Pro Čechy vyčkávající na ideální dobu požádat o hypotéku přišla v týdnu od ČNB povzbuzující zpráva. Česká koruna se v týdnu vzepjala dolaru a tři největší světové indexy zaznamenaly již čtvrtý plusový týden v řadě. Více v tradiční ohlédnutí analytika Petra Špirita.
Velmi podstatnou novinkou posledních dní je ta zpráva, že bankovní rada ČNB opět po několika měsících zmírnila pravidla pro poskytování hypotéčních úvěrů novým žadatelům. Od začátku příštího roku tak již banky nebudou muset povinně uplatňovat limit pro maximální výši celkového dluhu žadatele o hypotéční úvěr vůči jeho celkovému ročnímu příjmu, tedy tzv. DTI. Další a prakticky jediný povinný ukazatel pro instituce poskytující hypoteční úvěry v ČR tak stále zůstává LTV, nebo-li maximální poměr výše hypotéčního úvěru vůči hodnotě zastavené nemovitost bude i nadále pro nové žadatele o úvěr na bydlení nad 36 let 80 procent, pro žadatele do 36 let bude tedy LTV stále 90 %. Finanční sektor dle ČNB zůstává v ČR dle zátěžových testů odolný i vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Bankovní rada ČNB tudíž ponechala stávající sazbu na ochranu úvěrového trhu beze změn, a to tedy na dvou procentech.
Také velice důležitou zprávou posledních dní je bezpochyby tento týden ve středu v Poslanecké sněmovně PČR schválený státní rozpočet pro rok 2024. Státní rozpočet na rok 2024 tak byl s úspornými opatřeními ve středu ve třetím čtení schválen Poslaneckou sněmovnou a zamířil tedy rovnou k podpisu prezidenta republiky. Rozpočet pro rok 2024 počítá s celkovými příjmy 1940 mld. Kč a výdaji 2192 mld. Kč. Do návrhu jsou promítnuta i opatření z tzv. Ozdravného balíčku. Dle vyjádření samotného Ministerstva financí dosáhnou investice v příštím roce v rámci státu 184,2 mld. Kč a budou tak dle MF třetí nejvyšší za posledních 10 let. Výrazně více prostředků (meziročně o 36 %) musí stát vyčlenit i na financování státního dluhu, které má vzrůst na 95 mld. Kč, a to z letošních 70 mld. Kč. Platba státu do veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce se zvýší na 151 mld. Kč (podle zákonné automatické valorizace od 1. ledna 2024 dosáhne platba za osobu a měsíc 2 085 Kč).
Příjmová strana státního rozpočtu počítá s daňovými příjmy v objemu přes 952 mld. Kč (meziroční nárůst o 5 mld. Kč) a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení ve výši 756 mld. Kč (meziročně o téměř 68 mld. Kč více). Inkaso daně z přidané hodnoty by mělo dosáhnout téměř 387 mld. Kč (nárůst o 5 mld. Kč), spotřebních daní bezmála 159 mld. Kč (nárůst o 6,7 mld. Kč), daně z příjmu právnických osob bez daně z neočekávaných zisků přes 198 mld. Kč (nárůst o 41 mld. Kč) a daně z příjmu fyzických osob ve výši 155,5 mld. Kč (nárůst o 20,8 mld. Kč). Rozpočet také zahrnuje příjem 127,5 mld. Kč z rozpočtu EU a finančních mechanismů. Dle MF pak celkově ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem pracuje navržený rozpočet pro rok 2024 s výdaji nižšími o 31 mld. Kč, což představuje meziroční pokles o 1,4 %. Dále dle MF by se měl rozpočtový deficit zlepšit o 43 mld. Kč, ale fakticky odráží úspory v ještě větším rozsahu.
