Minulý týden proběhlo důležité jednání bankovní rady ČNB o finanční stabilitě a o rozhodnutí o sazbách tzv. proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Sedmičlenná bankovní rada nakonec po čtvrtečním jednání ponechala sazby proticyklické kapitálové rezervy na stávající úrovni, a to na 1,25 %. Bankovní rada ČNB ve svém čtvrtečním rozhodnutí zohlednila odolnost českého bankovního sektoru. Dle představitelů bankovní rady ČNB se totiž česká ekonomika posouvá do počátečního období růstové fáze finančního cyklu a cyklická rizika v ní ale zůstávají poměrně stabilní. Na hodnotě 1,25 % je zmíněná sazba už od července tohoto roku. Bankovní rada ČNB bude opět rozhodovat o nastavení této kapitálové rezervy na další jednání o finanční stabilitě. To proběhne již záhy, a to již na konci listopadu.
Podstatnou zprávou posledních dní také je, že ČR si v srpnu v rámci evropského žebříčku spotřebitelských cen výrazněji pohoršila. Z 41 sledovaných států Evropy tak ČR skončila na 21 příčce, co se nejnižší srpnové hodnoty inflace týče. Přitom ještě v červenci byla míra inflace v ČR patnáctá nejnižší ze všech evropských států. Nejvyšší hodnotu inflace pak v rozšířeném měřítku všech států zasahujících alespoň z části do v Evropy mělo dle zveřejněných statistik Rusko, a to 9,1 %. Vyšší míru inflaci zaznamenal i Island, a to 6 %. Následovaný Běloruskem, které mělo srpnovou míru inflace na úrovni 5,5 %. Ze členských států EU a zároveň našich sousedních států zaznamenali spotřebitelé vyšší hodnotu inflace také v Polsku, a to 4,3 procenta. Na Slovensku pak míra inflace v srpnu činila 2,9 %. V Rakousku se v srpnu inflace dostala na mírně vyšší úroveň, něž v ČR (2,2 %), a to na hodnotu 2,4 %. Nižší míru inflace, než jaké byla u nás, zaznamenalo z našich sousedních zemí pouze Německo. Zde v srpnu hodnota inflace činila 1,9 %. Nejnižší hodnota inflace ze všech evropských států byla zaznamenána v Litvě a Lotyšsku, a to shodně 0,7 %. Přitom ještě tyto pobaltské státy se před necelými dvěma lety potýkaly se suverénně nejvyšší mírou inflace v celé EU. Dynamika poklesu z vysokých úrovní inflace zde tudíž proběhla prakticky jako jedna nejrychleji klesajících v celém euroatlantském prostoru. Hodnota inflace v celé eurozóně se pak dle odhadů v srpnu snížila o 0,4 bodu na úroveň 2,2 % a inflace v USA dle odhadů v srpnu dosáhla hodnoty 2,6 %.
Pražská burza za celý minulý obchodní týden oslabila, a to již druhým týdnem v řadě. Index PX si totiž za celý uplynulý obchodní týden ze své hodnoty odepsal 0,72 % na závěrečných 1580,46 bodů. Nejvíce se za celý minulý obchodní týden dařilo společnosti Gevorkyan, jejíž akcie si za celý uplynulý týden do zisku připsaly 1,57 % na konečných 258 korun za akcii. Naopak nejvíce se v minulém obchodním týdnu nedařilo společnosti Pilulka, která za celý uplynulý týden oslabila o výraznějších 7,99 % na konečných 167 korun za akcii. Česká koruna se v pátek odpoledne obchodovala za 25,15 korun za euro a za 22,68 korun za dolar. K euru tak naše měna v pátek v pozdní odpoledne k 17:00 oproti čtvrteční seanci oslabila o 5 haléřů. K dolaru ale naopak koruna v pátek odpoledne oproti čtvrteční seanci posílila, a to o 6 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 13. 9. 2024 oproti pátku 6. 9. 2024 z týdne předchozího se snížila z hodnoty 4,33 % na úroveň 4,32 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z hodnoty 3,46 na úroveň 3,47 %.
Minulý obchodní týden byl pro akciové trhy prakticky nejúspěšnějším týdnem v tomto roce. Nejenže se dařilo akciovým trhům v USA, dařilo se i akciovým trhům v Evropě i Asii. Akciové trhy tak zažily nejvýkonnější obchodní týden od listopadu minulého roku. Akciový index S&P 500 si za celý minulý obchodní týden připsal do zisku 4,02 %, index Dow Jones za celý minulý týden vzrostl o 2,60 % a technologický index Nasdaq si do plusu za celý uplynulý týden připsal dokonce výrazných 5,95 %. Dařilo se i zmiňovaným evropským a asijským akciovým indexům. Německý index DAX si tak za celý minulý týden připsal 2,17 %, britský index FTSE 100 si za celý minulý týden přičetl 1,12 %, francouzský index CAC 40 pak za celý uplynulý týden vzrostl o 1,54 % a hlavní index eurozóny, tedy index Euro Stoxx 50 si za celý minulý obchodní týden připsal citelnějších 2,24 %. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí akciového indexu S&P 500, ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 2,99 % na 16,56.
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) v minulém týdnu na své měnovém zasedání snížila dle očekávání depozitní sazbu o 0,25 bodu na 3,50 %. Základní úrokovou sazbu pak ale ECB v minulém týdnu snížila výrazně citelněji, a to o 0,6 % na 3,65 %. Uvolnění měnové politiky tak ECB umožnila nižší míra inflace a již započatý hospodářský růst v eurozóně. I v USA se v tomto týdnu budou členové Fedu na svém dvoudenním měnovém zasedání tzv. FOMC, které proběhne 17.9. a 18.9., rozhodovat o snížení stávajících úrovní úrokových sazeb. A to buď o 25 či o 50 bazických bodů. S tím, že v posledních dnech to spíše vypadá na pravděpodobnější variantu pro snížení sazeb o 0,25 %. Futures zlata s dodáním v prosinci ke konci minulého obchodního týdne vzrostly o 1,09 % neboli o 28 dolarů na konečných 2 608,60 dolarů za trojskou unci. Naopak americká ropa WTI s dodáním v říjnu vzrostla o 0,38 % neboli o 0,26 dolarů na konečných 69,23 dolarů za barel. I listopadový kontrakt severomořské ropy Brent vzrostl, a to o 0,19 % neboli o 0,14 dolarů na konečných 72,11 dolarů za barel černého zlata. EUR/USD pak ke konci minulého obchodního týdne zůstal beze změny na 1,11. Bitcoin ke konci minulého týden uzavřel poblíž hranice 59 500 dolarů za BTC.