V průběhu minulého týdne Evropská komise zveřejnila prognózu ohledně svého výhledu na českou ekonomiku. Ten tak aktuálně zhoršila nejen pro letošní rok, ale i pro rok příští. Hrubý domácí produkt (HDP) ČR se totiž dle nové prognózy EK v tomto roce zvýší pouze o 1 %. S tím, že přitom ještě na jaře Evropská komise český ekonomický růst v letošním roce odhadovala na 1,2 %. Evropská komise v minulém týdnu zároveň předpověděla, že až v roce 2026 by mělo tempo růstu českého HDP výrazněji vzrůst, a to tempem 2,7 %. Hlavním motorem růstu české ekonomiky by se podle EK měly stát zejména výdaje domácností neboli spotřeba, kterou by měl podpořit i růst reálných mezd spojený právě s poklesem inflace. Prognózy EK jsou tak mírně pesimističtější, než jaké jsou odhady Ministerstva financí ČR. Evropská komise současně předpokládá, že v letošním roce bude míra inflace činit 2,7 % a v příštím roce už inflace v ČR poklesne na 2,4 %. V roce 2026 by se pak míra inflace měla snížit na 2 %, tedy na dvouprocentní inflační cíl ČNB. Český hospodářský růst by měla dle Evropské komise v příštích dvou letech zároveň stimulovat i investiční aktivita. Tu by totiž mělo podpořit mimo jiné i ze zvýšené čerpání financí z fondů EU, oživení výstavby nemovitostí napříč ČR, ale i zvýšený příliv přímých zahraničních investic.
Jak jsme již v minulém týdnu psali o možných proinflačních rizicích, které se dají aktuálně očekávat, tak není tomu mnoho dní, co byl zveřejněn záznam ohledně předposledního měnově-politického zasedání v tomto roce. V něm se bankovní rada ČNB mimo jiné vyjádřila i k potenciálním rizikům ohledně dalšího možného vývoje inflace, ale právě i slabšího kurzu koruny. Ta je totiž vůči euru na nejslabší úrovni za delší měsíce. Členové bankovní rady ČNB současně poukazovali také i na již dlouhotrvající rychlejší růst cen v sektoru služeb, o kterém jsem jako o poměrně silné proinflační hrozbě v minulých dílech též psal. Růst cen služeb tudíž představuje riziko pro celkovou hodnotu inflace. Byť nutno podotknout, že i ceny zboží zejména některých základních potravin v posledních týdnech také výrazněji vzrostly. Guvernér ČNB A. Michl a viceguvernérka E. Zamrazilová pak na nedávném měnově-politickém zasedání bankovní rady ČNB byli pro opatrnější přístup k dalšímu eventuálnímu snižování úrokových sazeb. To především z důvodu, že situace v ekonomice potřebuje i nadále zachovat spíše restriktivní neboli přísnější měnovou politiku. Viceguvernér bankovní rady J. Frait na zasedání bankovní rady zmínil, že dlouhodobě vyšší inflace nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB by mohla mít nezanedbatelný vliv na zvýšení inflačních očekávání v ekonomice. Viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová, která byla na posledním měnově-politickém zasedání bankovní rady ČNB pro ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních, považuje oslabení koruny za pádný důvod k pozastavení snižování úrokových sazeb. J. Frait následně dle záznamu zároveň argumentoval tím, že bez posilování kurzu koruny bude při současném napětí na trhu práce velmi obtížné dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Další člen bankovní rady J. Kubíček pak na posledním listopadovém zasedání bankovní rady uvedl, že kurz koruny ke konci roku 2025 je o 4 % slabší, než jaké je aktuální očekávání analytiků a ekonomů. A dokonce, že je dle aktuální prognózy ČNB kurz koruny o 6 % slabší, než jak předpokládala podzimní prognóza z minulého roku.
