Velice důležitou zprávou posledních dní je, že český státní dluh vzrostl v letošním prvním kvartálu o 45 miliard korun na rekordních 3,41 bilionu korun. Ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu tuto zprávu v nedávných dnech zveřejnilo Ministerstvo financí (MF). Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh v celkové výši 312 590 korun. Míra zadlužení tím pádem od konce roku 2024 mírně vzrostla, a to ze 42 % hrubého domácího produktu na 42,1 % hrubého domácího produktu (HDP). Za zvýšením státního dluhu stojí podle Ministerstva financí zejména prodej státních dluhopisů na pokrytí splátek dluhu, a také průběžné krytí schodku státního rozpočtu. Ke konci března byl tedy rozpočet v deficitu již 91,2 miliardy korun. Ministerstvo financí dle lednové Strategie řízení a financování státního dluhu potom očekává, že do konce letošního roku státní dluh vzroste už na 3,614 bilionu korun. Míra zadlužení by tak měla dosáhnout 43 % HDP. Důležitou zprávou posledních dní současně je, že dle nedávno zveřejněných dat od Mezinárodního měnového fondu (MMF) by se hrubý domácí produkt (HDP) ČR měl zvýšit o 1,6 %. Jedná se tudíž o výrazné zhoršení kondici české ekonomiky, jelikož ještě v minulé roce v listopadu MMF předpovídal, že české hospodářství poroste v tomto roce o 2,4 %. Mezinárodní měnový fond pak předpokládá, že v příštím roce 2026 bude české hospodářství růst již o 1,8 %.
V průběhu minulého týdne byla od Eurostatu zveřejněna data ohledně růstu spotřebitelských cen v EU. Růst cen v EU tak dle těchto zveřejněných dat z meziročního srovnání v březnu zpomalil na 2,5 %, a to z únorových 2,7 %. V ČR se meziroční míra inflace v březnu podle Eurostatu snížila o 0,1 % a sestoupila na 2,7 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu v eurozóně zpomalil na 2,2 %, a to z únorových 2,3 %. Dle zveřejněných statistik měla ČR dle Eurostatu nejnižší inflaci ze zemí visegrádské čtyřky. U sousedního Slovenska míra inflace činila 4,2 %. U druhého našeho souseda, Polska hodnota inflace v březnu činila 4,4 %. V Maďarsku se hodnota inflace ustálila na 4,8 %. Nejnižší míru inflace pak Eurostat v celé EU zaznamenal opětovně ve Francii, kde se tamější cenové hladiny z meziročního srovnání zvýšily o pouhých 0,9 %. Francie tak zaznamenává nejnižší míru inflace v celé EU již několik měsíců po sobě. To i díky své mohutné zemědělské produkci a zároveň i díky opět stabilní silné výrobě energetických komodit. Především elektřiny, kterou v posledních měsících Francie také rekordně exportuje do okolních států. Naproti tomu nejvyšší míru inflace v březnu v sedmadvacítce Eurostat zaznamenal v Rumunsku. Zde ceny vrostly o poměrně vysokých 5,1 %. Inflace v eurozóně se již postupně přibližuje ke kýženému dvouprocentnímu inflačnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). ECB tudíž minulý týden ve čtvrtek současně snížila úrokové sazby o 0,25 %, depozitní sazba se tedy snížila na 2,25 %. To hlavně z důvodu, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně a usnadnila rovněž situaci ohledně úvěrování v rámci významných evropských projektů, a to i v souvislosti s urychlením procesu vyzbrojování valné části členských zemí eurozóny. Zároveň dalším postupným snížením úrokových sazeb ECB opět citelněji ulevila v náročnosti na obsluhu dluhu zejména některým velice silně zadluženým evropským ekonomikám. ECB totiž započala se zahajováním snižování úroků v eurozóně již minulý rok v červnu. Svou depozitní sazbu tedy prozatím snížila už pošesté, a to vždy o 0,25 %.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden velice dobře dařilo. Index PX tak během zkráceného obchodního týdne vzrostl o výrazných 3,2 % na konečných 2049,8 bodů. Nejvíce se za celý uplynulý týden dařilo pojišťovací skupině VIG, jejíž akcie za celý minulý obchodní týden posílily o 6,62 % na konečných 998 korun za akcii. Naopak největší pokles za celý minulý obchodní týden zaznamenaly akcie společnosti Photon Energy. Koruna ke konci minulého týdne posílila jak k dolaru, tak i k euru. K euru koruna oproti předchozímu středečnímu závěru oslabila o 4 haléře na 25,06 koruna za euro. K dolaru pak naše měna po čtvrteční obchodní seanci oproti středečnímu závěru posílila o haléř. Koruna se tak minulý čtvrtek odpoledne obchodovala za 25,06 korun za euro a za 22,08 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se ke čtvrtku 17. 4. 2024 oproti pátku 11. 4. 2024 z týdne předešlého poklesla z hodnoty 3,69 % na úroveň 3,66 %. I hodnota 3M EURIBORu za stejné období poklesla, a to z hodnoty 2,27 % na úroveň 2,18 %.
Americkým akciovým trhům se v minulém zkráceném obchodním týdnu dařilo poměrně smíšeně. Americké akcie po čtvrteční obchodní seanci uzavřely smíšeně, jelikož zisky v sektorech energetiky, spotřebního zboží a veřejných služeb vedly akcie k růstu. Naproti tomu ztráty v sektorech technologií, zdravotnictví a průmyslu ale tlačily akcie naopak k poklesu. Hodnota většiny akcií na Wall Street se tak oproti středě téměř nezměnila. Dolar ve čtvrtek posílil, jelikož investoři a obchodníci nabili optimismu z pozitivních obchodních jednání mezi USA, Japonskem a Itálií. Pozitivní náladu ale zbrzdil šéf Fedu J. Powell, který prohlásil, že Fed bude při snižování úrokových sazeb velice opatrný. Tyto plánované kroky Fedu se ale stávaly trnem v oku americkému prezidentovi D. Trumpovi, který tak ke konci minulého týdne zmínil, že hledá cesty, jak by mohl šéfa Fedu případně suspendovat z funkce. Na což akciové trhy reagovaly velkými výprodeji, které se projevily zejména až v průběhu následující pondělní seance. Na konci čtvrteční seance tedy index Dow Jones klesl o 1,33 %, index S&P 500 vzrostl o 0,13 % a technologický index Nasdaq ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 0,13 %.
Nejlepšími výsledky na indexu Dow Jones si v průběhu obchodování vedly akcie oděvní společnosti Nike, které vzrostly o 4,13 % na konečných 55,76 bodů. Následované akciemi společnosti Boeing, které ke konci zkráceného obchodního týdne vzrostly o 3,47 % a uzavřely tak obchodní týden na 161,90 bodech. Futures kontrakt na zlato s dodáním v červnu ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 0,22 % na konečných 3 338 dolarech za trojskou unci. Zlato tak minulou středu poprvé v historii vystoupalo nad 3 300 dolarů za trojskou unci. Kontrakt americké ropa WTI s dodáním v květnu vzrostl ke konci zkráceného týdne vzrost o 2,95 % na konečných 64,31 dolarů za barel, s tím, že i červnový kontrakt severomořské ropy Brent pak ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 2,63 % na konečných 67,58 dolarů za barel. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel pod hranicí 85 000 dolarů za BTC.