Ceny zemního plynu v Evropě mírně klesly, přispěly k tomu hlavně optimistické předpovědi počasí v Evropě. Také aktuálně stabilní dodávky zemního plynu, a to především LNG zkapalněného plynu. Tyto dva důležité faktory zmírnily doposud přetrvávající obavy navzdory nejistotě o buducnosti dodávek plynu z Ruské federace do EU. Futures zemního plynu NATGAS tedy klesly až o 5,1 %, a to právě díky zmiňovaným očekáváním mírnějších teplot v Evropě ve druhé polovině tohoto měsíce a plánovaným výrazným posílením dodávek se zkapalněným zemním plynem dovezeného převážně z USA, Kataru či Austrálie.
Jakmile lodě s cisternami s LNG do největších terminálů v EU v Dunkerk a Rotterdam dorazí, tak se následně ceny a množství plynu zohlední na evropských energetických burzách. Hlavně pak na nejvýznamnější energetické burze v EU, a to právě v Rotterdamu, kde nově posílený zdroj plynu může přispět k postupnému snížení závislosti Evropy na ruském plynu a tím pádem přispět ke snížení evropských cen plynu. Celým západním světem sledovaná palivová burza v Rotterdamu, kde se plyn v obrovských objemech obchoduje, je východiskem pro hodnotu plynu, ze které následně vychází velkoobchodní ceny plynu napříč evropským kontinentem. Oficiální evropský benchmark plynu se pak obchoduje na Amsterdamské burze. Dnes dopoledne se v Amsterdamu evropský plyn (Natural Gas EU Dutch TTF) oproti včerejšku obchodoval o 1,4 % níže, a to na úrovni 107Euro za megawatthodinu.
Rotterdam a Amsterdam jsou po odchodu Velké Británie nejvýznamnějšími tzv. ropnými burzami v EU, kde se obchodují energetické komodity, a to převážně ropa a plyn. USA, Evropská unie a Skupina G7 se řídí kroky dle nového balíčku sankcí, který plánuje v dohledné době na Rusko uvalit. EU v rámci pátého balíčku sankcí zvažuje embargo na dovoz uhlí do členských zemí unie. Zákaz ruského uhlí může ale předznamenat opět vyšší globální ceny energií. Pro některé země, které mají stále velkou spotřebu uhlí a tím pádem i silnou závislost na dovozovém uhlí z Ruska, může být tento zákaz EU v rámci energetického mixu velmi citelný. Jedná se hlavně o Německo, Polsko a Itálii. Evropské akcie ve středu ustoupily z více než šestitýdenních maxim, protože Spojené státy a jejich spojenci pravděpodobně dále ekonomicky izolují Rusko zavedením dalších sankcí, které posílí globální inflaci. Ta nejvíce dopadá na region střední a východní Evropy. Panevropský index STOXX 600 klesl o 0,3 % a připojil se tedy k akciím z NYSE a asijským indexům, jelikož se projevila obava z ostré jestřábí rétoriky člena FOMC (prezident Filadelfského Fedu) Patricka Harkera.
Očekávané středeční reporty ohledně chodu největší ekonomiky Evropy Německa zvýšily obavy ze zpomalení ekonomického růstu a ukázaly, že německé průmyslové objednávky v únoru klesly více, než se doposud očekávalo, a to hlavně z důvodu slabší poptávky ze zahraničí. Nedostatek dodávek hlavně stavebních a energetických komodit, skokově zvýšené ceny energií a nejistota spojená s válkou na Ukrajině utlumila výrobní aktivitu evropského průmyslového leadera.
Globální nárůst výnosů státních dluhopisů vyvolal tlak na zlato, spotové zlato tak tedy kleslo o 0,16 % na 1 928,8 USD za unci.
Ceny ropy se vzpamatovaly ze ztrát a americká ropa WTI zůstala beze změny na 101,96 dolaru za barel a ropa Brent posílila o 0,3 % na 106,96 USD za barel. Je to hlavně z důvodu hrozby nových sankcí vůči Rusku, která vyvolala obavy ohledně dodávek ropy. Panují ale i obavy ze slabší poptávky po nárůstu zásob ropy v USA a také obavy o prodloužení karantény v Šanghaji kvůli pandemii COVID-19. Report o bilanci zásob ropy WTI vydávaný ministerstvem energetiky USA vychází vždy ve středu odpoledne.
Pozn.: Pravidelný report ohledně bilance zásob americké ropy WTI vychází každou středu a report o zásobách amerického plynu vždy ve čtvrtek odpoledne našeho středoevropského času.