Příští týden se naše zraky budou upínat k již čtvrtému zasedání bankovní rady v letošním roce, které proběhne ve čtvrtek 27. 6. Dle předběžných prognóz jsou ve hře tři varianty, jak bude sedmičlenná bankovní rada hlasovat. Zatím to vypadá, že většina členů bankovní rady v příštím týdnu vysloví pro snížení základní úrokové sazby buď o 0,25 %, či o 0,5 %. Ještě před několika týdny se ale zmiňovala dokonce i varianta pro ponechání stávajících úrovní úrokových sazeb. V posledních pár týdnech a zvlášť od zveřejnění nižší květnové inflace ale pravděpodobnost této varianty spíše klesá. Bankovní rada ČNB tak s největší pravděpodobností sníží úrokové sazby o zmíněných 0,25 %, nebo o 0,5 %. Například dle nejdéle působícího člena v nynějším složení sedmičlenné bankovní rady ČNB Tomáše Holuba je snížení úrokových sazeb třikrát za sebou o 0,5 % v normálním období větší než standardní krok. Dříve či později se tak ale bude třeba vrátit ke standardním krokům, tj. snižovat úrokové sazby o 0,25 %. Na následujícím zasedání bankovní rady se tudíž s velkou pravděpodobností mezi jednotlivými radními povede debata, zda-li se mají úrokové sazby začít snižovat o 0,25 % již příští týden ve čtvrtek, či až na následujících zasedáních bankovní rady. Dále dle radního T. Holuba pro snížení úrokových sazeb spíše už jen o 25 bazických bodů pak hovoří především růst mezd. A to hlavně z důvodu, že již v tuto chvíli mzdy rostou rychleji než ceny českého spotřebního koše a reálná kupní síla domácností se tím pádem za posledních pár měsíců začala znovu obnovovat. Tento fakt tak může držet inflaci na mírně vyšších úrovních tolerančního pásma dvouprocentního inflačního cíle. Dle samotného guvernéra ČNB A. Michla, který se v minulém týdnu k blížícímu se zasedání vyjádřil i na čtvrteční měnově-politické konferenci v Londýně, pak může rada ČNB v příštím týdnu velmi pravděpodobně přistoupit opět ke snížení úrokových sazeb o dalších 0,5 %. Další velice podstatnou zprávou z minulého týdne je, že nezaměstnanost v ČR se v květnu snížila o jednu desetinu z dubnových 3,7 %. České úřady práce totiž ke konci května evidovaly 274 322 uchazečů o práci, meziměsíčně tudíž o 5756 méně než v dubnu. Volných pracovních míst je tedy opět méně než zájemců o práci. Oproti předchozímu měsíci jich ubylo o 1529 na konečných 266 517. Dle ekonomů jsou za snížením podílu nezaměstnaných v ČR v minulém měsíci sezonní důvody. S tím, že oproti loňskému květnu se nezaměstnanost v ČR snížila o 0,1 %. Trh práce ale i přes tento pokles zůstává napjatý a firmy tak mají i nadále poměrně velké potíže sehnat odpovídající a vhodné zaměstnance.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu již třetí týden po sobě opět nedařilo. Index PX tak za celý minulý obchodní týden poklesl o 1,9 % na závěrečných 1516,7 bodů. Nejvíce se v uplynulém obchodním týdnu dařilo českému výrobci dronů společnosti Primoco, která v minulém obchodním týdnu povyrostla o velice výrazných 14,29 % na konečných 920 korun za akcii. Výrobce bezpilotních zařízení totiž dostal zakázku od velkého evropského zákazníka na výrobu 24 bezpilotních letounů v celkové částce 450 milionů korun. Což je pro tuto společnost zhruba polovina tržeb na letošní rok. Naopak nejvíce se v minulém obchodním týdnu nedařilo společnosti Pilulka. Ta si tak ze své hodnoty v minulém obchodním týdnu odečetla velice citelných 15,3 % na konečných 119 korun za akcii. Takto výrazný pokles zaznamenala tato společnost již druhý týden v řadě. Česká koruna v závěru minulého týdne vůči euru i dolaru s ohledem k předchozí čtvrteční seanci oslabila. V pátek odpoledne minulého týdne se tedy česká měna obchodovala za 24,72 korun za euro a za 23,13 korun za dolar. Vůči euru ve srovnání se čtvrtkem tak naše měna ztratila 4 haléře. K americkému dolaru pak česká koruna v pátek minulého týdne oproti čtvrtku oslabila dokonce o 21 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 14. 6. 2024 oproti pátku 7. 6. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,08 % na hodnotu 5,06 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období poklesla, a to z úrovně 3,75 % na hodnotu 3,71 %.
Akciovým indexům v čele s S&P 500 se v minulém obchodním týdnu dařilo poměrně smíšeně. Index S&P 500 si za celý minulý obchodní týden ke své hodnotě přičetl 1,58 % a technologický index Nasdaq si za celý minulý obchodní týden do plusu připsal 3,24 %. Naopak index Dow Jones si za celý minulý obchodní týden ze své hodnoty odečetl 0,54 %. Fed v minulém týdnu ve středu v závěru svého dvoudenního měnového zasedání tzv. FOMC ponechal základní úrokovou sazbu v USA dle očekávání beze změny, a to tedy v pásmu 5,25 až 5,50 %. Fed tak úrokové sazby nezměnil již posedmé v řadě. Představitelé Fedu pak předpokládali, že pro letošek nastane jen pouze jedno snížení úrokových sazeb, a to o 0,25 %. Fed zároveň odložil předpokládané započetí pro snižování úrokových sazeb v USA eventuálně až na konec letošního roku, a to tedy až na prosinec. Přitom ještě v březnu Fed předpokládal, že v tomto roce sníží úrokové sazby třikrát, a to o 0,25 %. Nová predikce tak počítá s mírnějším snižováním úroků, a to přesto, že se inflace v USA již mírně blíží ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Snižování sazeb v USA tudíž začne s velkou pravděpodobností později a bude probíhat pomalejším tempem, než jak obchodníci a investoři doposud očekávali. Již v příštím roce se ale očekává, že pokles úrokových sazeb v USA bude výrazně rychlejší než v letošním roce. V letech 2025 a 2026 by se totiž mohly úrokové sazby začít snižovat dokonce o celý jeden procentní bod.
Důležitou zprávou minulého týdne také je, že německá ekonomika se má po období poklesů opět zotavovat. Dle významných německých ekonomických institutů má hrubý domácí produkt (HDP) největší ekonomiky Evropy v tomto roce vzrůst o 0,3 % a v roce 2025 dokonce o 1,3 %. Růst by tak měla podpořit zejména soukromá spotřeba.
Spotové zlato v pátek ke konci minulého obchodního týdne vzrostlo o 1,3 % na 2 332 dolarů za trojskou unci. Ceny zlata tedy dosáhly prvního týdenního zisku za poslední čtyři roky. Americká ropa WTI ke konci minulého obchodního týden klesla o 0,22 % a uzavřela tak na 78,45 dolarech za barel. Severomořská ropa Brent pak ke konci minulého obchodního týdne také poklesla, a to o 0,16 % a uzavřela na 82,62 dolarech za barel. Bitcoin ke konci minulého týden uzavřel nad hranicí 66 600 dolarů za BTC.