Přibližně za měsíc touto dobou, a to přesně 21. prosince proběhne letošní poslední měnově-politické zasedání bankovní rady ČNB, na kterém se bude opět s největší pravděpodobností hlasovat o možném snížení úrokových sazeb v ČR. Na listopadovém zasedání bankovní rady se očekávané snížení sazeb neuskutečnilo, poněvadž poměrně překvapivě 5 ze 7 členů rady hlasovalo pro ponechání stávajících úrovní úrokových sazeb, tak s velkou pravděpodobností může očekávané snížení úrokových sazeb nastat právě v závěru tohoto roku. V nedávném listopadovém článku jsme se podrobně věnovali zvýšené říjnové inflaci. Toto (ne)překvapivé zvýšení spotřebitelských cen v říjnu jsme si podrobněji vysvětlovali, dnes si tedy blíže osvětlíme nejdůležitější složky a kategorie nedávno zveřejněné inflace za říjen. V kategorii potravin ceny zemědělských výrobců v rámci říjnového spotřebního koše v ČR z meziměsíčního srovnání vzrostly, a to o 4,2 %. Z meziročního pohledu ale byly ceny zemědělských výrobců nižší o 9,7 %. V rostlinné výrobě ceny z meziročního srovnání klesly o 10 %. Nižší byly zejména ceny olejnin, a to o 34,9 %, a obilovin, které poklesly o 34,5 %.
Naopak v říjnu se z meziročního pohledu zvýšily ceny zeleniny, a to o 7,3 %. Především se pak v říjnu zvýšila cena brambor o citelných 41,9 %. Cena ovoce se zvýšila o 27,4 %. V živočišné výrobě byly ceny z meziročního srovnání nižší o 9,4 %. Výrazněji klesly ceny mléka o 18 %, drůbeže o 5,6 % a hovězího o 2,4 %. Naopak v říjnu byly vyšší ceny za vepřové maso, a to o 8,8 %. Další důležitá součást inflace, a to tedy ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snížily o 0,1 %. Z meziročního srovnání byly ale také vyšší, a to o 0,2 %. S tím, že v září rostly o 0,8 %. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 7 %, černého a hnědého uhlí a lignitu o 62,4 %. Ceny základních kovů poklesly o 15,6 %. Ceny dřeva a dřevěných výrobků v říjnu meziročně také klesly, a to o 22,9 %. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, z meziročního srovnání se dle odhadů ceny stavebních prací zvýšily dokonce o 3,6 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,7 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %. Z meziročního pohledu se pak ceny tržních služeb pro podniky zvýšily o 5,3 %.
Pražská burza a kondice CZK
Pražské burze se v minulém o páteční státní svátek zkráceném obchodním týdnu se poměrně dařilo, index PX totiž vzrostl o 1,4 %. Nejvíce v minulém obchodním týdnu posílily akcie společnosti Erste, které vzrostly o výraznějších 5,48 % na konečných 870,20 korun za akcii. Následovaly je akcie Komerční banky, které si v minulém zkráceném týdnu připsaly 1,65 % na závěrečných 679 korun za akcii. Naopak citelněji se v minulém obchodním týdnu nedařilo akciím společnosti Pilulka, akcie této společnosti totiž ztratily 7,14 % na závěrečných 260 korun za akcii, následované akciemi zbrojařské společnosti Colt. Akcie této společnosti tak v minulém obchodním týdnu klesly o 2,16 % na konečných 543 korun za akcii.
Česká měna v minulém týdnu mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám, a to tedy jak k euru, tak i k dolaru. Vůči euru si ve srovnání s předchozím středečním závěrem ve čtvrtek odpoledne koruna připsala tři haléře, na hodnotu 24,45 korun za euro. K dolaru pak naše měna posílila oproti středě o pět haléřů, tím pádem se minulý týden ve čtvrtek k páté hodině odpolední obchodovala okolo úrovně 22,48 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu ke čtvrtku 16. 11. z minulého týdne (minulý týden v pátek 17. 11. byl státní svátek) oproti pátku 10. 11. z týdne předchozího zůstala na úrovni 7,08 %. Hodnota 3M EURIBORu se k pátku 17.11. oproti pátku 10.11. z předchozího týdne snížila, a to z úrovně 3,992 % na hodnotu 3,984 %.
Světové trhy
V minulém obchodním týdnu zakončily obchodování rozšířené indexy v čele s S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones v zelených číslech. Index S&P 500 si tak za celý minulý obchodní týden připsal do plusu 2,2 %, index Nasdaq Composite také vzrostl, a to o 2,4 %. Poslední nejznámější a jeden z nejstarších indexů na světě Dow Jones svou hodnotu v minulém týdnu také posílil, a to o 1,9 %. Doposud tak listopad zaznamenal jeden z nejsilnějších nárůstů akciových trhů v tomto roce s tím, že oba světové akciové indexy, a to jak MSCI, tak i index S&P 500 vzrostly shodně o více než 7 %. Index S&P 500, ale i technologický index Nasdaq a index Dow Jones si tak již třetí týden v řadě připsaly zisky. Pro rozšířený index S&P 500 a i index Dow Jones to byla dokonce nejdelší týdenní vítězná série od července tohoto roku. Pro index Nasdaq Composite to ve výsledku byl nejdelší ziskový týdenní postup od června z letošního roku.
Mírnější tón amerických ekonomických údajů z minulého týdne totiž podpořil sázky obchodníků a investorů na snížení úrokových sazeb Fedu na dalším zasedání FOMC a stlačil tedy výnosy amerických státních dluhopisů dolů. Následně se tak tudíž akciové trhy dostávaly do zisků. Konkrétní reakcí na tyto zprávy byl pokles výnosů u 10letých státních dluhopisů. Tyto poklesy výnosů státních dluhopisů se pak tím pádem během páteční seance dostaly zhruba na úroveň dvouměsíčního minima. V souladu s tímto očekáváním a tedy snížením úrokových sazeb v USA klesl i dolarový index o 0,48 % a byl tak na cestě k jednomu z nejstrmějších týdenních poklesů v tomto roce. Klesající americký dolar v minulém obchodním týdnu pak viditelně pomohl japonskému jenu prudce posílit. Japonská měna se tak následně obchodovala pod 150 jeny za dolar. Co se týče trhu s ropou, tak ceny ropy se v minulém obchodním týdnu odrazily od čtyřměsíčního minima. Americká ropa WTI, ale i severomořská ropa Brent tedy ke konci týdne výrazně rostly a v závěru páteční seance tak oba benchmarky ropy povyskočily o markantních 4 %. Ceny ropy stoupaly i v tomto týdnu, a to zejména z důvodu víkendového zasedání kartelu OPEC +, kdy se všeobecně předpokládá, že spolupracující producentské státy v rámci organizace OPEC + celosvětově sníží právě produkci černého zlata.