Minulou středu byla zveřejněna míra inflace za červen, která nás meziroční hodnotou na přesných dvou procentech (a tedy na inflačním cíli ČNB) všechny velice pozitivně překvapila. Hodnota červnové inflace tak byla o 0,6 % nižší než hodnota inflace květnové, která činila 2,6 %. Z meziměsíčního srovnání spotřebitelské ceny v ČR v červnu poklesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v kategorii dopravy a zejména nižšími cenami pohonných hmot a také nižšími cenami v kategorii potravin a nealkoholických nápojů. Ty totiž z meziročního srovnání poklesly přibližně o 4 %. Naopak proinflačně na míru inflace zapůsobily především ceny v sektoru služeb a nájemného z bytu. To pak především již poměrně nepřekvapivě ceny v oddíle pohostinství, gastro či ubytovacích služeb. Z meziročního srovnání se ceny zboží v červnu oproti červnu minulého roku zvýšily o 0,2 % a ceny služeb o 4,9 %. Hodnota inflace se tak po pěti měsících vrátila na dvouprocentní úroveň, kde byla naposledy v lednu letošního roku.
Velice důležitou zprávou minulého týdne pak je, že reálné mzdy v naší zemi mezi posledním čtvrtletím roku 2019 a prvním čtvrtletím tohoto roku poklesly o 7,5 %. Jedním z mála dalších států, který obdobný pokles zaznamenal, bylo Švédsko. V ČR a Švédsku tudíž reálné mzdy poklesly nejmarkantněji ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj neboli OECD. V prvním kvartálu byly ale v ČR naopak reálné mzdy o 3,8 % vyšší než ve stejném období minulého roku. Z meziročního srovnání tudíž jde o jeden z nejdynamičtějších nárůstů ze všech zemí působících právě v OECD a jedná se tak o jedenáctý nejvyšší nárůst v této organizaci. Úplně nejvyšší nárůst pak ze všech zemí zaznamenala Kostarika, a to o 16,4 %. Naopak největší pokles zaznamenalo Japonsko, a to o 1,8 %. Průměrně mzdy v zemích OECD za rok reálně vzrostly o 3,5 %. Další podstatnou zprávou uplynulého týdne je, že míra nezaměstnanosti v ČR v červnu činila 3,6 %. Setrvala tedy na stejná hodnotě jako v květnu letošního roku. Naproti tomu v červnu minulého roku byla nezaměstnanost v ČR o 0,2 % nižší. Co se týče jednotlivých krajů, tak nejnižší nezaměstnanost je i nadále v Praze ale také i na Vysočině. V těchto krajích totiž nezaměstnanost činila pouhých 2,7 %. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla v červnu zaznamenána v Ústeckém kraji. Zde tedy nezaměstnanost byla v červnu nezanedbatelných 5,9 %.
Pražská burza a kondice CZK
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu nebývale dobře dařilo. Nejen, že pražská burza rostla již čtvrtý týdnem v řadě, ale ke konci minulé obchodního týdne také dokonce vylepšila svá šestnáctiletá maxima. Index PX si tak po ukončení páteční seance připsal do plusu 0,23 % a zakončil celý minulý obchodní týden na úrovni 1590,40 bodů, výše byl pražský index naposledy v červnu 2008. Za celý uplynulý obchodní týden index PX do plusu připsal 1,7 %. Nejvíce ze všech titulů pražské burzy se v minulém týdnu po delší době dařilo společnosti Pilulka, jejíž akcie za celý minulý obchodní týden povyrostly o rekordních 77,42 % na konečných 220 korun za akcii. Akcie Pilulky totiž reagovaly na zprávu o poskytnutí úvěru této společnosti od TCF Capital podnikatele Tomáše Čupra (společnost Rohlík). Naopak nejvíce se v minulém obchodním týdnu nedařilo společnosti Gevorkyan, která si za celý uplynulý obchodní týden ze své hodnoty odečetla 2,33 % na konečných 252 korun za akcii. Česká koruna v závěru minulého týdne vůči euru i dolaru oproti předchozí čtvrteční seanci posílila. Vůči euru ve srovnání se čtvrtkem naše měna vzrostla o 3 haléře a v pátek odpoledne minulého týdne se tak česká měna obchodovala za 25,33 korun za euro. K dolaru pak česká koruna v pátek minulého týdne oproti čtvrtku zpevnila o 7 haléřů a okolo pátečních páté hodiny odpolední se obchodovala na hodnotě 23,24 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 12. 7. 2024 oproti čtvrtku 4. 7. 2024 z týdne předchozího (v pátek 5.7. byl totiž státní svátek a nová hodnota PRIBORu se o svátky nevypisuje) snížila z hodnoty 4,68 % na úroveň 4,61 %. I hodnota 3M EURIBORu se k pátku 12.6. oproti pátku 5.7. z předchozího týdne snížila, a to z hodnoty 3,71 % na úroveň 3,66 %.
Akciovým trhům se v minulém obchodním týdnu po delší době dařilo po celém světě. Index S&P 500 si tak za celý minulý obchodní týden připsal do plusu 0,87 %, technologický index Nasdaq si za celý minulý obchodní týden do zisku připsal 0,25 % a index Dow Jones pak za celý minulý obchodní týden vzrostl o 1,59 %. Evropský index Euro Stoxx 50 si za celý minulý obchodní týden do zisku připsal 1,28 %, britský index FTSE 100 si připsal 0,60 %, německý index DAX 40 si za celý minulý obchodní týden do zisku přidal 1,48 %. Tokijský index Nikkei za celý minulý obchodní týden zaznamenal nárůst o 0,68 % a hongkongský index Hang Seng si pak v minulém obchodním týdnu do zisku připsal dokonce 2,94 %. Americké akcie tak v pátek uzavřely výše především díky ziskům v sektoru spotřebního zboží, průmyslu a také základních průmyslových materiálů. Na konci obchodního týdne v pátek index Dow Jones uzavřel těsně pod svou dosavadní rekordní úrovní. Nastalo tak poté, co investoři a obchodníci velice pozitivně vyhodnotili reporty ohledně čtvrtletních zisků mnoha bank obchodovaných na Wall Street, které byly lepší, než jak se předběžně očekávalo. Po páteční obchodní seanci tudíž index vzrostl Dow Jones o 1,1 % a uzavřel těsně před zmiňovaným rekordem 40 003 bodů z 13. května tohoto roku.
Další důležitou zprávou pak je, že růst čínského hospodářství zpomalil ve druhém kvartálu více, než jak se doposud očekávalo. Hrubý domácí produkt (HDP) druhé největší ekonomiky světa tedy z meziročního srovnání vzrostl o “pouhých” 4,7 %. Ekonomové přitom předběžně očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 %, jelikož ještě v prvním kvartálu letošního roku byl růst poměrně výrazný, a to 5,3 %. Čínské hospodářství tudíž táhne dolů i nadále pokračující krize na domácím realitním trhu a rovněž také nízká spotřebitelská důvěra obyvatelstva. Futures zlata za srpnové dodání ke konci minulého obchodního týdne poklesly o 0,21 % na konečných 2 416,70 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v srpnu pak ke konci minulého obchodního týdnu klesla o 0,45 % na konečných 82,25 dolarů za barel. Také zářijový kontrakt na Severomořskou ropu Brent poklesl, a to o 0,42 % a ke konci minulého obchodního týdne se tak obchodoval za hodnotu 85,04 dolarů za barel černého zlata.