovala za 25,30 korun za euro a za 23,16 korun za dolar. Ve srovnání se čtvrtkem tudíž naše měna na konci obchodního týdne posílila vůči euru o 8 haléřů a vůči dolaru dokonce o 35 haléřů. Nižší snížení úrokových sazeb o 0,25 % bankovní radou ČNB se tak na výrazně projevilo lepší kondici CZK již následující den, a to tedy v pátek 2. 8.
Hodnota 3M PRIBORu a hodnota 3M EURIBORu
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 2. 8. 2024 oproti pátku 26. 7. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 4,56 % na hodnotu 4,45 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,65 % na úroveň 3,62 %.
Světové trhy
Akciovým trhům se v minulém obchodním týdnu až na malé výjimky naprosto nedařilo a na světových trzích tak již započal výprodej, který se následně přelil i do začátku tohoto týdne. Prakticky nejen všechny velké akciové indexy po celém světě tudíž zakončily uplynulý týden v červených číslech. Index S&P 500 si za celý minulý týden ze své hodnoty odečetl 2,06 %, technologický index Nasdaq si za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 3,35 % a index Dow Jones si pak za celý minulý týden odečetl 2,10 %. I evropské indexy za uplynulých pět obchodních dní zaznamenaly ztráty. Německý index DAX zakončil minulý týden v poklesu 4,11 %, francouzský index CAC 40 za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty ztratil 3,54 % a britský index FTSE 100 si odepsal 1,34 %. Hlavní index eurozóny Euro Stoxx 50 si za celý minulý týden ze své hodnoty odečetl dokonce 4,60 %. Pravděpodobnost, že by Fed snížil úrokové sazby o 0,5 %, se mezi obchodníky po pátečních velice slabých datech z amerického trhu práce více než zdvojnásobila. Dle zveřejněného NFP reportu totiž nová nezemědělská pracovní místa v USA činila v červenci 114 000, což je výrazně pod konsensuálním odhadem 177 000 prac. míst. Zároveň bylo pracovních míst v červenci v USA nejméně od ledna 2021. I míra nezaměstnanosti v USA poměrně nečekaně vyskočila, a to na 4,3 % z předchozích 4,1 %.
Na nadcházející schůzku Fedu neboli tzv. FOMC, která se bude konat již 18. září, tak mohou mít tato data velký vliv. Data z trhu práce také v minulém týdnu zapříčinila významný obrat v pravděpodobnostech ohledně snížení úrokových sazeb Fedem. Pravděpodobnost pro snížení úrokových sazeb v září o 0,5 % byla totiž ke konci minulého týdne na 63 %. Tím pádem se jednalo o nebývalý nárůst oproti pravděpodobnosti z předchozího dne, která ve čtvrtek činila pro snížení úrokových sazeb o 0,5 % pouhých 28 %. Tento obrat způsobený hlavně na základě dat pracovního trhu tudíž naznačoval možné snížení úrokových sazeb Fedem spíše o 0,5 %, aby tím pádem pomohl americkému trhu práce, který na tom dle pátečních dat není nikterak dobře. Naopak ke konci minulého obchodního týdne se tím pádem snížila pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 0,25 %. Pravděpodobnost snížení o 0,25 % se tak ke konci minulého obchodního týdne snížila na 37 %, s tím, že v předchozím dni činila 72 %. V rámci pátečních započatých výprodejů nejvíce ze všech světoznámých společností poklesly akcie gigantu Intel. Tomuto čipovému hegemonu tak v závěru minulého obchodního týdne poklesla hodnota na 5letá minima, a to o citelných 26,06 %. Futures zlata s dodáním v prosinci ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 0,08 % neboli o 2 dolary na 2 482,80 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v září klesla o 2,87 % na 74,12 dolarů za barel. Říjnový kontrakt na ropu Brent klesl o 2,68 % a ke konci týdne se obchodoval se 77,39 dolarů za barel. EUR/USD posílil o 1,09 % na 1,09. Bitcoin v závěru týdne uzavřel nad hranicí 58 500 dolarů za BTC.