Tento čtvrtek odpoledne se dozvíme, jak dopadlo poslední měnově-politické hlasování bankovní rady ČNB v tomto roce. Dle předběžných odhadů to s mírně vyšší pravděpodobností vypadá, že by bankovní rada ČNB úrokové sazby poprvé v rámci procesu snižování úrokových sazeb v naší zemi trvající bezmála rok mohla ponechat na stávajících úrovních. Druhou možností na osmém měnově-politickém zasedání je i snížení úrokových sazeb o 25 baz. bodů. Pro ponechání stávajících úrovní úrokových sazeb se bankovní rada nejspíš rozhodne zejména z důvodu stále poměrně vysokých cen především v sektoru služeb. To hlavně velice viditelných ve stravovacích a ubytovacích službách. Argumentem pro radu ponechat úrokové sazby stále na poměrně vyšších úrovních, tedy stále na tzv. restriktivních úrovních, a zachovat se spíše jestřábě, budou ale nejspíš i možné obavy ohledně narůstajících cen zboží. To zejména u potravin a nealkoholických nápojů. Zemědělským producentům se totiž za poslední měsíce mimo jiné zvyšují ceny komodit. Obzvlášť pak velice citelně u některých základních potravin. Dalším argumentem, proč úrokové sazby ponechat i nadále na vyšších hodnotách, je udržení lepší kondice české koruny vůči ostatním měnám. Naše měna by tudíž díky vyšším úrokovým sazbám mohla mírně posílit a zlevňovat tak svou silnější hodnotou dovážené zboží do země. Silnější koruna se by se v tomto ohledu velice pozitivně projevila hlavně z důvodu předpokládaných zvyšujících se cen pohonných hmot. To především v důsledku předpokládaného snížení produkce ropy kartelem OPEC + na jeho nedávném zasedání. Zároveň nově zavedené další sankce EU vůči Rusku nejspíš opět markantněji zamezí dovoz ruské ropy do EU. Což může být dalším faktorem, který může PHM již v dohledné době opět významněji zdražit. Pro Českou republiku jako prakticky čistého dovozce pohonných hmot je tedy, pokud možno její silnější měna, naprosto klíčovým nástrojem, jak případnou vyšší dovozovou inflaci efektivněji tlumit. Už minulý týden úrokové sazby, a to o 0,25 % na rovná 3 % snížila evropská centrální banka (ECB). Tento týden ve středu pak, o den dříve než ČNB, pravděpodobně o 25 bazických bodů sníží úrokové sazby americká centrální banka neboli Fed.
Velice podstatnou zprávou posledních dní současně jsou zveřejněná data ohledně nezaměstnanosti v naší zemi. Nezaměstnanost v ČR v listopadu mírně zvýšila, a to o 0,1 % na 3,9 %. Přitom ještě minulý rok v listopadu byla nezaměstnanost nezanedbatelně nižší, a to 3,5 %. Nezaměstnanost se tudíž navrátila na úroveň, kde se nacházela letošní září. Lidí bez práce bylo v listopadu na 290 425. Tedy o 1422 více než v předchozím měsíci. Zároveň oproti říjnu ubylo i volných pracovních míst. Konkrétně pracovních míst v listopadu ubylo o 10 331 na konečných 255 641 míst. Pokud bychom se přesunuly do jednotlivých regionů ČR, tak nejvyšší nezaměstnanost byla v listopadu zaznamenána v Ústeckém kraji, a to 6 %. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla již tradičně zaznamenána v Praze, a to 2,8 %. Mezi jednotlivými okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku. Zde totiž nezaměstnanost dosáhla poměrně vysokých 8,3 %. Naproti tomu nejnižší podíl nezaměstnaných v celé ČR byl zaznamenán v okrese Praha-východ. Zde nové zaměstnání hledalo pouze 1,4 % místních obyvatel.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden opět poměrně dobře dařilo. Pražská burza znovu vylepšila svá letitá maxima a uzavřela na nejvyšší hodnotě od ledna roku 2008. Index PX za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o 2,1 % na závěrečných 1749,4 bodů. Nejvíce si za celý minulý týden připsaly akcie společnosti Erste Group, které posílily o 7,26 % na konečných 1462,50 korun za akcii. Naopak nejméně se za celý uplynulý obchodní týden dařilo společnosti Photon Energy. Ta tak za celý obchodní týden ze své hodnoty ztratila výraznějších 10,32 % na konečných 22,60 korun za akcii. Naše měna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,03 korun za euro a za 23,86 korun za dolar. K euru tak koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru vzrostla o 4 haléře a dostala se tudíž na nejsilnější úroveň od září tohoto roku. K dolaru pak naše měna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila, a to o výraznějších 8 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 13. 12. 2024 oproti pátku 6. 12. 2024 z týdne předešlého po delší době zvýšila, a to z hodnoty 3,90 % na úroveň 3,91 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 2,86 na úroveň 2,84 %.
Akciovým trhům se za celý minulý obchodní týden dařilo poměrně smíšeně. Index S&P 500 si tak za celý uplynulý týden ze své hodnoty odepsal 0,64 %, technologický index Nasdaq za celý minulý obchodní týden vzrostl o 0,34 % a index Dow Jones za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty ztratil 1,82 %. I evropským akciovým indexům se za celý uplynulý obchodní týden dařilo spíše smíšeně. Hlavní index eurozóny, index Euro Stoxx 50 si tak za celý uplynulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 0,20 %. Britský index FTSE 100 si za celý minulý týden klesl o 0,10 %. Jedním z mála evropských indexů, který za celý uplynulý obchodní týden skončil v zelených číslech byl německý index DAX. Tento index si do zisku připsal mírných 0,10 %. Akcie společnosti Broadcom ke konci minulého obchodního týdne vzrostly na historická maxima, jelikož zaznamenaly nárůst o 24,43 % neboli o 44,14 dolaru na konečných 224,80 dolarů za akcii. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, klesl ke konci minulého obchodního týdne o 0,79 % na 13,81. Důležitou zprávou z minulého týdne pak také je, že dle německého hospodářského institutu IFO německá ekonomika v příštím roce poroste. Institut ve svém výhledu zohlednil dva scénáře, a to buď, že hospodářství v Německu v příštím roce vzroste o 0,4 % nebo o 1,1 %. Dle IFO pak bude záležet zejména na tom, jak se Německo vyrovná se strukturálními problémy a zda se mu podaří nastavit správnou hospodářskou politiku. Již tento týden ve středu 18.12. bude Fed na svém posledním zasedání FOMC v tomto roce rozhodovat o možném snížení úrokových sazeb v USA. Zatím to s mírně vyšší pravděpodobností vypadá, oproti setrvání na stávajících úrovních či snížení o 0,50 %, na snížení sazeb o 0,25 %. Futures kontrakt zlata za únorovou dodávku ke konci minulého obchodního týdne poklesly o 1,55 % neboli o 42,06 dolarů na konečných 2 667,34 dolarů za trojskou unci. Kontrakt ropy WTI s dodáním v lednu ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 1,51 % neboli o 1,06 dolaru na konečných 71,08 dolaru za barel černého zlata. Únorový kontrakt ropy Brent ke konci minulého týdne vzrostl o 1,23 % neboli o 0,90 dolaru na konečných 74,31 dolarů za barel. EUR/USD zůstal ke konci minulého obchodního týdne beze změny na 1,05. Hodnota Bitcoinu ke konci minulého týdne poprvé v historii pokořila hranici 106 000 dolarů za BTC.