Je to pár dní, co byla od ČSÚ zveřejněna prosincová míra inflace. Ta svou hodnotou z meziročního srovnání vzrostla na úroveň 3 %. Oproti listopadové a respektive i stejné říjnové hodnotě inflace (2,8 %), tak prosincová míra inflace vzrostla z meziročního pohledu o 0,2 %. Z meziměsíčního srovnání ale inflace v prosinci oproti listopadu naopak poklesla, a to o 0,3 %. Za meziročním nárůstem můžeme hledat zejména zvýšené ceny některých potravin a také i mírně vyšší ceny PHM. Z meziročního pohledu pak hodnota prosincové inflace vzrostla současně také i z důvodu nižší srovnávací základny z předchozího roku. Z meziročního srovnání na prosincovou inflaci rovněž proinflačně zapůsobilo zejména nájemné z bytu a také i vyšší ceny v kategorii služeb. Zejména pak ceny ve stravovacích a ubytovacích službách. Meziročně tedy ceny zboží v prosinci vzrostly o 1,7 % a ceny služeb o 5 %. S tím, že lednová míra inflace by již měla klesnout opět pod 3 %, a to hlavně právě v důsledku odeznění efektu nižší srovnávací základny z minulého roku. Průměrná hodnota inflace pak za celý uplynulý rok 2024 činila 2,4 %. S tím, že zvyšující se ceny ropy ceny ropy z důvodu snížení produkce černého zlata ze strany kartelu OPEC a další poměrně silného sankčního balíčku vůči Rusku a jeho vývozu ropy do států EU, by se měla mírněji zvyšovat. Až s novou americkou administrativou se očekává zvýšení tamní produkce ropy. USA by pak svou celkovou masivnější produkcí ropy mohly v dohledných měsících ceny ropy na světových trzích opět mírně snižovat.
Co se týče další důležité složky inflace, a to tedy růstu cen potravin, tak ty by se měly v průběhu letošního roku držet v průměru okolo růstu 3 až 5 %. Pochopitelně se ale nacházíme v zimním období, ceny potravin tak v závislosti na počasí se můžou kdykoliv náhle mírně navyšovat, zejména z důvodu nepředvídatelných náhlých mrazů. Ty pak mohou postihnout i jižní Evropu v rámci tamější úrody zeleniny a ovoce a zvyšovat tak ceny některých dovážených produktů do ostatních státu EU. I tak by se ceny potravin neměly jaksi “utrhnout ze řetězu” byť se ceny zemědělským výrobcům zvyšují jako jsme tomu byly svědky před dvěma lety především touto dobou. Co se týče růstu mezd, tak ten by se měl v průběhu letošního roku držet mezi čtyřmi až pěti procenty v závislosti na daném sektoru a odvětví. Například v IT sektoru by se růst mezd v tomto roce mohl v průměru pohybovat až okolo 8 %. Naopak v jiných odvětvích, např. méně poptávaných, se může růst mezd pohybovat pod zmíněným celorepublikovým průměrem, tedy pod 4,5 %. Za celý letošní rok by pak měla inflace v průměru pohybovat okolo 2,5 %. Pokud se týká úrokových sazeb, tak ty by se měly do poloviny roku postupně dostat k úrovni 3 %, ale po dobu průběhu druhé poloviny roku by se ale nikterak dramaticky snižovat neměly a měly by tím pádem setrvat okolo úrovně 2,75 % až 3 %. Bankovní rada se tak v tomto roce bude chovat s velkou pravděpodobností přísněji a spíše jestřábě. Tzn., že bude chtít, i dle vyjádření samotného guvernéra ČNB A. Michla, ponechat úrokové sazby v ČR na stále poměrně mírně vyšších úrovních.
Pražské burze se za celý uplynulý obchodní týden opět velice dobře dařilo. Pražská burza totiž rostla již šestým týdnem po sobě. Index PX si tak za celý minulý týden připsal 1,3 %. Pražská burza poprvé po 17 letech uzavřela nad hranicí 1800 bodů. Index PX v pátek stoupl o 0,18 % na závěrečných 1802,14 bodů. Nejvíce se za celý uplynulý obchodní týden dařilo společnosti Photon Energy. Té za celý minulý týden akcie vzrostly o 4,8 % na konečných 26,20 korun za akcii. Naopak nejméně se za celý uplynulý týden dařilo společnosti Pilulka. Té tak akcie poklesly o výraznějších 21,86 % na konečných 84 korun za akcii. Akcie této společnosti tím pádem klesají už osmým týdnem v řadě. Naše měna v závěru týdne oslabila k oběma světovým měnám. S tím, že vůči euru pouze nepatrně. K euru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru vzrostla o 1 haléř. K dolaru pak naše měna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila o výraznějších 14 haléřů. Koruna se tak minulý pátek odpoledne obchodovala za 25,09 korun za euro a za 24,35 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 10. 1. 2024 oproti pátku 3. 1. 2024 z týdne předešlého se snížila, a to z hodnoty 3,92 % na úroveň 3,91 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z hodnoty 2,73 % na úroveň 2,76 %.
Světovým trhům v čele s americkými akciovými indexy se za celý uplynulý obchodní týden spíše nedařilo.Americké akciové tituly tak byly po pátečním uzavření oproti čtvrtečnímu závěru níže, jelikož poměrně silné ztráty ve finančních, telekomunikačních a technologických sektorech vedly k poklesu akciových titulů. Za celý uplynulý obchodní týden si pak index S&P 500 ze své hodnoty odečetl 0,71 %, technologický index Nasdaq ke konci minulého obchodního týdne ztratil ze své hodnoty 0,62 % a index Dow Jones ke konci minulého obchodního týdne poklesl dokonce o 1,07 %. Ke konci páteční obchodní seance pak index Dow Jones poklesl o 1,66 % a dosáhl tak svého nového měsíčního minima. Index S&P 500 ke konci minulého obchodního týdne ztratil 1,55 % a index Nasdaq po ukončení páteční obchodní seance poklesl o 1,64 %.
Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne vzrostl, a to o 8,14 % na 19,54. Futures kontrakt zlata za únorové dodání ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 0,96 % neboli o 25,71 dolaru na konečných 2 716,51 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v únoru ke konci minulého obchodního týdne poklesla o 3,65 % neboli o 2,70 dolaru na konečných 76,62 dolarů za barel. Naopak březnový kontrakt severomořské ropy Brent ke konci minulého obchodního týdne vzrostl, a to o 3,60 % neboli o 2,77 dolaru na konečných 79,69 dolarů za barel černého zlata. EUR/USD ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 0,52 % na konečných 1,02. Bitcoin ke konci minulého týdne vzrostl ke hranici 95 000 dolarů za BTC.