V pondělí jsme se od Českého statistického úřadu dozvěděli dubnovou míru inflace. Ta nás po delší době nepříjemně překvapila, jelikož se z meziročního srovnání přiblížila až k horní hranici tolerančního pásma dvouprocentního cíle, a to na úroveň 2,9 %. Oproti březnové hodnotě inflace je to tedy nárůst o 0,9 %. Z meziměsíčního srovnání pak míra inflace v dubnu stoupla o 0,7 %. Dubnová hodnota inflace výrazněji překonala předběžná očekávání nejen ekonomů, ale i široké veřejnosti. Velkým překvapením dubnové inflace pak byl růst v kategorii potravin a nealkoholických nápojů. Zde právě v dubnu u většiny sledovaných položek přestaly ceny po pár měsících markantních poklesů výrazněji klesat. Na meziroční růst cenové hladiny zboží a služeb v naší zemi pak již tradičně měly největší vliv ceny v oddíle bydlení. Zde vzrostly ceny jak nájemného z bytu o 7,2 %, tak i vodného o 10,9 % a stočného o 10,5 %, ale i elektřiny o 12 %. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly o 5,8 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR byl také velmi silně ovlivněn vyššími cenami pohonných hmot a olejů, a to konkrétně o 8,4 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 7,9 % a ubytovacích služeb o 9,2 %. Ceny zboží tak v dubnu vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 5,3 %. ČNB tudíž bude tento poměrně nečekaný stav cenové hladiny zboží a služeb zohledňovat na svém dalším měnově-politickém zasedání 27. června, na kterém bude s velkou pravděpodobností úrokové sazby oproti předchozím zasedáním snižovat mírněji.
Velice důležitou zprávou z minulého týdne je, že zpomalování inflace a růst reálných mezd společně citelněji zvyšují chuť spotřebitelů v ČR opět utrácet za zboží a služby. Maloobchodní tržby v naší zemi tak totiž v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 %. Za nepotravinářské zboží pak v březnu maloobchodní tržby vzrostly o 7,7 %. Za pohonné hmoty maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 6,7 % a za potraviny o 4 %. Z meziměsíčního srovnání pak maloobchodní tržby vzrostly o 1,3 %. Tím pádem meziroční růst maloobchodních tržeb po očištění o cenové vlivy pokračoval již čtvrtý měsíc v řadě. Tempo růstu se tak v březnu oproti předchozím měsícům zvýšilo. Tržby totiž rostly ve všech hlavních skupinách prodejen s nepotravinářským i potravinářským sortimentem. Trh ale přitom ještě nedávno očekával zvýšení o 2,8 %. Maloobchodní tržby v březnu tudíž vykázaly nejsilnější meziroční růst od ledna minulého roku.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu po třech týdnech poklesů v řadě opět dařilo. Hodnota indexu PX tak posílila o přibližná 2 % na závěrečných 1550,2 bodů. Nejvíce se minulém obchodním týdnu dařilo akciím skupiny ČEZ, ty totiž v minulém obchodním týdnu vzrostly o 6,05 % na 902,50 korun za akcii. Naopak v minulém týdnu se nejvíce nedařilo společnosti Phillip Morris, jejíž akcie v minulém obchodním týdnu oslabily o výraznějších 6,78 na konečných 14 840 korun za akcii. Česká koruna v pátek minulého týdne okolo páté hodiny odpolední setrvala vůči euru v porovnání se čtvrtečním závěrem na stejné hodnotě, a to na 24,93 korunách za euro. K dolaru pak naše měna naopak posílila, a to o dva haléře. K páteční páté hodině odpolední se tak česká měna obchodovala na hodnotě 23,15 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 10. 5. 2024 oproti pátku 3. 5. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,19 % na hodnotu 5,16 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z úrovně 3,82 % na hodnotu 3,81 %.
V minulém obchodním týdnu se dařilo jak americkým, tak ale i evropským indexům. Index S&P 500 si tak ke své hodnotě v minulém týdnu připsal 1,85 %, technologický index Nasdaq si pak za celý minulý obchodní týden ke své hodnotě připsal 1,14 % a index Dow Jones si za celý minulý týden připsal 2,16 %. Evropský index Euro Stoxx 50 si pak za celý minulý obchodní týden do plusu připsal 3,32 % a německý index DAX si v minulém týdnu ke své hodnotě přičetl výraznějších 4,28 %. Po “medvědím” dubnu totiž americký akciový trh vykázal v prvních sedmi obchodních dnech měsíce května silné oživení, čímž překonal již tradičně utlumenější očekávání pro tento měsíc. Začátek května tak byl pro americké indexy velice úspěšný. Jeden z nejstarších indexů světa index Dow Jones tím pádem do konce minulého obchodního týdne vzrostl o 4,16 %, což pro tento index znamenal nejlepší začátek května od roku 1938. Tehdy si připsal výrazných 7,32 %. Index S&P 500 od začátku května až do závěru minulého obchodního týdne vzrostl o 3,54 %, což představuje pro tento index nejlepší výkon ze začátku května od roku 2009. Tehdy tento index vzrostl o 4,17 %. Technologický index Nasdaq, pak v minulém obchodním týdnu zaznamenal nárůst o 4,40 %, což byl pro změnu pro tento index nejlepší začátek května od roku 1997, kdy tehdy tento index vzrostl o 5,89 %.
Ceny ropy ke konci minulého obchodního týdne klesly přibližně o jeden dolar za barel, protože komentáře představitelů Fedu naznačovaly vyšší úrokové sazby držené po delší dobu, což by mohlo bránit poptávce ze strany největších světových spotřebitelů ropy. Futures na ropu v USA tudíž ke konci minulého obchodního týdne klesly o zmíněný jeden dolar na hodnotu 78,26 dolarů za barel a ropa Brent pak klesla o 1,09 dolaru na hodnotu 82,79 dolarů za barel. Ceny zlata v minulém obchodním týdnu naopak rostly a byly tudíž na cestě k nejlepšímu týdnu za posledních pět týdnů. Ceny zlata totiž byly poháněny zejména slabšími údaji o zaměstnanosti v USA z předešlého týdne, které tak posílily očekávání, že Fed letos nakonec sníží úrokové sazby. Futures na zlato s dodáním v červnu tedy ke konci minulého týdne vzrostly o 1,5 % na 2 375 dolarů za trojskou unci. Spotové ceny zlata se pak v minulém obchodním týdnu zvýšily o více než 2 %. Bitcoin v pátek minulého týdne klesl o 3,19 % na 60 613 dolarů za BTC.