Minulý týden ve středu Český statistický úřad zveřejnil míru březnové inflace, která v ČR setrvala na únorové dvouprocentní úrovni. Z meziměsíčního srovnání ale hodnota inflace vzrostla, a to o 0,1 %. Jedinou kategorií, kde ceny z meziročního srovnání klesly, byl oddíl potravin a nealkoholických nápojů, a to přibližně o 6 %. Zrychlení meziročního cenového růstu zboží a služeb bylo v březnu velice markantní zejména v oddíle dopravy. Ceny totiž vzrostly především u pohonných hmot a olejů, a to o 4,8 % s tím, že ještě v únoru byl růst cen pohonných hmot z meziročního pohledu pouhých o 1,2 %. Nejvíce ze všech položek pak v březnové inflaci z meziročního srovnání vzrostl poplatek za dálniční známku, a to o výrazných 53,3 %. Tato položka tudíž zaznamenala suverénně nejvyšší meziroční nárůst v celé hodnotě březnové inflace. Na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu i nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení. Zde vzrostly hlavně ceny nájemného z bytu o 7,1 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 %, vodného o 10,9 %, stočného o 10,5 %, elektřiny o 13,1 % a také tepla a teplé vody, a to o 3 %. Naopak z meziročního srovnání klesly ceny zemního plynu, a to o 5,2 %. Dalším výraznějším proinflačním faktorem v březnové inflaci byly ceny v kategorii pohostinství a ubytování. Zde byly z meziročního srovnání vyšší zejména ceny u stravovacích služeb o 8,2 % a u ubytovacích služeb o 9 %. Celkově pak ceny zboží z meziročního pohledu v březnu vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 5,4 %.
Další velice důležitou zprávou posledních dní je, že Ministerstvo financí zlepšilo odhad ekonomického vývoje ČR v tomto roce. Hrubý domácí produkt (HDP) naší země tak dle něj vzroste o 1,4 % a průměrná inflace dosáhne 2,7 %. Přitom ještě v lednové prognóze MF očekávalo hospodářský růst 1,2 % a průměrnou inflaci 3,1 %. Hospodářský růst v ČR dle MF bude vyšší než v eurozóně, kde by měl být růst dle predikce ministerstva 0,5 %. ČR se tedy začne poprvé od roku 2020 hospodářsky opět blížit k eurozóně. V roce 2025 by měl dle prognózy MF hospodářský růst v ČR zrychlit na 2,6 % a průměrná inflace by pak dle MF měla dál zpomalovat, a to na 2,4 %. Nezaměstnanost by se v ČR výrazněji měnit neměla. Predikce MF totiž počítá s hodnotou 2,7 %. Další důležitou zprávou z minulého týdne je zveřejnění březnové nezaměstnanosti v ČR. Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 3,9 %, a to z únorových 4 %. Březnové snížení tak bylo mírnější než v předchozích letech. Ještě v březnu minulého roku byl v naší zemi podíl nezaměstnaných 3,7 %.
Pražská burza v minulém obchodním týdnu rostla již šestý týden po sobě. V uplynulém týdnu tak index PX stoupl o 2,2 % na závěrečných 1559 bodů, což je nejvyšší závěrečná hodnota od 20. června roku 2008. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo skupině ČEZ, jejíž akcie v minulém obchodním týdnu posílily o 5,75 % na 883 korun za akcii. Následovaly akcie Komerční banky, které v minulém obchodním týdnu posílily o 2,71 % na 871 korun za akcii. Naopak nejvíce ze všech titulů indexu PX v minulém obchodním týdnu oslabila společnost Pilulka, jejíž hodnota akcií klesla o 2,44 % na rovných 200 korun za akcii. Česká koruna v pátek odpoledne minulého týdne stagnovala k euru a vůči dolaru oslabila. K páteční 17. hodině odpolední minulého týdne si tak naše měna k dolaru pohoršila o čtyři haléře na 23,74 korun za dolar a vůči euru setrvala na 25,38 korunách za euro.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 12. 4. 2024 oproti pátku 5. 4. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,56 % na hodnotu 5,55 %. Naopak hodnota 3M EURIBORu se za stejné období zvýšila, a to z 3,88 % na hodnotu 3,92 %.
V minulém obchodním týdnu se americkým akciovým indexům nedařilo. Index S&P 500 si tak za celý obchodní týden ze své hodnoty odečetl 1,56 %. Technologický index Nasdaq za celý minulý obchodní týden ztratil 0,45 % a index Dow Jones si pak za celý minulý týden ze své hodnoty odepsal dokonce 2,37 %. Ke konci minulého obchodního týdne se pak americké akcie prudce vyprodaly. Všechny hlavní indexy Wall Street se tím pádem v pátek výrazně propadly a index S&P 500 tak zaznamenal svůj největší jednodenní propad od konce ledna letošního roku. Bylo to dáno také tím, že započala výsledková sezóna za první čtvrtletí neboli tzv. earnings, která ale odstartovala velmi rozpačitě. To především kvůli nepřesvědčivým reportům velkých bank ohledně svého hospodaření. Pro příklad akcie bankovního gigantu JPMorgan tak klesly o více než 6 % poté, co tento bankovní hegemon předpověděl svůj celoroční příjem z úrokových plateb pod očekávání, jelikož se celé odvětví bankovnictví připravuje na všeobecně očekávané snížení sazeb Fedem. Klesly i akcie společnosti Wells Fargo, a to o 0,3 %. I poslední reportované bance Citigroup akcie v minulém týdnu po zveřejnění reportu poklesly o více než o 2 %. Následně tak index S&P 500 Banks ke konci minulého týdne na tyto zprávy reagoval výraznějším poklesem, a to o 3,3 %. Také i obavy, že by mohl Írán “oplatit” nálet na své velvyslanectví v Damašku, za který obvinil Izrael, se velmi citelně vznášely ke konci minulého týdne nad trhy. Zmíněné obavy totiž hnaly nahoru nejen ceny ropy, ale podněcovaly také investory pro přesuny svých aktiv do zlata či do dalších bezpečných přístavů. Tato hrozba tak v pátek minulého týdne vytlačila zlato na další novou rekordní úroveň, tedy až na hranici 2 440 dolarů za trojskou unci, což bylo pro tento žlutý kov dosavadní historické maximum. I ceny ropy ke konci minulého týdne rostly právě zejména kvůli napětí na Blízkém východě. Americká ropa WTI tak ke konci minulého týdne vzrostla o 0,75 % na 85,66 dolarů za barel a severomořská ropa Brent ve stejné období poskočila o 0,79 % na 90,45 dolarů za barel za den. Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) minulý týden v pátek na svém zasedání opět ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu v eurozóně beze změny, a to tedy na 4,50 %. Úrokové sazby v eurozóně se tudíž nezměnily již páté zasedání po sobě. Avšak ECB na svém pátečním zasedání naznačila, že by se již mohlo blížit jejich brzké snížení. Cena bitcoinu se minulý týden opět zvyšovala. V začátku minulého týdne tak cena za jeden bitcioin znovu překonala hranici 72 000 dolarů za BTC. Právě ke konci dubna se blíží tzv. halving bitcoinu, neboli půlení. Což znamená, že počet denně vygenerovaných virtuálních mincí se tak sníží na polovinu a zároveň klesnou i odměny pro těžaře tohoto digitálního zlata.