V úterý v tomto týdnu jsme se od ČSÚ dozvěděli hodnotu inflace za květen. Míra inflace z meziročního srovnání v minulém měsíci poklesla na úroveň 2,6 %. Z meziročního pohledu je květnová hodnota inflace o 0,3 % nižší než hodnota dubnová. Z meziměsíčního srovnání je pak celková úroveň spotřebitelských cen v ČR v květnu stejná, jako byla v dubnu. Byla zde tudíž nulová meziměsíční změna. Za snižující se hodnotou květnové inflace stály především snižující se ceny potravin a nealkoholických nápojů, které své ceny oproti minulému roku zlevnily o 3,7 %. Naopak proinflačně se v květnu zachovaly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly především ceny nájemného z bytu. Nájemné se totiž z meziročního pohledu opět zvýšilo, a to v průměru o 7,2 %. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu byly v květnu z meziročního pohledu dražší o 4,6 % s tím, že z meziročního pohledu bylo dražší i vodné o 10,9 %, stočné o 10,5 % a i elektřina, která zdražila o 11,1 %. Dále měly v naší zemi na hodnotu inflace vliv vyšší ceny pohonných hmot a také stále poměrně vysoké ceny v sektoru služeb, a to pak zejména v kategorii pohostinství a v ubytovacích službách. Ceny zboží tak z meziročního porovnání v květnu vzrostly o 0,9 % a ceny služeb o 5,3 %.
Další důležitou zprávou posledních dní je, že česká průmyslová produkce v dubnu zmírnila svůj meziroční pokles, a to na 0,4 % z březnových 2,9 %. Z meziměsíčního pak byla vyšší o 0,6 %. Česká stavební produkce v dubnu z meziročního pohledu klesla, a to o 0,3 %. Inženýrské stavitelství o 3,2 % vzrostlo. Naproti tomu ale pozemní stavitelství naopak o 2 % pokleslo. S tím, že česká stavební výroba je i přes poměrně lepší meziměsíční výsledky i nadále v útlumu. Český zahraniční obchod skončil v přebytku, a to 33,1 mld. Kč. Z meziročního srovnání byl tedy vyšší o 24,1 mld. korun. Tento výsledek velice pozitivně ovlivnil obchod s automobily, což vyplývá právě z údajů, které v průběhu minulého týdne zveřejnil Český statistický úřad.
Pražské burze se v minulém obchodním týdnu již druhý týden v řadě nedařilo. Index PX si v minulém obchodním týdnu ze své hodnoty odečetl 0,44 % na závěrečných 1546,76 bodů. Nejvíce se v minulém obchodním týdnu dařilo energetické společnosti ČEZ, která si za minulý týden připsala 0,95 % na konečných 957,50 korun za akcii. Naopak největší ztrátu v minulém obchodním týdnu zaznamenala společnost Pilulka. Ta si tak ze své hodnoty v minulém týdnu odečetla velice výrazných 21,07 % na konečných 140,50 korun za akcii. Česká koruna v závěru minulého týdne vůči euru i dolaru s ohledem k předchozí čtvrteční seanci oslabila. V pátek odpoledne minulého týdne se tedy česká měna obchodovala za 24,62 korun za euro a za 22,77 korun za dolar. Vůči euru ve srovnání se čtvrtkem tak naše měna ztratila pouhý jeden haléř. K americkému dolaru pak česká koruna v pátek minulého týdne oproti čtvrtku oslabila o 15 haléřů.
Hodnota 3M PRIBORu se k pátku 7. 6. 2024 oproti pátku 31. 5. 2024 z týdne předchozího snížila z úrovně 5,11 % na hodnotu 5,08 %. I hodnota 3M EURIBORu se za stejné období poklesla, a to z úrovně 3,78 % na hodnotu 3,75 %.
V uplynulém obchodním týdnu se akciovým indexům v čele s indexem S&P 500 poměrně dobře dařilo. Za celý minulý obchodní týden si tak index S&P 500 připsal 1,32 %, technologický index Nasdaq vzrostl o 2,38 % a index Dow Jones si do plusu přidal 0,29 %. Akcie na Wall Street tak ke konci minulého týdne v pátek skončily mírně níže, protože data o pracovních místech v USA byla příznivější, než se očekávalo, což naznačuje zdravější americkou ekonomiku. Zároveň ale tato zpráva vyvolala poměrně velké obavy, že Fed tudíž může se snížením úrokových sazeb v USA čekat déle, než jak mnozí investoři a obchodníci doposud očekávali. Americká ekonomika tak v květnu vytvořila přibližně 272 000 pracovních míst, což je výrazně více, než se předběžně očekávalo. Předpokládalo se totiž pouhých 185 000 nových pracovních míst. Míra v nezaměstnanosti v USA se pak vyšplhala až na 4 %. Podle nástroje FedWatch v minulém týdnu investoři a obchodníci viděli 56 % šanci na zářijové snížení sazeb ze strany Fedu. S tím, že investoři budou v tomto týdnu sledovat údaje o inflaci v USA a také dvoudenní politické zasedání Fedu tzv. FOMC, které skončí ve středu 12. června. Málo kdo tak očekává, že Fed sníží úrokové sazby již v tomto týdnu, ale zato naopak většina účastníků trhu očekává snížení úrokových sazeb až na zářijovém zasedání Fedu.
V průběhu minulého týdne zaznamenala obrovský propad společnost GameStop, která se tak ve volatilním obchodování v průběhu minulého obchodního týdne propadla o velmi výrazných 39 %. Futures na zlato pro srpnové dodání klesly ke konci minulého obchodního týdne o 3,43 % na konečných 2 308,80 dolarů za trojskou unci. Futures na americkou ropu WTI s dodáním v červenci ke konci minulého obchodního týdne klesly o 0,34 % na 75,29 dolarů za barel. Srpnový kontrakt na severomořskou ropu Brent pak ke konci minulého týdne také klesl, a to o 0,60 %. Obchodoval se tak za konečných 79,39 dolarů za barel černého zlata. EUR/USD ke konci minulého obchodního týdne poklesl o 0,80 % na konečných 1,08 EUR/USD. Bitcoin se ke konci minulého týdne ustálil poblíž úrovně 69 700 dolarů za BTC.