Ve čtvrtek byla od ČSÚ zveřejněna data ohledně hodnoty inflace. Ta se dle předběžných predikcí skutečně stagnovala a setrvala tedy na stejné hodnotě jako v únoru, a to na 2,7 %. Z meziměsíčního srovnání míra inflace vzrostla o 0,1 %. Proinflačně se zachovaly především vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, ceny nájemného z bytu a stále poměrně vysoké ceny v sektoru služeb. Cen potravin pak v průběhu března na cenové hladiny zboží a služeb v ČR zapůsobily jako velice silný proinflační faktor jak z meziročního, tak i z meziměsíčního srovnání. Ceny potravin totiž během března vzrostly i z meziměsíčního srovnání, a to o 0,8 %. Naopak výrazně protiinflačně se v březnu z meziročního srovnání zachovaly zejména ceny pohonných hmot (PHM). Celkově ceny zboží v březnu z meziročního srovnání vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 4,5 %. Co se týče jednotlivých skupin a základních položek cen potravin, tak ceny masa v březnu z meziročního srovnání vzrostly o 3,7 % (v únoru rostly o 2,1 %). Ceny polotučného trvanlivého mléka o 11,1 %, vajec o 46 %, másla o 27,3 %, čokolády a čokoládových výrobků o 33,9 %, kávy o 22,5 % a kakaa o 27,1 %. Ceny ovoce v průběhu března z meziročního srovnání vzrostly o 11,1 % (v únoru rostly o 5,3 %) a ceny nealkoholických nápojů v březnu vzrostly o 7,8 % (v únoru rostly o 6,2 %).
Jako další podstatné činitele, které měly na březnovou míru inflace výraznější vliv, můžeme označit i ceny v oddíle alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Ceny lihovin se tak z meziročního srovnání v březnu zvýšily o 3,5 %, ceny vína o 1,1 %, ceny piva o 1,3 % a ceny tabákových výrobků se zvýšily konkrétně o 8,2 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 6,3 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,6 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a cen tepla a teplé vody rostoucích v březnu o 4,5 %. Ceny elektřiny klesly o 4,8 % a zemního plynu o 8,5 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 4,7 % a ubytovacích služeb dokonce o 8,1 %. Náklady na vlastnické bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 3,6 % (v únoru rostly o 3,1 %). Nastalo tak především v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Naproti tomu v oddíle doprava prohloubily svůj pokles zmíněné ceny pohonných hmot. Ty byly za celý měsíc březen z meziročního srovnání nižší o 8,5 % (v únoru poklesly o 3,9 %).
Pražské burze se za celý minulý týden v duchu událostí ohledně ohlášených cel nejen již pouze ze strany USA vůbec nedařilo. Pražská burza tak po měsíci zisků uzavřela pod hranicí 2000 bodů. Index PX tedy zaznamenal svůj největší týdenní pokles za posledních více než pět let, a to od covidového období v březnu 2020. Za celý minulý obchodní týden si tudíž pražský index PX ze své hodnoty odečet 7,9 % na konečných 1951,7 bodu. Za tímto silným poklesem můžeme hledat především bankovní sektor, respektive akcie bankovních titulů v čele s Erste Group, Monetou Money Bank či i Komerční bankou. Nedařilo se ale ani ostatním titulům pražské burzy, jednomu z nejméně pak společnosti Gevorkyan, která ke konci minulého obchodního týdne ztratila ze své hodnoty “pouhých” 0,8 %. I skupina ČEZ tuto turbulentní dobu na trzích ke konci minulého obchodního týdne přečkala poměrově k ostatním titulům s relativně “nízkou” ztrátou své hodnoty, a to o 3 %. Naše měna ke konci minulého obchodního týdne oslabila k oběma světovým měnám, a to jak euru, tak i dolaru. K euru koruna oproti předchozímu čtvrtečnímu závěru oslabila o 21 haléřů. K dolaru pak naše měna po páteční obchodní seanci oproti čtvrtečnímu závěru oslabila dokonce o 48 haléřů. Koruna se tedy minulý pátek odpoledne obchodovala za 25,21 korun za euro a za 22,97 korun za dolar.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 4. 4. 2024 oproti pátku 28. 3. 2024 z týdne předešlého poklesla, a to z hodnoty 3,72 % na úroveň 3,71 %. Naproti tomu hodnota 3M EURIBORu za stejné období setrvala na stejné hodnotě, a to na 2,32 %.
Na akciových trzích po celém světě započaly v minulém obchodním týdnu obrovské výprodeje z důvodu obav a doslova paniky z oznámených cel od nové americké administrativy na většinu velkých, ale dokonce i menších ekonomik. Akciové tituly a indexy tak od čtvrtka minulého začaly rapidně klesat, a to nejcitelněji od poloviny března covidového roku 2020. Index Dow Jones ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 5,50 % na nové 6měsíční minimum, index S&P 500 ke konci minulého obchodního týdne ztratil ze své hodnoty 5,98 % a index Nasdaq ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 5,82 %. Klesající akcie tak převýšily posilující menšinu akcií na newyorské burze v poměru 2610 (klesajících akciových titulů) ku 238 (posilujících akciových titulů). 19 akciových titulů po ukončení páteční seance skončilo beze změny. Konkrétně pak na burze Nasdaq byl poměr po ukončení páteční seance 2843 akcií vyklesaných vs. 499 akcií pokleslých, zatímco 86 skončilo beze změny. Index S&P 500 tak od svého maxima z 19.2. ke konci minulého obchodního týdne již poklesl přibližně o 17 %. Technologický index Nasdaq za stejné období klesl už téměř o 20 % a dostal se tudíž do tzv. medvědího trhu.
Akcie amerického giganta General Electric, respektive její biotechnologické divize GE HealthCare Technologies ke konci minulého obchodního týdne poklesly na 52týdenní minimum, jelikož zaznamenaly pokles o 15,96 % na konečných 60,51 dolarů za akcii. I akcie vlajkové společnosti amerického průmyslu, Boeing poklesly ke konci minulého obchodního týdne na 52týdenní minima, jelikož v pátek poklesly o 9,46 % na konečných 136,63 dolarů za akcii. Index volatility CBOE, který měří volatilitu opcí S&P 500, vzrostl o 50,93 % na 45,31, což je nové 3leté maximum. Futures zlata za červnovou dodávku ke konci minulého obchodního týdne poklesly o 2,07 % neboli o 64,51 dolaru na konečných 3 057,19 dolarů za trojskou unci. Americká ropa WTI s dodáním v květnu poklesla ke konci minulého obchodního týdne o 6,63 % konečných na 62,51 dolarů za barel. I kontrakt severomořské ropy Brent ke konci minulého obchodního týdne poklesl o výrazných 5,70 % na konečných 66,14 dolarů za barel. EUR/USD ke konci minulého týdne klesl o 0,96 % na 1,09. Futures indexu amerického dolaru ke konci minulého týden vzrostl o 0,98 % na 102,80. Bitcoin ke konci minulého týdne uzavřel poblíž hranice 78 400 dolarů za BTC.