Již tento týden ve čtvrtek proběhne, byť lehce v zástinu amerických prezidentských voleb, předposlední měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB. Na něm se bude hlasovat ještě ve stávajícím složení bankovní rady. Již od 1. prosince totiž bankovní radu ČNB čeká důležitá personální změna. Po šestiletém mandátu tak vystřídá dosavadního radního bankovní rady T. Holuba hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. Ten byl bankovním radním k tomuto datu jmenován prezidentem republiky už minulý týden ve čtvrtek. Z éry guvernéra J. Rusnoka tak v nynější sestavě bankovní rady ČNB zůstává pouze sám guvernér ČNB, A. Michl. Bankovní rada ČNB pak s velkou pravděpodobností na svém sedmém letošním zasedání opět sníží úrokovou sazbu nejspíš o 0,25, a to potřetí v řadě. Pravděpodobné snížení úrokových sazeb o 0,25 % se uskuteční zejména z důvodu stále poměrně nezanedbatelného růstu cen v sektoru služeb, především v ubytovacích a stravovacích službách. Zároveň se úrokové sazby sníží 0,25 % i z důvodu jakési prevence proti případnému možnému roztočení mzdově-inflační spirály. A to, byť se růst mezd v posledních měsících, zejména pak v době razantnějšího snižování úrokových sazeb ČNB, vyvíjel, a i nadále vyvíjí poměrně předvídatelně a stabilně. I tak se ale bude jednat o další důležitý krok pro zpřístupnění úvěrů umožňujících snadnější plánování a realizaci investičních záměrů mnoha podniků a společností podnikajících v ČR. Opětovné snížení úrokových sazeb, ač pouze o 25 bazických bodů, tudíž znovu mírně uleví české ekonomice. Zároveň by se ale mohl bankám a spořitelnám opětovně otevřít jakýsi prostor pro eventuální snížení nabídkových sazeb hypotéčních úvěrů. Snížení sazeb u hypoték se totiž v posledních pár měsících na českém hypotečním trhu výrazněji nekonalo a nekoná. V posledních dnech jsme potom mohli zaznamenat i jakýsi apel ze strany některých bankovních radních v rozhovorech s médii, že by bankovní instituce poskytující úvěry na bydlení mohly již své nabídkové sazby u hypoték snižovat citelněji. Banky a spořitelny si ale po nedávné hypoteční krizi prakticky vylepšují své tehdy velmi nízké marže v souvislosti s velice slabou poptávkou právě po hypotečních úvěrech z konce předminulého a minulého roku. Aktuálně silnější poptávka po hypotéčních úvěrech jim tedy umožňuje si marže mírně navyšovat či si je po několik měsíců v řadě nastavovat na stále poměrově mírně vyšších hodnotách. Banky se tak z této nedávné hypoteční a realitní krize, kdy pobočky i některých větších bank dokonce neposkytly jediný úvěr na bydlení po delší týdny, již mohou se svými vyššími maržemi jaksi opět mírně zahojit. Pokud bychom se v závěru opět vrátili k samotnému očekávanému zasedání bankovní rady v tomto týdnu, tak měnová politika naší země zůstane nejspíš i nadále poměrně restriktivní. To jest tedy na vyšších úrovních velmi pravděpodobně i v závěru letošního roku. Poslední měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB se pak bude konat 19. prosince.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden dařilo a již počtvrté po sobě rostla. Index PX tak ve zkráceném týdnu posílil o 0,04 % na závěrečných 1648,38 bodů. Nejvíce se za celý minulý týden zadařilo společnosti Erste Group, která vzrostla o 5,27 % na konečných 1308 korun za akcii. Naproti tomu nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Photon Energy, jejíž akcie poklesly o citelnějších 10,03 % na konečných 30,50 korun za akcii. korun za akcii. Naše měna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,30 korun za euro a za 23,32 korun za dolar. K euru tak naše měna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru setrvala na stejné hodnotě. K dolaru pak koruna oproti čtvrtečnímu závěru oslabila, a to o dva haléře.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 1. 11. 2024 oproti pátku 25. 10. 2024 z týdne předchozího snížila z hodnoty 4,08 % na úroveň 4,06 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z hodnoty 3,05 % na úroveň 3,08 %.
Akciové trhy byly za celý uplynulý týden, ale i v posledních dnech na pozadí amerických prezidentských voleb poměrně volatilní. Za celý uplynulý obchodní týden si tak rozšířený index S&P 500 pohoršil o 1,37 %, technologický index Nasdaq za celý minulý týden poklesl o 1,50 % a index Dow Jones za celý uplynulý obchodní týden ztratil 0,15 %. Hlavní evropský akciový index STOXX 600 naopak v pátek minulého obchodního týdne zaznamenal svůj největší jednodenní zisk za posledních pět týdnů. Index STOXX 600 tudíž ke konci minulého obchodního týdne povyrostl o 1,09 %. Globální index MSCI pak ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 2,85 bodu neboli o 0,34 % na konečných 835,15 bodů. Výnosy u 10letých amerických dluhopisů ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 7,7 bazických bodů na 4,361 %, což je nejvyšší hodnota od 5. července letošního roku. V pátek ke konci minulého obchodního týdne citelněji povyskočily akcie společnosti Amazon, a to o 6,2 %. Stalo se tak po zveřejnění zprávy tohoto gigantu ohledně jeho hospodaření za třetí kvartál. Amazon v minulém týdnu rovněž doplnil, že i v následujícím čtvrtletí očekává opět velmi dobré výsledky. Globální e-shop totiž sebejistě spoléhá zejména na své potenciálně velice silné předvánoční prodeje.
Producent čipů, společnost Intel pak přestane být v tomto týdnu po dlouhých 25 letech součástí akciového indexu Dow Jones, jelikož ho nahradí konkurenční společnost Nvidia. Společnosti Intel, která se za poslední dobu potýká s poměrně velkými problémy, tedy velice markantně v posledních měsících poklesla tržní kapitalizace. Americký dolar ke konci minulého obchodního týdne vůči euru posílil a odrazil se tak i vůči většině hlavních světových měn poté, co se investoři a obchodníci popasovali s daty ohledně pracovních míst v USA. Dolarový index, který sleduje dolar právě vůči těmto šesti hlavním měnám, ke konci minulého obchodního týdne posílil o 0,36 % na konečných 104,24. Euro ke konci minulého obchodního týdne vůči dolaru pokleslo o 0,40 % na konečných 1,084 USD. Prosincové dodávky zlata ke konci minulého obchodního týdne poklesly o 0,21 % neboli o 5,70 dolaru na konečných 2 743,60 dolarů za trojskou unci. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 68 800 dolarů za BTC.