Minulý týden byla zveřejněna data ohledně nezaměstnanosti v ČR. Ta se za celý měsíc březen snížila na 4,3 %, a to z únorových 4,4 %. Míra nezaměstnanosti tak poklesla po čtyřech měsících růstu v řadě. Za tímto poklesem nezaměstnanosti v naší zemi můžeme hledat zejména zahájení sezonních prací. Nejviditelněji pak díky teplejšímu počasí ve stavebnictví, zemědělství či i díky začínající turistické sezoně v cestovním ruchu. Březen tedy v tomto ohledu výrazně předčil slabý začátek roku, kdy zejména kvůli obavám a nejistotám ohledně ekonomické nestability byla bilance nezaměstnanosti v ČR v porovnání i s minulými roky poměrově vysoká. V porovnání s loňským březnem byl potom podíl nezaměstnaných vyšší o 0,4 %. Míra nezaměstnanosti se ale může zejména v závislosti na konečném dopadu zaváděných cel nejen již ze strany americké vlády na jednotlivé sektory mírně navýšit. Záležet bude tím pádem na definitivním rozšíření cel, jejich mohutnosti a hlavně délce, která se následně EU a potažmo přímo naší země může dotknout. Zejména pak českého průmyslu. Zavedení amerických cel tak eventuálně může v dohledných měsících pracovní trh v ČR nezanedbatelně ovlivnit. Pokud by EU zavedla některé z doposud projednávaných protiopatření dopadajících především na americké technologické giganty, mající své zastoupení pro střední a východní Evropu právě velice hojně v Praze (Meta Platforms, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon, Ebay, atp.), v podobě navýšení jejich zdanění, mohou se tyto kroky EU eventuálně projevit i v tomto odvětví. Může totiž v tomto ohledu v některých případech u vybraných pracovních pozic následně docházet k možnému propouštění.
V dohledných měsících s příchodem jarních měsíců a letní sezony pak můžeme i nadále očekávat výrazné zaplňování volných pracovních míst ve zmíněném sektoru stavebnictví, zemědělství a rovněž i v cestovním ruchu. Nejvyšší nezaměstnanost jsme dle zveřejněných dat v březnu zaznamenali v Ústeckém kraji, a to 6,6 %. Naopak v Praze dosáhl podíl nezaměstnaných 3 %. Což byla republikově nejnižší hodnota. I tak je ale březnová bilance ohledně nezaměstnanosti Praze v poměru k předchozím obdobím mírně zvýšena. Mezi okresy byla nejvyšší nezaměstnanost zaznamenána na Mostecku, které na chvostu této statistiky vystřídalo Karvinsko. Na Mostecku nezaměstnanost v březnu činila poměrně vysokých 9,3 %. Nejnižší nezaměstnanost v celé ČR je pak již delší období v okrese Praha-východ, v březnu následovaný okresem Praha-západ, Rychnovem nad Kněžnou, Pelhřimovem a Benešovem. Na Moravě bylo nejméně nezaměstnaných zaznamenáno v krajském městě Zlín. Ve všech těchto zmíněných regionech byla nezaměstnanost nižší než 3 %.
Pražské burze se za celý uplynulý volatilní obchodní týden po předchozím rekordně ztrátovém týdnu poměrně dobře dařilo. Index PX si tak za celý minulý obchodní týden ke své hodnotě připsal 1,8 % na závěrečných 1986,5 bodu. Nejvíce rostly akcie nápojářské společnosti Kofola, které za celý uplynulý týden vzrostly o 4,27 % na konečných 440 korun za akcii. Naopak největší pokles za celý minulý obchodní týden zaznamenaly akcie Photon Energy, které ztratily 3,08 na konečných 20,45 korun za akcii. Koruna ke konci minulého týdne posílila k dolaru, ale vůči euru stagnovala. K euru koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru setrvala na stejné hodnotě. K dolaru pak naše měna po páteční obchodní seanci oproti čtvrtečnímu závěru posílila o 44 haléřů. Koruna se tak minulý pátek odpoledne obchodovala za 25,06 korun za euro a za 22,10 korun za dolar. Česká měna vůči hlavním světovým měnám v prvním čtvrtletí letošního roku posílila. K euru zpevnila o téměř 1 %, k dolaru o skoro 6 % a k britské libře o 2 %.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 11. 4. 2024 oproti pátku 4. 4. 2024 z týdne předešlého poklesla z hodnoty 3,71 % na úroveň 3,69 %. I hodnota 3M EURIBORu za stejné období poklesla, a to z hodnoty 2,32 % na úroveň 2,27 %.
Nejen americké trhy zažily minulý obchodní týden po silných výprodejích v předchozím týdnu obrovskou vzpruhu. Index S&P 500 tak vzrostl nejvýrazněji podruhé v historii. Index S&P 500 si za celý uplynulý obchodní týden připsal do plusu výrazných 5,70 %. Technologický index Nasdaq za celý uplynulý týden vzrostl o citelných 7,29 % a index Dow Jones poskočil o 4,95 %. Po páteční seanci pak index Dow Jones vzrostl o 1,56 %, index S&P 500 stoupl o 1,81 % a technologický index Nasdaq vzrostl o 2,06 %. Kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesaly ale i hodnoty amerických státních dluhopisů, kdy se ke konci minulého týdne v pátek jejich ztráty ještě více prohloubily. Což byl signál, že se investoři zbavují i těchto jedněch z nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí v podobě klasické hotovosti. Výnos amerických státních dluhopisů se splatností 10 let, který investoři považují za hlavní ukazatel bezpečné investice, po silném růstu v jednu chvíli ke konci minulého obchodního týdne překročil 4,5 %. To i přesto, že se mezi obchodníky zvyšuje očekávání ohledně možného snížení úrokových sazeb v USA ze strany Fedu.
Dlouhodobé dluhopisy se pak staly terčem masivních výprodejů ze strany hedgeových fondů. Ty si totiž půjčují peníze, aby spekulovaly na obvykle malé rozdíly mezi cenami hotovostních a termínových kontraktů. Výnos desetiletých dluhopisů po zahájení obchodování v Evropě vzrostl o 0,13 % na 4,4 %. Ve srovnání s pondělním minimem byly vyšší o více než 0,5% bodu. Výnos 30letých dluhopisů pak za tři dny stoupl o 0,6 % nad 5 %. Byť se ceny ropy na světových trzích ke konci minulého týdne zvýšily, tak celkově ale směřovaly k už druhému týdennímu poklesu za sebou. Obchodníci a investoři se i nadále obávají negativních hospodářských dopadů stupňující se celní války mezi USA a Čínou. Americká ropa WTI s dodáním v květnu vzrostla o 2,43 % na konečných 61,53 dolarů za barel. I červnový kontrakt ropy Brent ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 2,18 % na konečných 64,71 dolarů za barel. Futures zlata za červnovou dodávku ke konci minulého týdne vzrostly o 2,40 % neboli o 76,16 dolaru na konečných 3 253,66 dolarů za trojskou unci. EUR/USD posílil o 1,43 % na 1,13. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 83 400 dolarů za BTC.