Minulý týden na poli financí a investic přinesl slabou ekonomickou kondici v tuzemsku i v Evropě zapříčiněnou malým růstem a dlouhodobě vyššími úrokovými sazbami. Jak se dařilo investičním titulům na světových trzích, čtěte v pravidelné analýze Petra Špirita.
Dle nedávného zveřejnění poklesl meziročně HDP ve druhém kvartálu v naší zemi o 0,4 %, ale z mezičtvrtletního pohledu hrubý domácí produkt naopak stoupl, a to o 0,1 %. Z meziročního pohledu tak byla slabší ekonomická bilance dle předpokládaných scénářů zapříčiněna zejména nižší spotřebou domácností a také úbytkem zásob. Tyto pilíře, které tvoří hrubý domácí produkt, tak zapříčinily to, že se HDP v ČR oproti minulému roku opět výrazněji snížil. Spotřebitelé v ČR se totiž za poslední období snaží zvýšené ceny spotřebního koše snížit svou menší nákupní aktivitou a tím následně zmírňovat i spotřebu a nenechat tak boj proti zvýšeným cenám pouze na nástrojích ČNB. A to především v podobě vyšších úrokových sazeb či zejména v minulém roce hojně využívaných devizových intervencí. Jak je tento proces v boji proti inflaci poměrně účinný, tak se ale také projevuje výrazně menším ekonomickým růstem, a to nejen v našem regionu. Kondice dalšího důležitého pilíře hrubého domácí produktu, zvlášť pro naši exportně orientovanou ekonomiku, může být v dohledné době mírně pozastavena. Je to také z důvodu, že německá ekonomika, hlavně pak její průmysl, na který je náš vývoz z velké části napojen, se za poslední kvartály potácí ve stále velmi nepříznivé bilanci. Naopak se na náš hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí tohoto roku pozitivněji projevily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu či zahraniční poptávka.
Oproti minulému roku se tak snížený HDP týká také velké části států EU, a to nejen ve střední Evropě, ale třeba ve státech Beneluxu či také již vyššími úrokovými sazbami oslabené ekonomice v Itálii. Co se týče samotné inflace, ta by se dle pravděpodobných scénářů měla již v průběhu příštího roku dostat do tzv. tolerančního pásma, což znamená pod tři procenta. Inflace nám sice klesá už několik měsíců v řadě, ale dle předběžných odhadů se může naše ekonomická kondice již ke konci roku dostat do poměrně negativní bilance. Náš HDP tak ani z mezičtvrtletního měřítka již totiž nemusí růst, ba dokonce se může eventuálně ke konci tohoto roku dostat i do mírného mínusu. Naopak reálné příjmy domácností se díky snižující se inflaci postupně zvyšují a lidé si tak mohou koupit více zboží či ve větším množství. Tento jev by tak měl mít na slabší kondici našeho hospodářství v průběhu čtvrtého kvartálu tohoto roku naopak pozitivní vliv.
Hodnota 3M PRIBORu je k pondělí 28. 8. z tohoto týdne na hodnotě 7,10 %. Oproti pondělí 21. 7. tak hodnota 3M PRIBORu poklesla o 0,1 %, a to tedy z hodnoty 7,11 %.
Kondice CZK a pražská burza
Česká koruna v pátek minulého týdne k euru posílila na hodnotu 24,10 korun za euro. K americkému dolaru naše měna v závěru minulého týdne oslabila na úroveň 22,38 korun za dolar. Pražská burza minulý obchodní týden uzavřela na hodnotě 1350,79 bodů, v pátek oproti čtvrteční seanci oslabila o 0,02 %. Za celý minulý týden tak nejvíce ze všech titulů pražského indexu PX posílila společnost Kofola. Ta si v minulém týdnu připsala 2,31 %.
Světové trhy
Rozšířené indexy S&P 500 a Nasdaq zakončily minulý týden v zelených číslech. Index Nasdaq vzrostl o 2,3 % a ukončil tak třítýdenní sérii, která byla pro tento index ztrátová. Trhy v minulém týdnu markantně vzrostly především před středečním zveřejněním výsledků hospodaření za druhý kvartál společnosti Nvidia. Ta je již tradičně jedním z největších výrobců chipů na světě. Poslední obchodní týdny byly pro akciové tituly poměrně ztrátové. Například index S&P 500, který letos doposud vzrostl téměř o 15 %, poklesl o více než 4 % ze svých maxim z 31. července, jelikož účastníci trhu reagovali na výrazné oslabení čínské ekonomiky a také na nárůst výnosů amerických státních dluhopisů. Tyto faktory tak právě již delší dobu ovlivňují akciové tituly, a to tím, že pro potenciální investory může být jejich nákup výrazně méně atraktivní. Obchodníci a investoři se aktuálně připravují na potenciálně možné volatilnější září, kdy budou trhy čelit zprávám a reportům o velmi důležitých a klíčových ekonomických datech z USA. Jedná se také o blížící se zasedání Fedu na jeho měnově-politickém jednání FOMC.