Protože se míra inflace v letošním roce pevně usadila v tolerančním pásmu inflačního cíle, upírají se zraky investorů hlavně na americký investiční trh, který na přelomu minulého týdne zažil velký výplach. Ztrátu se však podařilo během týdne dorovnat a s napětím vyhlížíme zářijové jednání FOMC, kde bude FED snižovat úrokové sazby. Více se dozvíte v pravidelné analýze Petra Špirita.
V pondělí byla Českým statistickým úřadem zveřejněna hodnota inflace za červenec, která z meziročního srovnání oproti červnu vzrostla o 0,2 % na 2,2 %. Z meziměsíčního srovnání vzrostla hodnota inflace o 0,7 %. Za velice mírným nárůstem cen stály v červenci především ceny v oddíle bydlení, kde výrazněji vzrostly ceny nájemného z bytu, které z meziročního srovnání stouplo o 6,8 %. Dále se v červencové inflaci proinflačně projevily také ceny služeb a ceny PHM a zejména ceny nafty. Naopak protiinflačně se v červenci nejvíce zachovaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Celkově ceny zboží z meziročního pohledu v naší zemi v červenci vzrostly o 0,6 % a ceny služeb z meziročního pohledu vzrostly o 4,9 %. Z meziměsíčního srovnání ceny zboží vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 1,6 %. Dle předběžných odhadů by následující srpnová inflace mohla svou hodnotou dokonce po delší době klesnout i pod inflační cíl ČNB, a to tedy pod 2 %.
Podstatnou zprávou z minulého týdne je, že dle dat od ČSÚ maloobchodní tržby v ČR v červnu již sedmý měsíc v řadě meziročně rostly. Růst tržeb tak zrychlil na 4,4 %, a to z květnových 3 %. Nejvíce k tomu poměrně silnému nárůstu dopomohl internetový prodej, ale také i zásilkové obchody. Z meziměsíčního srovnání pak tržby obchodníků bez připočtení prodejů a oprav motorových vozidel vzrostly o 0,7 %. Zvýšily se také i tržby za prodej potravin, nepotravinářského zboží i pohonných hmot. Tržby za nepotravinářské zboží tak v červnu vzrostly z meziročního pohledu o 6,4 %, za pohonné hmoty a za potraviny vzrostly maloobchodní tržby v ČR shodně o 2,5 %. Zmíněným internetovým a zásilkovým obchodům v červnu tržby vzrostly dokonce o velice výrazných 22 %. V minulém týdnu byla současně zveřejněna i data ohledně nezaměstnanosti v ČR, která v červenci vzrostla na 3,8 % z červnových 3,6 %. Podíl nezaměstnaných lidí je tedy o 0,3 % vyšší, než bylo před rokem ve stejné době. Nejvyšší nezaměstnanost byla minulý měsíc v Ústeckém kraji, a to 6 %. Naproti tomu nejnižší nezaměstnanost byla v Praze a na Vysočině. Zde totiž byla nezaměstnanost shodně na 2,9 %. I přes zvýšení podílu nezaměstnaných ČR vykazuje druhou nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Z dlouhodobějšího hlediska se tak i nadále podíl nezaměstnaných v ČR drží na poměrně nízkých číslech v porovnání s ostatními členskými státy unie. Za zvýšením nezaměstnanosti pak stály především sezonní důvody a také i poměrně slabá výkonnost českého hospodářství.
