Minulý týden ve čtvrtek zasedala bankovní rada ČNB na svém prvním měnově-politickém zasedání tohoto roku a nakonec rozhodla pro variantu snížit úrokové sazby ze stávající úrovně 6,75 % o 0,5 % na 6,25 %. Pro snížení úrokových sazeb o 0,5 % bylo šest ze sedmi bankovních radní. Dvoutýdenní reposazba se tak snížila na 6,25 %, diskontní sazba poklesla na 5,25 % a lombardní sazba se snížila na 7,25 %. Nově stanovené úrokové sazby ČNB tak začaly být platné již od následujícího dne, tedy od pátku 9.2. Jeden člen bankovní rady hlasoval dokonce pro snížení o 0,75 %. Na dalších zasedáních, které proběhnou 20. března a 2. května, se tak bude již s velkou pravděpodobností hlasovat opět pro snížení o dalších 50 bazických bodů. Na třech blížících se měnově-politických zasedáních bankovní rady do konce tohoto pololetí, tedy do začátku července, by se tak úroková sazba stanovovaná ČNB mohla snížit až o dvě procenta. Záležet bude především na stavu a kondici české ekonomiky a také na tempu snižovaní míry inflace, která by svou lednovou hodnotou měla být již výrazněji pod 3,5 procenty.
Co se týče zmiňované inflace, tak zveřejnění její lednové míry Českým statistickým úřadem proběhne již tento týden ve čtvrtek 15.2. Dle předběžných pozitivnějších odhadů by se měla lednová inflace svou hodnotou blížit již k tzv. tolerančnímu pásmu dvouprocentního inflačního cíle, což tedy je ke třem procentům či i níže. Protiinflačně by mohly zapůsobit především dlouhodoběji se snižující ceny energií, a to zejména elektřiny a plynu. V neposlední řadě by mohly, co se do snížené hodnoty lednové inflace týká, pozitivně zapůsobit i snižující se ceny potravin. Naopak proinflačně by pak dle předběžných predikcí mohly zapůsobit především v lednu se zvyšující ceny pohonných hmot či stále vyšších cen imputovaného nájemného.
Pražské burze se v minulém týdnu nedařilo. Index PX si tak ze své hodnoty v závěru obchodního týdne odepsal 0,31 % a zakončil tak minulý obchodní týden na závěrečných 1453 bodech. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo akciím Komerční bance. Ta si za celý obchodní týden připsala přes pět procent, a to konkrétně 5,18 % na konečných 792 korun za akcii. Naopak v minulém obchodním týdnu se v rámci indexu PX nejvíce nedařilo společnosti Pilulka. Ta si tak ze své hodnoty odečetla téměř sedm procent, konkrétně tedy 6,98 % na konečných 240 korun za akcii. Následovaná společností ČEZ, která si ze své hodnoty v minulém obchodním týdnu odečetla 4,54 % na konečných 830,50 korun za akcii.
V minulém týdnu chvilku po zveřejnění snížení úrokových sazeb ČNB začala poměrně citelně oslabovat naše měna. Česká koruna tak ihned po čtvrtečním snížení úrokových sazeb vůči euru oslabila o 24 haléřů na hodnotu 25,21 korun za euro. K dolaru pak naše měna po snížení úrokových sazeb ČNB následně klesla o 23 haléřů, a to na úroveň 23,44 korun za dolar. Česká koruna tak byla vůči evropské měně na nejslabší úrovni od května roku 2022. Již v pátek ale naše měna začala k oběma světovým měnám opět mírně posilovat. K euru totiž k závěru minulého týdne česká koruna posílila o tři haléře a k americkému dolaru pak za celou páteční seanci posílila koruna dokonce o devět haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 9. 2. 2024 z minulého týdne oproti pátku 2. 2. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 6,52 % na hodnotu 6,20 %. I hodnota 3M EURIBORu za stejné období poklesla, a to z úrovně 3,90 % na hodnotu 3,89 %.
Americkým akciovým indexům se v minulém obchodním týdnu opět poměrně dobře dařilo. Za celý minulý obchodní týden tak všechny tři akciové indexy zaznamenaly již pátý týdenní zisk v řadě. Index S&P 500 za celý minulý obchodní týden posílil o 1,37 % na závěrečných 5026,61 bodů a poprvé ve své historii tudíž uzavřel nad doposud rekordní hranicí 5000 bodů. K těmto novým maximům indexu S&P 500 tak přispěly především velké zisky tzv. Mega-Caps, nebo-li velkých kapitálových akcií, zejména jako je například společnost Nvidia. Technologický index Nasdaq Composite v minulém obchodním týdnu posílil dokonce o 2,31 % a uzavřel tak minulý obchodní týden na 15990,66 bodech. Třetí nejznámější americký index, tedy index Dow Jones v minulém obchodním týdnu také mírně vzrostl, a to o 0,04 %. Náladu na světových akciových trzích v minulém týdnu tím pádem velmi výrazně podpořil Wall Street. Na akciových trzích, a to nejen v USA, ale i na trzích západní Evropy tak v minulém obchodním týdnu pokračoval poměrně velký optimismus podpořený také reporty hospodářských výsledků velkých společností. Pozitivní sentiment v minulém obchodním týdnu zaznamenal i evropský index EUROSTOXX 50, který také vzrostl, a to konkrétně o 1,3 %.
Ceny zlata se v minulém obchodním týdnu dostaly pod tlak, a to především kvůli silnějším výnosům amerických státních dluhopisů. Spotové zlato tak v reakci kleslo o 0,44 % na konečných 2 024,16 dolarů za trojskou unci. Ceny ropy se na světových trzích v minulém obchodním týdnu zvýšily, a to zejména kvůli obavám z možné eskalace konfliktu na Blízkém východě. Především pak poté, co Izrael odmítl nabídku Hamásu na příměří. Futures na severomořskou ropu Brent se tedy zvýšily o 0,7 % na 82,19 dolarů za barel a americké futures na ropu WTI poskočily o 0,8 % na konečných 76,84 dolarů za barel černého zlata. Bitcoin ke konci minulého týdne vzrostl o 5 %, a to na jednoměsíční maximum. Hodnota BTC tak v minulém týdnu vzrostla na 47 705 dolarů, tedy nejvíce od ledna letošního roku.