Jednou z nejdůležitějších zpráv posledních dní je zveřejněná hodnota spotřebitelských cen od ČSÚ za listopad. Listopadová hodnota inflace v ČR tak dle zveřejněných dat meziročně vzrostla o 7,3 %. Míra inflace tak byla v listopadu oproti říjnové míře inflace (8,5 %) z meziročního pohledu nižší, a to o 1,2 %. Z meziměsíčního srovnání ale spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly, a to o 0,1 %. V kategorii bydlení byly ceny elektřiny z meziměsíčního srovnání vyšší o 1,6 % a zemního plynu o 0,7 %. Ceny pohonných hmot a olejů v rámci oddílu dopravy spotřebního koše ale naopak klesly, a to o 3,4 % a částečně tak kompenzovaly z meziměsíčního srovnání ceny z kategorie bydlení. Celkové zpomalení meziročního cenového růstu pak bylo naopak ovlivněno hlavně i díky cenám právě z kategorie bydlení a také z oddílu potravin. Důležitá složka z kategorie bydlení, tedy ceny elektřiny, zpomalily svůj meziroční růst na 143 %. Pro srovnání v říjnu byl růst elektřiny z meziročního pohledu vyšší o 148,6 %. Ceny tepla a teplé vody byly z meziročního pohledu v listopadu vyšší o 24,2 % s tím, že v říjnu z meziročního pohledu byly ceny těchto dvou zmíněných položek vyšší o 31 %. Ceny zemního plynu pak v listopadu klesly o 6,3 %. V říjnu byl z meziročního srovnání růst plynu vyšší o 6,2 %.
Z meziročního pohledu tak tedy měly na cenovou hladinu zboží a služeb v listopadu v ČR i nadále největší vliv zmíněné ceny v kategorii bydlení, kde kromě stále poměrně vyšších cen za energie, konkrétně za elektřinu a plyn, rostly také ceny nájemného z bytu, a to o 7,4 %, vodného o 16,3 % a stočného dokonce o stále poměrně citelných 26,9 %. Oslabení meziročního cenového růstu tak bylo zaznamenáno ve většině kategorií a oddílů českého spotřebního koše. Nejvýraznější pokles pak dle statistiků zaznamenaly ceny potravin a bydlení. V oddíle dopravy ceny z meziročního srovnání poklesly, což nastalo především kvůli nižším cenám pohonných hmot.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu opět dařilo a prodloužila tak svůj růst na již čtyři týdny po sobě. Za celý minulý obchodní týden si tak pražský index PX připsal 1,2 %. Ze všech akciových titulů indexu PX se v minulém obchodním týdnu dařilo Komerční bance, jejíž akcie v minulém týdnu vzrostly o 3,27 % na konečných 710 korun za akcii. Druhým nejsilnějším titulem byla v minulém týdnu další z bank, a to společnost Moneta Money Bank. Té její akcie minulý týden vzrostly na hodnotě o 2,79 % na konečných 92 korun za akcii. Naopak v minulém obchodním týdnu se nedařilo společnosti Pilulka, ta ze své hodnoty v minulém týdnu ztratila přibližně šest procent a uzavřela tak obchodní týden na 235 korunách za akcii.
Hodnota 3M PRIBRORu se k pátku 8. 12. z minulého týdne oproti pátku 1. 12. z týdne předchozího snížila z úrovně 7,06 % na hodnotu 7,02 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období snížila, a to z hodnoty 3,96 % na hodnotu 3,95 %.
Index S&P 500 minulý obchodní týden vzrostl o 0,21 % a ukončil tak obchodní seanci na 4 604,37 bodech. To pro tento index představovalo již šestý týdenní nárůst v řadě a tím pádem nejdelší vítěznou sérii za poslední čtyři roky od listopadu 2019. Index S&P 500 tak minulý obchodní týden uzavřel na nejvyšší úrovni od března 2022 a zůstává tak o 4 % nižší ze svého rekordního maxima z konce roku 2021. Technologický index Nasdaq Composite si za celý minulý týden připsal 0,69 % na konečných 14 403,97 bodů s tím, že uzavření indexu Nasdaq bylo na nejvyšší úrovni od dubna 2022. Index Dow Jones za celý minulý týden také vzrostl, a to o 0,01 % na závěrečných 36 247,87 bodů, což bylo i pro tento index šestým týdenním ziskem v řadě, a tedy nejdelší řada ziskových týdnů pro index Dow Jones od února 2019.
Důležitou a zároveň velmi podstatnou zprávou pro obchodníky a investory bylo očekávání, že Fed na svém posledním měnově-politickém zasedáním FOMC v letošním roce ponechá sazby na stávající úrovni, což se nakonec skutečně naplnilo. Fed totiž tuto středu ponechal úrokové sazby v USA na stávajících úrovních. “Sázky” účastníků trhu z minulého týdne, že by Fed začal snižovat úrokové sazby dříve, než se očekávalo, tak v minulém týdnu podnítily rychlý nárůst amerických akcií. Těm také v minulém obchodním týdnu k růstu pomohl i náhlý pokles výnosů amerických státních dluhopisů. Jeden z nejznámějších světových indexů S&P 500 tak prozatím v tomto roce celkově vzrostl o téměř 20 %, a to zejména díky výrazným ziskům z listopadu, které byly pro tento index nejvyššími v tomto roce. S růstem o 8,9 %, se tak pro S&P 500 letošní listopad dokonce řadí mezi dvacet nejvýkonnějších měsíců od roku 1950.