Minulý týden byla ze zprávy o hospodaření České národní banky zveřejněna data ohledně jejího rekordního zisku, který za celý minulý rok centrální banka vykázala. Zisk se tedy ČNB za celý uplynulý rok navýšil na 151,4 miliardy korun. Z meziročního srovnání oproti předchozímu roku 2023 se zisk české centrální banky zvýšil o 96,3 miliardy korun. Ke zvýšení zisku centrální banky přispěly zejména z meziročního pohledu nižší náklady na provádění měnové politiky, které klesly o 42,5 miliardy korun na 144,9 miliardy korun. Nastalo tak zejména z důvodu snížení úrokových sazeb samotné centrální banky v důsledku již výrazněji se snižující míry inflace. V neposlední řadě k lepšímu hospodaření České národní banky rovněž nezanedbatelně pomohlo i oslabení koruny jak vůči dolaru, tak i vůči euru. Díky čemuž vzrostly výnosy z kurzových rozdílů o 99,1 miliardy korun na celkových 137,2 miliardy korun. Výnosy devizových rezerv meziročně klesly o 45,8 miliardy korun na celkových 160,9 miliardy korun. Vykázaný zisk pak Česká národní banka plánuje využít hlavně na pokrytí části kumulované ztráty z let předchozích. Kumulovaná ztráta ke konci minulého roku 2024 dosahovala částky 432 miliard korun.
Pokud bychom se blíže podívali do aktuální bilance portfolia naší centrální banky a jejího plánování co se týče úpravy portfolia svých rezerv, tak ČNB plánuje do roku 2028, tedy v horizontu tří let, zvýšit podíl akcií již na 30 %. Podíl zlata potom ČNB v rámci svého portfolia plánuje navýšit ze současných “pouhých” 3 % na 5 %. Zároveň centrální banka v současné době rovněž zpracovává podrobnější analýzu ohledně případného zařazení nových tříd aktiv do svého portfolia. Což se týká například kryptoměn či dokonce i některých korporátních dluhopisů kvalitních společností. Dle radního J. Kubíčka, který v minulém týdnu nové postupy a vize centrální banky zveřejnil i s guvernérem A. Michlem, by měl být tento hotový dokument pojednávající o těchto dalších možných aktivech k dispozici již na podzim letošního roku. Následně se na základě tohoto zmíněného dokumentu bankovní rada ČNB rozhodne na dalším možném postupu a zda třeba i těmto doposud z pohledu centrálních bank nekonvenčních investičních nástrojů “pootevřít dveře”. Mimo samotného vyhodnocení výnosnosti a přínosu jednotlivých zmíněných aktiv pro ČNB se dle radního J. Kubíčka se současně zpracovávají i bližší analýzy v rámci právních a účetních dopadů.
Pražské burze se za celý uplynulý obchodní týden spíše dařilo. Index PX tak za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o 1,9 % na závěrečných 2119,3 bodů. Nejvíce za celý uplynulý týden vrostly akcie pojišťovací skupině VIG, které akcie posílily o 3,99 % na konečných 1016 korun za akcii. Pojišťovací skupina tedy rostla již devátým týdnem po sobě. Naopak největší ztrátu za celý uplynulý týden zaznamenaly akcie společnosti Doosan Škoda Power. Ty totiž za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty ztratily 2,94 % na konečných 330 korun za akcii. Naše měna v závěru týdne posílila k oběma světovým měnám. K euru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru posílila o 2 haléře. K dolaru pak naše měna po páteční obchodní seanci oproti čtvrtečnímu závěru zpevnila dokonce o 7 haléřů. Koruna se tak minulý pátek odpoledne obchodovala za 24,95 korun za euro a za 23,05 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 28. 3. 2024 oproti pátku 21. 3. 2024 z týdne předešlého se po delší době mírně zvýšila, a to z hodnoty 3,71 % na úroveň 3,72 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 2,38 % na úroveň 2,32 %.
Americkým akciovým trhům se za celý uplynulý týden s ohledem na týden následující nedařilo jen mírně. Minulý obchodní týden bychom tak mohli nazvat jakýmsi posledním týdnem před “bouří”. Za celý uplynulý obchodní týden tak S&P 500 poklesl o 1,5 %, technologický index Nasdaq ztratil ze své hodnoty 2,6 % a index Dow Jones za celý uplynulý obchodní týden poklesl o 1 %. Už v minulém týdnu ale nastaly obavy ohledně celních sazeb uvalených novou administrativou USA na ostatní ekonomiky světa, které v očích investorů umocnily obavy ohledně ekonomické kondice USA. Celní bariéry tudíž skutečně v následujícím týdnu poslaly trhy dolů, jelikož investory a obchodníky doslova vyděsila jejich výše a zároveň i jejich rozsah v jakém byly uvaleny prakticky na všechny jednotlivé ekonomiky světa. Investoři se rovněž v průběhu minulého týdne zaměřovali i na měsíční zprávu o pracovních místech v USA. Ta má být zveřejněna již následující týden v pátek 4. dubna. Minulou středu D. Trump oznámil zavedení 25% cla na dovoz automobilů. Což je opatření, které by mohlo navýšit průměrné náklady na automobily řidičům v USA o tisíce dolarů. Akcie výrobců automobilů, jako jsou General Motors (GE) a Ford, ve čtvrtek tudíž výrazněji propadly. Po několika předchozích pár letech, kdy index S&P 500 zaznamenával roční zisky i přes 20 %, zaznamená index S&P 500 v roce 2025 do minulého týdne prozatímní pokles přibližně 5,12 %.
Obavy u investorů tak ke konci minulého obchodního týdne vyvolávala zejména potenciálně vyšší míra inflace, ale i hrozba ohledně výše a rozsahu cel, které v následujícím týdnu D. Trump na většinu států světa skutečně uvalil. Tyto obavy tak poslaly akcie i nejhodnotnějších společností na Wall Street prudce dolů. Například technologická společnost Apple už ke konci minulého obchodního týdne poklesla o 2,7 %, společnost Microsoft ztratila 3 % a společnost Amazon ke konci minulého obchodního týdne klesla o 4,3 %. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, vzrostl ke konci minulého obchodního týdne o 15,84 % na 21,65. Futures zlata za červnové dodání ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 0,82 % neboli o 25,49 dolaru na konečných 3 116,39 dolaru za trojskou unci. Ropa WTI s dodáním v květnu ke konci minulého obchodního týdne klesla o 1,07 % neboli o 0,75 dolaru na konečných 69,17 dolaru za barel. I kontrakt severomořské ropy Brent ke konci minulého obchodního týdne poklesl, a to o 1,04 % neboli o 0,76 dolaru na konečných 72,58 dolaru za barel. EUR/USD zůstal ke konci minulého obchodního týdne beze změny na 1,08. USD/JPY ke konci obchodního týdne poklesl o 0,85 % na 149,75. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 82 350 dolarů za BTC.