Pražské burze se za celý uplynulý týden dařilo. Pražská burza tedy rostla již šestým týdnem v řadě. Index PX za celý minulý obchodní týden vzrostl o 0,7 % na závěrečných 1676,2 bodů. Nejvíce se za celý minulý obchodní týden dařilo nápojářské společnosti Kofola, jejíž akcie za celý uplynulý týden vzrostly o citelnějších 10,42 % na konečných 371 korun za akcii. Naopak za celý minulý týden se nejvíce nedařilo společnosti Photon Energy, která za celý uplynulý týden oslabila o 4,51 % na konečných 29,65 korun za akcii. Česká koruna se v pátek k 17:00 obchodovala za 25,27 korun za euro a za 23,99 korun za dolar. K euru tak naše měna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru oslabila o 2 haléře. I k dolaru pak koruna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila, a to o 6 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 15. 11. 2024 oproti pátku 8. 11. 2024 z týdne předchozího snížila z hodnoty 3,95 % na úroveň 3,93 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,03 % na úroveň 2,99 %.
Akciovým indexům se za celý minulý obchodní týden po delší době nedařilo. Index S&P 500 za celý minulý obchodní týden klesl o 2,08 %, technologický index Nasdaq pak za celý uplynulý týden ztratil 3,15 % a index Dow Jones poklesl o 1,24 %. Evropský index STOXX 600 ke konci minulého obchodního týdne sice poklesl o 0,77 %, ale zároveň za celý minulý obchodní týden zaznamenal mírný zisk, a to poprvé za poslední čtyři týdny. Globální index MSCI se ke konci minulého obchodního týdne v pátek propadl, a to o 1 % na závěrečných 842,67 bodů. Tento rozšířený akciový index, který shlukuje akciové tituly z celého světa tak čelil již čtvrtému poklesu v řadě a největšímu týdennímu procentnímu poklesu od začátku letošního září, a to přibližně o - 2,4 %. Americké akcie po páteční seanci vesměs poklesly, jelikož ztráty v sektorech technologií, zdravotnictví a spotřebitelských službách poslaly akcie níže. Na konci páteční seance index S&P 500 ztratil 1,32 %, index Dow Jones poklesl o 0,70 % a hodnota indexu Nasdaq Composite se po páteční seanci snížila dokonce o 2,25 %. Nejlepší výkon po uzavření páteční seance v indexu Dow Jones pak zaznamenala společnost Walt Disney Company, která vzrostla o 5,46 % a v závěru týdne se obchodovala na hodnotě 115,08 dolarů za akcii. Naproti tomu nejlepší výkon v indexu S&P 500 po ukončení páteční seance zaznamenala společnost Palantir Technologies, která ke konci minulého obchodního týdne vzrostla o 11,14 % na konečných 65,77 dolarů za akcii.
Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 12,79 % na 16,14. Prosincové dodávky zlata ke konci minulého obchodního týdne poklesly o 0,26 % neboli o 6,75 dolarů na 2 566,15 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v prosinci ke konci minulého obchodního týdne poklesla o 2,47 % neboli o 1,70 dolaru na konečných 67,00 dolarů za barel. I lednový kontrakt na severomořskou ropu Brent ke konci minulého obchodního týdne poklesl, a to o 2,04 % neboli o 1,48 dolaru na konečných 71,08 dolarů za barel. Ceny ropy se ke konci minulého týdne snížily zejména z důvodu, že investoři a obchodníci ve svých obchodech s černým zlatem promítli pomalejší cestu ohledně snižování úrokových sazeb Fedem, ale i slábnoucí poptávku po ropě v Číně. EUR/USD zůstal ke konci minulého obchodního týdne beze změny na 1,05. Index dolaru ke konci minulého týdne vzrostl o 0,06 % na 106,67. Bitcoin ke konci minulého obchodního týdne uzavřel poblíž hranice 80 500 dolarů za BTC. Bitcoin pak minulou středu poprvé v historii prolomil hranici 90 000 dolarů za BTC. S tím, že už v průběhu minulého týdne globální hodnota celého kryptoměnového trhu poprvé v historii přesáhla tři biliony dolarů, což tedy odpovídá přibližně 72 bilionům českých korun.