V minulém obchodním týdnu se pražské burze nedařilo, jelikož index PX si za celý minulý týden odepsal 0,9 % na závěrečných 1554,8 bodů. Pražská burza tak zaznamenala již třetí týden poklesů po sobě. Posílit se v minulém obchodním týdnu ze všech titulů pražského parketu podařilo pouze pojišťovací skupině VIG a společnosti Erste Group. Skupině VIG se podařilo přetrhnout sérii třech jdoucích týdenních ztrát v řadě, jelikož tato skupina za celý minulý týden povyrostla o 1,1 % na konečných 744 korun za akcii. Druhá zmíněná společnost Erste Group pak zakončila celý minulý obchodní týden posílením o 1 % na 1154,5 korun za akcii. Naopak nejméně se v minulém obchodním týdnu dařilo společnosti Primoco, která v za celý minulý týden poklesla o 3,4 % na 850 korun za akcii. Česká koruna v závěru minulého týdne v pátek vůči euru zůstala na stejné hodnotě a vůči dolaru posílila. V pátek odpoledne se tedy česká měna obchodovala za 25,26 korun za euro a za 23,12 korun za dolar. Ve srovnání se čtvrtkem tudíž naše měna na konci obchodního týdne setrvala vůči euru na stejné hodnotě a vůči dolaru poklesla o 4 haléře.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 9. 8. 2024 oproti pátku 2. 8. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 4,45 % na hodnotu 4,42 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,62 % na úroveň 3,55 %.
Za celý minulý velice volatilní obchodní týden si v závěru právě tohoto obchodního týdne akciové indexy v čele s indexem S&P 500 paradoxně neodečetly prakticky vyšší ztrátu než 1 %. Za celý minulý obchodní týden tudíž index S&P 500 poklesl o relativně zanedbatelných 0,05 %, index Dow Jones klesl o 0,6 % a technologický index Nasdaq pak za celý minulý obchodní týden klesnul “pouze” o 0,2 %. Po pondělním výprodeji se tak většina akciových indexů jak v Asii, tak v USA i Evropě jaksi “oklepala” a ke konci minulého obchodního týdne dokonce tento náhlý pokles vyrovnala a dotáhla se tedy se svými hodnotami na obdobné úrovně z konce týdne předchozího. Ačkoliv nutno podotknout, že zejména na evropských akciových trzích velká volatilita přetrvávala až do závěru minulého obchodního týdne. Kvůli obavám o americkou ekonomiku a slabý trh práce v USA se tak ve zmiňovaném pondělí dostaly pod tlak akciové trhy po celém světě. Širší americký akciový index S&P 500 tudíž zaznamenal nejprudší pokles od roku 2022 a odepsal si tak v tomto inkriminovaném dni na začátku minulého týdne 3 %.
V průběhu konce minulého týdne se tím pádem mezi investory očekávalo, že Fed sníží úrokové sazby na svém příštím dvoudenním zasedání FOMC 17. až 18. září o 25 nebo 50 bazických bodů. Podle nástroje FedWatch ale účastníci trhu ke konci minulého obchodního týdne s 51% pravděpodobností očekávali snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů a menší 49% šancí na snížení o 25 bazických bodů. To pak zejména z důvodu ulevení americké ekonomice již z dlouho vysoko nastavených úrokových sazeb a v neposlední řadě i kvůli poměrně špatnému americkému trhu práce. Investoři v průběhu minulého týdne také očekávali zveřejnění údajů ohledně spotřebitelských cen a maloobchodních tržeb v USA za červenec z tohoto týdne, které by mohly poskytnout nové argumenty pro variantu na tzv. měkké přistání pro americkou ekonomiku. I navzdory nedávnému pondělnímu velice silnému výprodeji tak zůstávají i nadále všechny tři hlavní akciové indexy na relativně vyšších úrovních. Futures zlata s dodáním v prosinci vzrostly o 0,22 % neboli o 5,45 dolarů na 2 468,75 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v září ke konci minulého obchodního týdne vzrostla o 1,05 % neboli o 0,80 dolarů na konečných 76,99 dolarů za barel. Říjnový kontrakt Severomořské ropy Brent pak ke konci minulého obchodního týdne vzrostl o 0,68 % neboli o 0,54 dolarů na konečných 79,70 dolarů za barel. EUR/USD zůstal v pátek oproti čtvrtku beze změny, a to na 1,09. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel pod hranicí 58 800 dolarů za BTC.