Maloobchodní tržby v ČR i nadále klesají, a to již rok a půl v kuse. Akciovým indexům v USA a v Evropě včetně pražského indexu se v minulém týdnu nebývale dařilo. Trh se zlatem se ke konci minulého týdne držel nad hodnotou 2000 dolarů za trojskou unci. Více v tradičním ohlédnutí analytika Petra Špirita.
Není to tak dlouho, co v tomto týdnu ČSÚ zveřejnil data ohledně maloobchodních tržeb v ČR, které se po očištění o cenových vlivů v říjnu meziročně snížily. Oproti říjnu z minulého roku tak maloobchodní tržby poklesly v rámci prodeje potravin a nepotravinářského zboží. Naopak tržby za pohonné hmoty se z meziročního srovnání zvýšily. Ve výsledku ale celkové maloobchodní tržby v ČR i nadále klesají, a to prakticky již rok a půl v řadě. Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen s výjimkou prodejen s kosmetickými produkty. Meziměsíčně se pak tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel v říjnu reálně zvýšily o 0,6 %. S tím, že za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,6 %. Za potraviny ale tržby stagnovaly a za pohonné hmoty klesly o 2,1 %. Meziročně tak říjnové maloobchodní tržby poklesly reálně o 1,4 %. S tím, že za potraviny tržby klesly o 2,7 % a za nepotravinářské zboží o 1 %. Naopak za pohonné hmoty tržby v naší zemi v říjnu stouply, a to o 0,8 %. Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví meziročně klesly o výraznějších 6,1 %. Tržby, s počítačovým a komunikačním zařízením se snížily o 3,1 %, s výrobky pro domácnost o 2,9 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 2,2 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci tržby poklesly o 1,9 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými výrobky o 5,9 %. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby snížily o 2,7 %. Ve specializovaných prodejnách potravin poklesly o 2,4 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 7,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům pak v říjnu maloobchodní tržby stouply, a to o 5,3 %.
Další podstatnou zprávou posledních několika dní je, že bankovní rada ČNB na svém jednání o finanční stabilitě z minulého týdne rozhodla nejen o zrušení ukazatele DTI v rámci posuzovaných kritérií nových žadatelů o hypoteční úvěr, o kterém jsem již minulý týden blíže psal, ale také se v minulém týdnu rozhodla o ponechání sazby tzv. proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 2 %. V tomto rozhodnutí tak bankovní rada ČNB zohlednila objem dříve přijatých cyklických rizik v bilanci bankovního sektoru. Taktéž i absenci materiálních úvěrových ztrát a nejistoty a rizika spojené s výhledem vývoje ekonomiky. Bankovní rada ČNB v minulém týden mj. také prodiskutovala i strukturální rizika systémového charakteru. Dle členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové tak pokud tedy bude i nadále pokračovat současný trend přirozeného odeznívání cyklických rizik z bilancí bankovního sektoru, bude následně bankovní rada ČNB sazbu rezervy pozvolně snižovat. V případě výrazného zhoršení ekonomické situace a vzniku významných neočekávaných úvěrových ztrát jsme připraveni sazbu snížit výrazněji, případně rezervu zcela uvolnit, a podpořit tak plynulé úvěrování reálné ekonomiky, doplnila dále členka bankovní rady ČNB.
Pražské burze se minulém obchodním týdnu poměrně dobře dařilo. Index PX totiž v minulém týdnu vzrostl o 0,2 %, a to na závěrečných 1390 bodů. Pražská burza tak posílila již třetí týden v řadě. Nejvíce se tedy v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Erste, jejíž akcie za celý týden posílily o 2,41 % na konečných 898,1 korun za akcii. Druhým nejúspěšnějším titulem byla v minulém týdnu skupina ČEZ. Akcie tohoto státem majoritně vlastněného energetického hegemonu tak v minulém týdnu vzrostly o 1,56 %, a to na konečných 979 korun za akcii. Naopak citelněji se nedařilo společnosti Photon Energy, ta si v minulém týdnu ze své hodnoty odepsala 4,57 % a zakončila tak minulý obchodní týden na hodnotě 48 korun za akcii.
Hodnota 3M PRIBORu k pátku 1. 12. z minulého týdne oproti pátku 24. 11. z týdne předchozího mírně klesla z hodnoty 7,07 %, a to o 0,1 % na úroveň 7,06 %. Hodnota 3M EURIBORu se k pátku 1. 12. z minulého týdne oproti pátku 24. 11. z týdne předchozího zvýšila, a to z úrovně 3,935 % na hodnotu 3,960 %.
Akciovým indexům se v minulém obchodním týdnu napříč euroatlantskou zónou poměrně dobře dařilo. Index S&P 500 si tak v minulém týdnu připsal 0,77 %, technologický index Nasdaq 0,38 % a index Dow Jones 2,4 %. Americké akcie se v průběhu listopadu odrazily, a to po třech měsících poklesů, na vyšší úrovně, než jak bylo účastníky trhu očekáváno. Sentiment investorů a obchodníků tak byl z velké části ovlivněn právě snižující se mírou inflace v USA, kdy většina investorů v minulém týdnu "sázelo" na kýžené snížení úrokových sazeb Fedu. Neboli, že Fed je na konci éry zpřísňování měnové politiky v USA. Mimo další známé světové akciové indexy, zvýšil ke konci minulého obchodního týdne svou hodnotu globální akciový index MSCI a zaznamenal tak pátý týdenní zisk v řadě. S tím, že výnosy amerických státních dluhopisů, ale i dolar naopak ke konci minulého obchodního týdne klesly. To zejména z důvodu, že účastníci trhu byli velmi pozitivně povzbuzeni právě prohlášením samotného předsedy Fedu J. Powella z minulého týdne, že Fed bude ohledně úrokových sazeb postupovat velice obezřetně. Dařilo se i některým evropským indexům, jako například německému indexu DAX, ten pak v minulém obchodním týdnu posílil o 2,3 %. V rámci Evropy vzrost také i britský index FTSE 100, který si v minulém obchodním týdnu připsal 0,55 %. Spotové zlato ke konci týdne vzrostlo o 1,7 %, a to na hodnotu 2 071,21 USD za trojskou unci. Futures na americké zlato v minulém obchodním týdnu také posílilo, a to o 1,62 % na konečnou hodnotu 2 071,10 USD za trojskou unci.