V minulém týdnu byla zveřejněna velice důležitá data o českém státním dluhu. Ten se tak dle zveřejněné statistiky v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 109,9 miliardy korun na rekordních 3,221 bilionu korun. Míra zadlužení tedy stoupla na 43,6 % našeho hrubého domácího produktu (HDP), a to ze 42,4 % v roce minulém. Na každého jednotlivého Čecha tak čistě hypoteticky připadá dluh převyšující 295 000 korun. Za nárůstem dluhu je dle Ministerstva financí především prodej státních dluhopisů v prvním čtvrtletí, a to za účelem průběžného krytí schodku státního rozpočtu. Ten totiž ke konci března dosáhl 105 miliard korun.
Další neméně podstatnou zprávou minulého týdne je růst české ekonomiky, který by dle Mezinárodního měnového fondu (MMF) měl v letošním roce činit 1,2 %. Ten v říjnovém globálním výhledu letošní růst českého hospodářství odhadoval dokonce na 2,3 % a předpověděl také, že v příštím roce růst českého hospodářství zrychlí na 2 %. Predikce ohledně hospodaření naší země je tak citelně pesimističtější než předchozí odhady tohoto nadnárodního fondu. Česká republika by podle nejnovějších prognóz MMF měla v letošním roce vykázat nejslabší hospodářský růst ze všech čtyř států visegrádské čtyřky. MMF v minulém týdnu také predikoval, že průměrná inflace v České republice v letošním roce klesne na 2,1 % z loňských 10,7 %. V příštím roce by pak měla průměrná inflace klesnout dokonce na 2 %. Co se týče míry nezaměstnanosti, tak ta by v tomto roce podle MMF měla zůstat na 2,6 %. S tím, že v příštím roce by se měla snížit o 0,1 % na 2,5 %. Velice dobrou zprávou z minulého týdne pro naši ekonomiku pak také je, že dle posledních dat Sdružení automobilového průmyslu výroba osobních aut v ČR v prvním kvartálu letošního roku z meziročního srovnání vzrostla o 11,5 % na 394 443 kusů automobilů. Je to tak doposud nejvyšší produkční výsledek prvního kvartálu. Tento fakt tak naznačuje již mírné zotavování globální ekonomiky.
Pražská burza
Pražská burze se poprvé po šesti týdnech v minulém obchodním týdnu nedařilo. Index PX tak minulý týden ze své hodnoty ztratil 0,6 % na závěrečných 1550,6 bodů. Nejvíce se v minulém týdnu dařilo zbrojařské společnosti Colt, jejíž akcie v minulém obchodním týdnu stouply o mírných 1,29 % na konečných 633 korun za akcii. Naopak v minulém obchodním týdnu se nejvíce nedařilo akciím společnosti Pilulka, které tedy oslabily přibližně o 2 % na konečných 196 korun za akcii. Česká koruna v pátek odpoledne z minulého týdne oslabila k euru a vůči dolaru stagnovala. K páteční 17. hodině odpolední minulého týdne oproti čtvrtečnímu závěru si tak naše měna k euru pohoršila o dva haléře na 25,26 korun za euro a vůči dolaru si pak naše měna oproti čtvrtku minulého týdne pohoršila mírněji, a to pouze o jeden haléř na 23,68 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 19. 4. 2024 oproti pátku 12. 4. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,55 % na hodnotu 5,53 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z úrovně 3,92 % na hodnotu 3,89 %.
Světové trhy
V minulém obchodním týdnu se hlavním americkým indexům velice citelně nedařilo. Nervózní investorský sentiment na akciových trzích z minulého týdne tak index SNP 500 oslabil o více jak 3 %, index Nasdaq Composite v minulém obchodním týdnu oslabil dokonce o více jak 5,5 %. Jediný z velkých akciových amerických indexů, index Dow Jones si pak za celý minulý obchodní týden přičetl zisk, a to zanedbatelných 0,01 %. Indexy S&P 500 a Dow Jones v minulém obchodním týdnu tudíž zaznamenaly nejstrmější týdenní procentní ztráty od března 2023. Index Nasdaq zaznamenal největší týdenní pokles od listopadu 2022. Bylo to dáno zejména poklesem technologických akcií, a to především velice markantně u společností participujících na fenoménu umělé inteligence, kde za posledních pár týdnů splaskává obrovská bublina z prvního kvartálu tohoto roku. Medvědí naladění trhu v minulém týdnu bylo podporováno také průběžně zveřejňovanou výsledkovou sezonou v USA ohledně hospodaření velkých amerických společností z prvního kvartálu tohoto roku. Ta tak v minulém obchodním týdnu investory a obchodníky spíše nepřesvědčovala. I ostatní hlavní zahraniční akciové trhy pokračují ve střízlivění z velké euforie posledních měsíců. Ať už se jedná například o Japonsko či i o Evropu, kde veřejně obchodované společnosti v minulém obchodním týdnu také zaznamenaly více než procentní ztráty. V průběhu minulého týdne byl také zveřejněn Čínský hrubý domácí produkt (HDP). Ten totiž v letošním prvním čtvrtletí letošního roku u druhé největší ekonomiky světa z meziročního pohledu vzrostl, a to o konkrétních 5,3 % a předčil tím pádem očekávání. Přitom se ještě v nedávné době předpokládalo, že čínská ekonomika vzroste pouze o 4,6 %. Americká ropa WTI v minulém obchodním týdnu vzrostla o 0,5 % a ke konci obchodního týdne se ustálila na 83,14 dolarech za barel. Severomořská ropa Brent pak zakončila minulý týden na 87,29 dolarech za barel. Zlato za celý minulý obchodní týden vzrostlo, což pro tento žlutý kov znamenalo již pátý týdenní zisk po sobě. Spotové zlato tak v minulém obchodním týdnu ke své hodnotě přidalo 0,4 % na závěrečných 2 386,49 dolarů za trojskou unci. Bitcoin si ke konci minulého týdnu prošel dalším halvingem, tedy snížením odměny pro těžaře, ale i sníženou těžbou této kryptoměny na polovinu. Tento krok přichází přibližně každé čtyři roky. Cílem halvingu je tedy zpomalení tempa tvorby nových bitcoinů. Počet digitálních bitcoinových mincí tak byl předem omezen na 21 milionů kusů.