Hospodářství Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí dle Eurostatu z mezikvartálního srovnání vzrostlo o 0,3 % a stejným tempem rostla ekonomika v EU a v eurozóně i v prvním kvartálu tohoto roku. Z meziročního srovnání pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) v EU zrychlilo na 0,8 %. Eurostat tudíž mírně vylepšil svůj předchozí odhad, který hovořil o meziročním růstu pouze o 0,7 %. Ekonomika eurozóny vykázala růst o 0,6 %. Co se týče české ekonomiky, tak ta zaznamenala ve druhém čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu růst o 0,3 % s tím, že růst v prvním čtvrtletí činil pouze 0,2 %. Z jednotlivých členských zemí unie zaznamenalo nejvyšší růst v mezičtvrtletním srovnání Polsko, a to o 1,5 %. Následované ekonomikou Irska, které si připsalo 1,2 %. Naopak hospodářství v EU nejvíce pokleslo v Lotyšsku, a to o 1,1 %, následované hospodářstvím Švédska, kterému ekonomika klesla o 0,8 %. Pokles poměrně nepřekvapivě zaznamenalo také Maďarsko a Německo. Evropská komise (EK) v květnu ve svém jarním výhledu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Evropské unie o 0,1 % na 1 %. V příštím roce očekává zrychlení růstu na 1,6 %. Dle EK pak české hospodářství v tomto roce dle jarního výhledu EK vykáže růst o 1,2 %. Ještě přitom v únoru Evropská komise odhadovala hospodářský růst naší země v letošním roce jen o 1,1 %.
Další velice podstatnou zprávou z minulého týdne je, že ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zrychlily svůj meziroční růst, ale zároveň ceny v zemědělství svůj meziroční pokles naopak zpomalily. V průmyslu tudíž ceny narostly již počtvrté v řadě, jelikož stouply o 1,7 %. Naproti tomu v zemědělské produkci ceny klesají už 15 měsíců po sobě s tím, že v červenci poklesly o 3,7 %. Ve srovnání s červnem ceny v průmyslu vzrostly o 0,6 %, ale ceny zemědělských výrobců se nezměnily. Ceny průmyslových výrobců pak v červenci zrychlily svůj meziroční růst z červnového 1 %. Klesly pak zejména ceny dřeva, papíru, základních kovů a ropy. Ceny potravinářských výrobků byly z meziročního srovnání nižší o 2,9 %. Ceny v zemědělské produkci pak velice výrazně zpomalily svůj meziroční pokles na červencových 3,7 %, a to z červnových 7,5 %. V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,4 %, v živočišné výrobě byly ale vyšší o 0,7 %. Nejcitelněji se oproti minulému roku zvýšily ceny ovoce, a to o velice markantních 43,4 % a také olejnin, a to o 5,9 %. U ovoce dochází k viditelnému nárůstu cen zejména z důvodu extrémně slabé úrody kvůli jarním mrazům, kdy některé ovocnářské oblasti v ČR přišly v leckterých případech takřka až o 100 % potenciální úrody. Naopak nižší ceny než před rokem zaznamenaly především obiloviny, kde byl meziroční pokles cen o 12,8 % a také ceny čerstvé zeleniny, a to o 7,8 %. Z meziročního pohledu zlevnily také vejce, drůbež a v neposlední řadě vepřové maso.
Pražské burze se za celý minulý obchodní týden poměrně dobře dařilo, jelikož index PX za celý obchodní týden stoupl o 1,3 % na 1574,3 bodu. Pražská burza tak ukončila své třítýdenní poklesy v řadě. Za celý minulý obchodní týden se nejvíce dařilo společnosti Pilulka, jejíž akcie za celý uplynulý obchodní týden oproti předchozímu týdnu vzrostly o výrazných 10,53 % na konečných 168 korun za akcii. Naopak nejméně se za celý minulý obchodní týden dařilo společnosti Photon Energy, která za celý minulý obchodní týden klesla o 1,94 % na konečných 40,5 korun za akcii. Naše měna v závěru minulého týdne v pátek posílila jak vůči euru, tak i vůči dolaru. V pátek odpoledne se tedy česká měna obchodovala za 25,20 korun za euro a za 22,93 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 16. 8. 2024 oproti pátku 9. 8. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 4,42 % na hodnotu 4,40 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z hodnoty 3,55 % na úroveň 3.56 %.
Velkým akciovým indexům po celém světě se za celý minulý obchodní týden dařilo nejlépe od začátku letošního roku. Index S&P 500 si tedy za celý minulý obchodní týden do plusu připsal 3,93 %, technologický index Nasdaq si za celý minulý obchodní týden připsal dokonce 5,29 % a index Dow Jones si za celý minulý obchodní týden do zisku připsal 2,94 %. Všechny tři hlavní americké indexy tak zaznamenaly největší týdenní procentní zisky od konce října minulého roku. Dařilo se ale i indexům v Evropě a Asii. Německý index DAX si za celý minulý obchodní týden do plusu připsal 3,38 %, francouzský index CAC 40 si za celý minulý týden připsal 2,48 %, britský index FTSE 100 si za celý minulý týden do zisku připsal 1,75 % a hlavní index eurozóny, Euro Stoxx 50 si pak za celý minulý obchodní týden do plusu připsal výraznějších 3,53 %. Dařilo se také i zmíněným asijským burzám. Hongkongský index Hang Seng tak za celý minulý týden zaznamenal nárůst o 2,94 % a tokijský index Nikkei si za celý minulý obchodní týden připsal do plusu dokonce 7,75 %.
Finanční trhy v minulém týdnu sázely na 74,5% pravděpodobnost, že Fed sníží úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na konci svého zářijového zasedání 18. září. Naopak účastníci trhu v minulém týdnu počítali s variantou pro snížení o 0,5 % s výrazně menší 25,5% šancí. Představitelé centrálních bank zejména z Euroatlantské zóny vystoupí tento týden na sympoziu v Jackson Hole ve Wyomingu. Hlavní projev předsedy Fedu J. Powella v pátek tohoto týdne už může stanovit jasnější pohled na to, o kolik Fed může úrokové sazby v září snížit a tím pádem tak eventuálně více utvrdit očekávání investorů a obchodníků po celém světě. Spotřebitelská důvěra v USA se v srpnu zvýšila, a to zejména z důvodu vývoje ohledně blížících se prezidentských voleb v USA. Index spotřebitelské důvěry se totiž v srpnu zvýšil na 67,8 bodu z červencových 66,4 bodu. Nárůst byl tedy výraznější, než jak se očekávalo. Hodnota indexu byla totiž v anketě agentury Reuters odhadována v průměru na 66,9 bodech. Cena zlata se v pátek ke konci minulého obchodního týdne vyšplhala na rekordní úroveň a poprvé v historii tak překonala magickou hranici 2500 dolarů za trojskou unci. Za růstem ceny tohoto drahé kovu můžeme hledat především očekávání, že Fed právě již v září započne se snižováním úrokových sazeb v USA. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel pod hranicí 59 500 dolarů za BTC.