V průběhu minulého týdne vyšla předběžná data Mezinárodního měnového fondu ohledně predikce k našemu hrubému domácímu produktu. HDP České republiky se tak dle podzimního výhledu MMF po loňském poklesu o 0,1 % naopak letos zvýší o 1,1 %. MMF tedy zlepšil svou dubnovou prognózu, ve které pro tento rok předpovídal české ekonomice nárůst o 0,7 %. V příštím roce očekává zvýšení HDP naší země o 2,3 %, přitom ještě v dubnu MMF předpovídal dvouprocentní růst. Naproti tomu výhled pro růst globální ekonomiky MMF nezměnil. Předpokládá tedy, že světové HDP se zvýší o 3,2 %. Mezinárodní měnový fond také zlepšil svůj výhled pro růst ekonomiky USA, zhoršil ale výhled růstu HDP pro eurozónu. Zejména pak pro její největší ekonomiku, Německo. Dle tohoto nejnovějšího výhledu MMF naše země v tomto roce vykáže nejslabší hospodářský růst ze všech států Visegrádské skupiny. V Maďarsku se totiž HDP v tomto roce zvýší dle odhadu měnového fondu o 1,5 %, Slovensku HDP vzroste v tomto roce HDP o 2,2 %. V Polsku se pak HDP dle výhledu MMF zvýší pro většinu pozorovatelů asi již nepřekvapivě dokonce o 3 %.
Další velice podstatnou zprávou posledních dní také je, že výroba osobních aut dle dat Sdružení automobilového průmyslu v ČR za poslední tři kvartály letošního roku vzrostla o 7,8 % na celkových 1 097 257 kusů automobilů. Elektrických automobilů bylo vyrobeno na 106 762 kusů. Jejich podíl na tuzemské produkci automobilů tudíž poklesl o 3,5 bodu na koncových 9,7 %. Na český trh pak směřovalo celkem 74 977 automobilů z tuzemské výroby. S tím, že na export směřovalo na 1 022 280 v Česku vyrobených automobilů. Vývoz automobilů české provenience do zahraničí tak v meziročním srovnání zaznamenal nárůst o 8,8 %. Zejména pak Škoda Auto je v posledních dnech velice skloňovaná, jelikož tuzemská automobilka je se svou produkcí vozů v celé EU, ale i ve Švýcarsku a potažmo i v Norsku, stále velice populární a nadále poměrně hojně prodávaná. Naproti tomu její matka, koncern Volkswagen, se potácí ve velice těžkých ekonomických problémech, ale i dilematech ohledně své výrobní budoucnosti a přizpůsobení se tak trhu. Doposud jeden z největších automobilových holdingů světa aktuálně zavírá minimálně tři své výrobny v důsledku velice těžké krize německého průmyslu. Nemalé škrty ve svém rozpočtu a potažmo dokonce i zmíněné zavírání některých svých dlouholetých továren musí totiž VW realizovat také i kvůli výraznému poklesu tržeb, kterému automobilka čelí již několik měsíců. Tento stav se tím pádem odráží i na aktuální tržní hodnotě tohoto německého automobilového hegemonu. Jen pro představu, aktuální tržní kapitalizace Volkswagenu poklesla na hodnotu, na které byla naposledy v roce 2011. Pro německou automobilku jsou tedy vozy vyráběné pod záštitou dceřiné společnosti Škoda Auto stále velice silným pilířem. Na tuzemskou automobilku se tak Volkswagen může zvláště v posledních měsících především v rámci dobrých dat ohledně prodejů českých vozů napříč Evropou, i nadále spolehnout.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden dařilo a pražská burza tak již potřetí v řadě posílila. Index PX během uplynulého obchodního týdne vzrostl o 1,3 % na závěrečných 1593,3 bodů. Nejvíce se za celý uplynulý týden dařilo energetické společnosti ČEZ, která posílila o 6,02 % na konečných 916 korun za akcii. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Photon Energy, jejíž akcie poklesly o 3,28 % na konečných 33,90 korun za akcii. Naše měna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,27 korun za euro a za 23,33 korun za dolar. K euru tak naše měna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru posílila o devět haléřů. I k dolaru koruna oproti čtvrtečnímu závěru posílila, a to o jeden haléř.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 25. 10. 2024 oproti pátku 18. 10. 2024 z týdne předchozího snížila z hodnoty 4,15 % na úroveň 4,08 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,20 % na úroveň 3,05 %.
Světovým trhům se v minulém obchodním týdnu dařilo poměrně smíšeně. Index S&P 500 tak za celý uplynulý obchodní týden vzrostl o mírných 0,79 % a technologický index Nasdaq za celý minulý týden vzrostl o 1,81 %. Naopak index Dow Jones se pak za celý minulý obchodní týden poklesl o 0,51 %. Americký výrobce elektromobilů Tesla pak ve třetím kvartálu zvýšil svůj čistý zisk meziročně o 17 %, a to na 2,17 miliardy dolarů. Celkové tržby globálního elektromobilového leadera tedy vzrostly o výrazných 8 % na 25,18 miliardy dolarů. Tato společnost ve své reportované zprávě ohledně svého hospodaření za třetí kvartál také rovněž předpověděla, že v celém letošním roce pak dosáhne mírného nárůstu odbytu svých elektromobilů. Akcie tohoto gigantu si tak právě po zveřejnění výsledků v minulém týdnu připisovaly přes 8 % nárůstu zisků. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, ke konci minulého týdne vzrostl o 6,55 % na 20,33. Výnosy amerických státních dluhopisů mírně vzrostly, jelikož investoři v minulém týdnu očekávali klíčová data ohledně zaměstnanosti v USA, která by mohla poukázat na nové náznaky o další pravděpodobné cestě ohledně snižování úrokových sazeb Fedem. Tyto klíčová data z amerického trhu práce se dozvíme již tento týden v pátek.
Podle nástroje FedWatch investoři a obchodníci odhadují s téměř 95 % pravděpodobností snížení úrokových sazeb v USA o 25 bazických bodů, a to na již blížícím se listopadovém zasedání Fedu. Výnos amerických 10letých dluhopisů ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 3,8 bazických bodů na 4,24 %. Futures zlata za prosincové dodání vzrostly o 0,32 % neboli o 8,85 dolaru na konečných 2 757,75 dolarů za trojskou unci. Futures kontrakt ropy WTI s dodáním v prosinci ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 2,05 % neboli o 1,44 dolaru na konečných 71,63 dolarů za barel černého zlata. I prosincový kontrakt severomořské ropy Brent ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 2,06 % neboli o 1,53 dolarů na konečných 75,91 dolarů za barel. Oba ropné futures tudíž zakončily minulý obchodní týden oproti předchozímu týdnu přibližně o 4 % výše. EUR/USD zůstal beze změny na 1,08. Bitcoin ke konci minulého obchodního týdne uzavřel těsně nad hranicí 68 000 dolarů za BTC.