Kondice CZK
Česká koruna se v závěru minulého týdne vůči americkému dolaru dostala na nejsilnější úroveň od konce srpna letošního roku. K dolaru tak naše měna k páteční sedmnácté hodině z minulého týdne posílila, a to přesně na hodnotu 22,33 korun za dolar. Oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru tak k páteční sedmnácté hodině posílila o pět haléřů. K evropské měně koruna v závěru minulého týdne ale naopak oslabila, a to na hodnotu 24,42 korun za euro. Oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru naše měna oslabila vůči euru konkrétně o dva haléře.
Hodnota 3M PRIBORu k pátku 24. 11. z minulého týdne oproti čtvrtku 16. 11. z týdne předchozího (v předchozí týden v pátek 17. 11. byl státní svátek, a hodnota 3M PRIBORu se tedy nevypisovala) mírně klesla z hodnoty 7,08 %, a to o 0,1 % na úroveň 7,07 %. Hodnota 3M EURIBORu se k pátku 24.11. oproti pátku 17.11. z předchozího týdne snížila, a to z úrovně 3,984 % na hodnotu 3,935 %.
Světové trhy
Akciovým indexům se v minulém obchodním týdnu opět poměrně dobře dařilo. Index S&P 500 si tak v minulém obchodním týdnu do připsal do plusu 1,13 %, index Dow Jones za celý minulý týden vzrostl o 1,27 % a technologický index Nasdaq za celý minulý týden zaznamenal růst o 0,97 %. Technologický index Nasdaq Composite pak v listopadu prozatím posílil o výraznějších 11 %. Index Dow Jones vzrostl téměř o 7 % a index S&P 500 o více než 8 %. Všechny tři rozšířené akciové indexy tím pádem zaznamenaly čtvrtý týdenní zisk v řadě. Za poslední dva týdny americké akcie zaznamenaly od účastníků trhu příliv 40 miliard dolarů, což je podle analýzy Bank of America (BoA) jejich nejvýraznější dvoutýdenní příliv aktiv od února 2022. Evropský benchmark STOXX 600 minulý obchodní týden v pátek posílil o 0,4 % a druhý týden za sebou tak uzavřel na vyšších hodnotách, a to mezitím co obchodníci a investoři hodnotili zveřejněné údaje z Německa. To hlavně z toho důvodu, aby zjistili co možná nejpodrobnější informace o ekonomické kondici a ekonomickém výhledu právě této největší ekonomiky Evropy.
Americká centrální banka (Fed) zvýšila od března 2022 během minulého týdne referenční náklady na výpůjčky o více než pět procentních bodů v rámci globálního cyklu zpřísňování měnové politiky. Slabší ekonomická data z USA a také slabší inflace v USA tak daly v minulém týdnu trhům naději, že by Fed mohl na svém dalším velmi očekávaném zasedání FOMC započít se snižováním úrokových sazeb. V průběhu minulého týdne také posílila britská libra, a to na nejvyšší hodnotu od začátku září letošního září. Stalo se tak zejména z toho důvodu, že ve Spojeném království se má totiž nyní za to, že Bank of England (BoE) musí držet vysoké úrokové sazby, které jsou stále na 15letých maximech, na těchto hodnotách až do konce léta příštího roku. V minulém týdnu, konkrétně pak v pondělí, vzrostl nejznámější asijský akciový index japonský Nikkei na 33letá maxima. Ceny ropy se v pátek minulého týdne propadly o více než 1 % kvůli obavám ze zpožděného zasedání partnerů ropného kartelu OPEC +. Futures na ropu Brent se tak ustálily na 80,58 USD za barel, zatímco ceny americké ropy WTI zakončily minulý obchodní týden propadem o 2,02 % na konečných 75,54 dolarů za barel. Futures na zlato minulý obchodní týden v pátek poskočily o 0,5 % výše, a to na hodnotu 2 003 USD za trojskou unci. Spotové ceny zlata pak ke konci minulého obchodního týdne posílily o 0,48 % na konečných 2 001,36 USD za trojskou unci.