Není tomu dlouho co byla zveřejněna hodnota inflace za listopad. Ta svou hodnotou z meziročního srovnání setrvala na stejné hodnotě jako v říjnu, a to tedy na 2,8 %. Z meziměsíčního srovnání ale míra inflace v listopadu oproti říjnu stoupla, a to o 0,1 %. Za vyšší cenovou hladinou zboží a služeb v ČR stojí především mírně vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, ale také i stále poměrně vysoké ceny v sektoru služeb. To zejména ceny ve stravovacích a ubytovacích službách. Z meziročního srovnání proinflačně na listopadovou míru inflace i nadále působilo hlavně nájemné z bytu. Z meziročního pohledu listopadová hodnota inflace vzrostla rovněž i z důvodu nižší srovnávací základny z minulého roku. Z meziročního pohledu ceny zboží vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 5,2 %. Prosincová hodnota inflace by se pak měla dokonce zvýšit až na samotnou hranici tolerančního pásma dvou procentního inflačního cíle ČNB, a to až na 3 %. Dle některých často zastoupených odhadů nejen tuzemských bankovních domů ale i samotné ČNB by se potom mohla prosincová míra inflace přehoupnout dokonce i přes 3 % hranici tolerančního pásma. Hodnota inflace by se měla opět začít snižovat ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli až na začátku příštího roku, kdy už výrazně opadne efekt snížené srovnávací základny z minulého roku. Příští týden se současně uskuteční poslední měnově-politické zasedání ČNB v letošním roce, a to 19.12. Zatím jsou velmi pravděpodobné dvě varianty, a to buď snížení úrokových sazeb o 0,25 % či ponechání stávajících úrovní úrokových sazeb.
V minulý pátek byla od ČSÚ zveřejněna velice důležitá data ohledně maloobchodních tržeb v ČR. Ty tak v říjnu bez započítání prodejů a oprav motorových vozidel opětovně rostly. Z meziročního srovnání vzrostly o 5,5 %, a to po zářijovém růstu o 4,8 %. Nejvýrazněji se maloobchodní ceny v naší zemi zvýšily v rámci internetových prodejů a na zásilkových obchodech. Z meziměsíčního pohledu tržby stouply o 0,6 %. Bilance ohledně maloobchodních tržeb v naší zemi je pak velice důležitá v rámci sledování jednotlivých ukazatelů, co se potenciálních proinflačních faktorů týče. Růst maloobchodních tržeb se totiž může, kor v předvánočním období, markantněji odrazit právě do vyšší spotřeby domácností. Což se ale následně může znovu projevit i na dalším mírnějším růstu poptávkové neboli domácí inflaci. Za meziročním nárůstem maloobchodních tržeb tak můžeme hledat především již dlouhodoběji nižší inflaci, ale také i růst reálných mezd. Ty následně citelněji zlepšují ekonomickou situaci českých domácností a posilují jejich potenciální nákupní apetit, a tudíž mírně podporovat zmíněnou vyšší míru inflace.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden poměrně dobře dařilo. Index PX tak za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o 1,9 % na závěrečných 1713,5 bodů. Uzavřel tedy na nejvyšší hodnotě od ledna 2008. Nejvíce se za celý minulý obchodní týden dařilo zbrojařské společnosti Colt, jejíž akcie posílily o 5,83 % na 654 korun za akcii. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Photon Energy. Ta za celý uplynulý týden oslabila o 6,32 % na konečných 25,20 korun za akcii. Naše měna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,11 korun za euro a za 23,77 korun za dolar. K euru koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru setrvala na stejné hodnotě. V závěru pátečního odpoledne tak naše měna setrvala na nejsilnější úrovni od konce letošního září. K dolaru pak naše měna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila, a to o 2 haléře.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 6. 12. 2024 oproti pátku 29. 11. 2024 z týdne po delší době setrvala na stejné hodnotě, a to na 3,90 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 2,93 % na úroveň 2,86 %.
Minulý týden dopadl pro akciové trhy poměrně smíšeně. Za celý uplynulý týden si index S&P 500 do zisku připsal 1 %, technologický index Nasdaq za celý minulý týden vzrostl o 3,3 % a index Dow Jones za celý uplynulý týden poklesl o 0,6 %. Indexy Nasdaq a i index S&P 500 v pátek vzrostly na rekordní závěrečná maxima, a to zejména po zveřejněných údajů ministerstvem práce o pracovních místech v USA v rámci tzv. NFP reportu. Tyto data tudíž podpořila očekávání o tom, že Fed příští měsíc sníží úrokové sazby. Index S&P 500 potom zaznamenal své již 57. rekordní maximum v tomto roce. S tím, že index Nasdaq Composite zaznamenal 36. rekordní maximum v tomto roce. Pokud bychom se přesunuli do Evropy, tak zde za zmínku stojí zejména německý akciový index DAX. Ten totiž minulý týden také dosáhl historického rekordu, a to překonáním 20 000 bodů. To i přes na pozadí poměrně těžké krizi v průmyslu, která se velice silně odráží do tamější ekonomiky. Zmíněná zpráva amerického ministerstva práce v rámci tzv. NFP reportu pak ukázala, že růst pracovních míst v USA v listopadu prudce vzrostl. Zároveň ale poukázal na zvýšení listopadové míry nezaměstnanosti o 0,1 % na 4,2 %. Tento fakt, tak bude nezanedbatelným argumentem pro členy Fedu ohledně potenciálního snížení úrokových sazeb v USA, který by tudíž mohl napomoci k uvolnění tamějšího trhu práce.
Index Dow Jones ke konci minulého obchodního týdne v pátek poklesl o 123,19 bodu neboli o 0,28 % na konečných 44 642 bodů. Index S&P 500 ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 15,16 bodu neboli o 0,25 % na konečných 6 090,27 bodů. Technologický index Nasdaq Composite si pak ke konci minulého obchodního týdne připsal 159,05 bodu neboli o 0,197,81 %. “Sázky” účastníků trhu ohledně snížení úrokových sazeb v USA byly ke konci minulého obchodního týdne nastaveny zhruba na 90 % pravděpodobnost, že Fed sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů na svém dalším zasedání 17. - 18. prosince. Například jeden z guvernérů, konkrétně guvernérka Fedu M. Bowmanová v minulém týdnu zmínila, že inflační rizika v USA zůstávají, což předznamenává opatrnost při rozhodování o sazbách na blížícím se zasedání Fedu (FOMC) v příštím týdnu. Ceny zlata po ukončení páteční obchodní seance mírně vzrostly. Spotové zlato tak vzrostlo o 0,2 % na konečných 2 637,02 dolarů za trojskou unci. Bitcoin ke konci minulého obchodního týdne uzavřel těsně nad hranicí 100 000 dolarů za BTC, a to konkrétně poblíž úrovně 100 300 dolarů za BTC.