Již tento týden se ve čtvrtek uskuteční zasedání bankovní rady ČNB, kde bude sedmičlenná rada hlasovat ohledně snížení, nebo po delší době ponechání stávající úrovně základní úrokové sazby na 4,75 %. Jsou zde tím pádem tři varianty, a to buď snížení úrokové sazby o 0,25 %, ponechání základní úrokové sazby na stávajících úrovních a nebo snížení úrokové sazby opětovně o razantnějších 0,5 %. Jako zatím nejpravděpodobnější varianta se jeví mírnější snížení úrokových sazeb, a to tudíž o 0,25 %. Důvodem pro tento krok tak bude pro bankovní radu ČNB s velkou pravděpodobností slabší kurz koruny vůči světovým měnám, i nadále vyšší ceny v sektoru služeb a i poměrně silně napjatý český trh práce. Poslední dobou je nezanedbatelným argumentem pro ponechání vyšších úrokových sazeb i růst mezd. Za poslední dny se ale ozývají i názory, že by se úrokové sazby měly snižovat v půl procentním tempu i nadále, a to zejména z důvodu jakési podpory pro již oživující se ekonomiku. Pravděpodobnost jakési pomyslné pauzy v rapidnějším snižování úrokových sazeb o 0,5, které se uskutečnilo na všech čtyřech zasedáních po celou první polovinu letošního roku, je ale i tak těsně před blížícím se zasedáním bankovní rady stále pravděpodobnější. Další zasedání bankovní rady ČNB proběhne 25. září.
Další podstatnou zprávou posledních dní je, že dle dat ČSÚ důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně poklesla, a to o 2,9 bodu na celkových 95,1 bodu. Oproti červnu tak jsou vůči českému hospodářství pesimističtější jak české domácnosti, tedy spotřebitelé, tak i podnikatelé. To pak především v průmyslu. Z meziročního srovnání je ale celková důvěra v českou ekonomiku vyšší, jelikož před rokem byla důvěra v českou ekonomiku na hodnotě 91,7 bodu. Důvěra českých spotřebitelů tudíž poklesla již třikrát po sobě a dostala se tak na svůj dlouhodobý průměr. V červenci se oproti červnu důvěra snížila o 2,6 bodu na hodnotu 98,4 bodu. Mezi podnikateli se v červenci důvěra v českou ekonomiku snížila o 2,9 bodu na konečných 94,5 bodu. Za horším výhledem na české hospodářství stáli především podnikatelé v průmyslu. Dle statistiků totiž okolo 44 % oslovených průmyslových podniků, což je nejvíce od druhého čtvrtletí roku 2020, uvedlo, že jako hlavní bariéru růstu své potenciální produkce vidí nedostatečnou poptávku. Další z faktorů, který výrazně zhoršoval výhled některých podnikatelů na českou ekonomiku, byl i nadále limitující nedostatek zaměstnanců, který právě nejen pro průmyslníky není pozitivní vyhlídkou. Vedle průmyslových podniků se důvěra snížila také u podnikatelů ve vybraných službách, a to o 2,3 bodu na 97,3. Naproti tomu v obchodu a stavebnictví byli podnikatelé z meziměsíčního pohledu oproti průmyslníkům citelněji optimističtější. Důvěra obchodníků podnikajících v ČR totiž vzrostla o 1,7 bodu na konečných 97,3 bodu a stavebních společností dokonce o 4,2 bodu na celkových 107,9 bodu. Ve stavebním sektoru se totiž už projevuje prakticky končící hypoteční a realitní krize a začíná tak zde již velice citelné oživění.
Pražská burza a kondice CZK
V minulém obchodním týdnu se pražské burze poměrně dobře nedařilo. Index PX si tak za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal bezmála 1 % na závěrečných 1597,8 bodů. Pražská burza tak oslabila po pěti týdnech růstu. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Erste Group, jejíž akcie v minulém obchodním týdnu povyrostly o 1,91 % na konečných 1200,50 korun za akcii. Společnost Erste Group tak rosta již šest týdnů po sobě. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Pilulka, která v minulém obchodním týdnu oslabila o citelných 14,13 % na konečných 155 korun za akcii. Následována výrobcem dronů společností Primoco, které hodnota akcií za celý minulý obchodní týden klesla o výraznějších 9,09 % na konečných 900 korun za akcii. Česká koruna v závěru minulého týdne v pátek vůči euru i dolaru posílila. V pátek odpoledne se tedy česká měna obchodovala za 25,36 korun za euro a za 23,36 korun za dolar. Ve srovnání se čtvrtkem tudíž naše měna na konci obchodního týdne posílila jak vůči euru, tak i dolaru shodně o 2 haléře.
Hodnota 3M PRIBORu a hodnota 3M EURIBORu
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 26. 6. 2024 oproti pátku 19. 6. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 4,59 % na hodnotu 4,56 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,69 % na úroveň 3,65 %.
Světové trhy
Za celý uplynulý obchodní týden se akciovým trhům a indexům dařilo poměrně smíšeně. Index S&P 500 tak za celý minulý obchodní týden odečetl 0,83 %, index Nasdaq Composite si za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal dokonce výraznějších 2,08 %, naopak index Dow Jones za celý minulý obchodní týden vzrostl o 0,75 %. Globální akciový index MSCI pak za celý minulý obchodní týden poklesl o 1,7 %, a to zejména kvůli propadu globálních technologických akcií. I evropským indexům v čele s Euro Stoxx 50 se dařilo poměrně smíšeně. Hlavní index Eurozóny, tedy zmíněný index Euro Stoxx 50, si za celý minulý obchodní týden do zisku připsal 0,73 %, německý index DAX vzrostl o 1,35 % a britský index FTSE 100 si pak za celý minulý obchodní týden do zisku připsal 1,59 %. Naopak francouzský CAC 40 si za celý minulý obchodní týden si ze své hodnoty odečetl 0,22 %. Globální akciové fondy v minulém obchodním týdnu přilákaly další velké investice obchodníků a investorů, a to i přes výprodej hlavních technologických akcií. To především z důvodu, že investoři zůstali optimističtí ohledně stále silné výsledkové sezóny velkých americký společností ve druhém čtvrtletí a také i kvůli možnému potenciálnímu snížení sazeb Fedem již v září. Zveřejněná data v minulém týdnu pak ukázala, že z 201 společností z indexu S&P 500, které dosud vykázaly zisky, jich 79 % překonalo předběžné odhady ohledně čistého zisku.
Dle reportu amerického ministerstva obchodu z minulého týdne tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlilo. Hrubý domácí produkt (HDP) USA se tak v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 %. S tím, že růst HDP USA v prvních třech měsících tohoto roku činil “pouze” 1,4 %. Naopak nedávno zveřejněný hrubý domácí produkt (HDP) Německa po růstu o 0,2 % v prvním čtvrtletí letošního roku ve druhém kvartálu mezičtvrtletně propadl, a to o 0,1 %. Futures zlata za srpnové dodání pak ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 1,38 % neboli o 32,40 dolarů na 2 385,90 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v září ke konci minulého obchodního týdne klesla o 2,01 % neboli o 1,57 dolaru na 76,71 dolarů za barel. Zářijový kontrakt na severomořskou ropu Brent ke konci minulého obchodního týdne také poklesl, a to o 1,93 % neboli o 1,59 dolaru na 80,78 dolarů za barel. Bitcoin se ke konci minulého týdne dostal nad hranici 68 000 dolarů za BTC.